Insulinoma, czyli wyspiak trzustki – jakie daje objawy i jakie są rokowania?

Fot: ALFRED PASIEKASCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Insulinoma jest nowotworem złośliwym, jednak rokowanie zależy od czasu wykrycia guza, jego zaawansowania. Dobrze zebrany wywiad pozwala lekarzowi na wstępne podejrzenie tego rozpoznania.

C: Insulina jest hormonem fizjologicznie produkowanym przez komórki beta trzustki. Najbardziej znanym zaburzeniem jej wydzielania jest cukrzyca, kiedy to dochodzi do jej niedoboru lub obwodowej oporności tkanek na jej działanie.

Czym jest insulinoma i jakie daje objawy?

Zdarza się jednak, że do lekarza trafia pacjent z nawracającą hipoglikemią, czyli niedoborem glukozy. Jest to przede wszystkim efekt nieprawidłowego leczenia cukrzycy. Niekiedy chory nieprzyjmujący żadnych leków na obniżenie poziomu cukru wraca z uciążliwymi hipoglikemiami. Istnieje u niego ryzyko rozpoznania insulinoma. Jest to nowotwór neuroendokrynny, określany jako wyspiak trzustki. Brzmi niewinnie, jednak ma charakter złośliwy i może dawać przerzuty. Czas, jak w przypadku innych nowotworów, odgrywa istotną rolę w rokowaniu chorego.

Insulinoma to inaczej wyspiak trzustki. Nazwa wynika z tego, że jest to guz neuroendokrynny, zlokalizowany w trzustce. Tworzą go komórki beta wysp trzustkowych. Jest to guz czynny hormonalnie, wobec czego wydziela hormon – insulinę, która obniża poziom glukozy we krwi. Insulinoma jest najczęściej strukturą pojedynczą, dobrze odgraniczoną, otorbioną. W części przypadków ma złośliwy charakter i daje przerzuty do innych narządów. Czasami wchodzi w zakres zespołów mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej.

Głównym objawem insulinoma są nadmierne, niebezpieczne spadki poziomu glukozy we krwi, które zazwyczaj pojawiają się po wzmożonej aktywności fizycznej. Poza tym insulinoma może powodować wyrzut insuliny zupełnie niezależnie od posiłku. Chorzy są ciągle głodni, a objawy neurologiczne nasilają się w czasie głodzenia. Hipoglikemia jest bardzo niebezpieczna dla ośrodkowego układu nerwowego, stąd w przypadku niedocukrzenia dochodzi do różnego stopnia zaburzeń neurologicznych. Chory może mieć rozmaite zaburzenia świadomości, a w przypadku słabszych objawów neurologicznych po prostu odczuwa spadki poziomu glukozy we krwi.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego trzustka potrzebuje insuliny:

Zobacz film: Insulina konieczna do życia. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać insulinoma?

Aby rozpoznać insulinoma, nie wystarczą objawy kliniczne, choć oczywiście dają one podstawę do poszerzenia diagnostyki. Wyspiak trzustki przede wszystkim powinien być wykryty poprzez badania laboratoryjne i obrazowe. W analizach laboratoryjnych można stwierdzić wzrost stężenia insuliny w surowicy krwi, chromograniny B, proinsuliny, a także peptydu C.

Z badań obrazowych wykonuje się ultrasonografię (USG) jamy brzusznej, jednak nie pozwala ona zazwyczaj na dokładne uwidocznienie trzustki. Tym samym wymaga uzupełnienia o dokładniejsze badania obrazowe. Wśród nich najbardziej dostępna jest tomografia komputerowa (TK). W przypadku prawidłowej funkcji nerek należy dążyć do wykonania tomografii komputerowej ze wzmocnieniem kontrastowym, gdyż wtedy miąższ trzustki będzie zdecydowanie bardziej widoczny. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wykonuje się również dokładniejsze badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny, scyntygrafię), jednak nie zawsze są one dostępne. Czasami guz jest na tyle mały, że standardowa diagnostyka nie pozwala go uwidocznić.

W diagnostyce insulinomy można wykorzystać próby głodowe, czyli oznaczenia glukozy i insuliny w czasie głodzenia. W przypadku insulinoma dochodzi do spadku poziomu glukozy przy utrzymujących się wysokich wartościach insuliny. U zdrowych osób natomiast wyrzut insuliny jest stymulowany przede wszystkim przez pokarm. W związku z tym, jeśli chory głoduje, wyrzutu insuliny nie będzie. Jej poziom spadnie podobnie jak wartość glukozy we krwi.

Innym testem pomagającym w diagnostyce wyspiaka trzustki jest podanie insuliny, która powinna w prawidłowych warunkach zahamować wydzielanie peptydu C. U chorych z wyspiakiem trzustki tak się jednak nie dzieje.

Wyspiak trzustki – leczenie

Leczeniem z wyboru insulinoma jest usunięcie. Metoda sprawdza się doskonale w przypadku guzów pojedynczych i zmian z przerzutami. Nawet niecałkowite usunięcie nowotworu daje znaczną ulgę choremu. Niestety, choćby wyspiak trzustkowy został wycięty w całości, istnieje ogromne ryzyko, że w ciągu kilku lat nowotwór nawróci. Poza leczeniem chirurgicznym trzeba działać doraźnie, gdyż hipoglikemia jest ogromnym zagrożeniem dla pacjenta. Dlatego też wykonuje się wstrzyknięcia dożylne glukozy w formie bolusa czy kroplówki. Chory powinien regularnie jeść, ale nie doprowadzać do otyłości. Do rozważenia jest indywidualnie dawkowany diazoksyd, który – mimo że jest skuteczny – wywołuje mnóstwo działań ubocznych. Drugą grupą pomocnych leków są analogi somatostatyny hamujące wydzielanie hormonów przez wyspiaka trzustki.

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 25.06.2019,
Opublikowano: 25.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej