Infekcje intymne - jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6 

Infekcje intymne to problem wielu kobiet. Często nawracają, bywa, że wraz z infekcją pojawia się zapalenie pęcherza. W jaki sposób zadbać o higienę, by uniknąć infekcji? Co im sprzyja? Sprawdźcie!

Infekcja intymna a bielizna

Pochwa i cewka moczowa są usytuowane bardzo blisko siebie. Przed wnikaniem bakterii do pęcherza moczowego w żaden sposób nie chroni nas cewka moczowa. W ten sposób infekcja intymna i infekcja pęcherza moczowego bardzo łatwo mogą wystąpić równolegle. Nierzadko powodem pojawienia się infekcji jest... źle dobrana bielizna! Noszenie stringów sprawia, że wszystkie bakterie z okolic odbytu, a więc i z układu pokarmowego, przesuwają się w stronę pochwy i cewki moczowej. Majtki ze sztucznego materiału, który nie jest przewiewny i nie odprowadza wilgoci z okolic intymnych także przyczyniają się do namnażania bakterii w obrębie wejścia do pochwy. 

Polecamy: Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?

Co ciekawe panie ze skłonnościami do infekcji powinny wybierać jasną bieliznę! Kolorowe majtki, nasączone farbą, a więc chemią, mogą dodatkowo podrażniać skórę miejsc intymnych.

Bielizna powinna być prana osobno, w delikatnym proszku, a noszone przez nas wkładki higieniczne - bezzapachowe i delikatne. Podobnie, jak płyny do higieny intymnej - bezpieczniej wybrać te apteczne, pozbawione konserwantów, dodatków zapachowych, itp. 

Żurawina - jak działa na pęcherz?

Żurawina jest wskazana w diecie kobiet z nawracającymi infekcjami. Jednak nie jest to lekarstwo, a jedynie sposób na zakwaszenie moczu. Mocz powinien bowiem mieć odczyn kwaśny, a jeśli jego pH się zmienia, to wzrasta ryzyko zakażenia. O pęcherz należy dbać - oddawać mocz przed snem, po przebudzeniu, po stosunku, nie trzymać moczu. Jeśli dojdzie do infekcji powinna ona być wyleczona farmakologicznie do końca - tj. do uzyskania zdrowej próbki moczu. Po skończonej farmakoterapii należy ponownie zbadać mocz by upewnić się, że zakażenie minęło.

Wpływ diety na infekcje intymne

Dieta wbrew pozorom ma duży wpływ na pH miejsc intymnych. Spożywanie cukru sprawia, że odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, co sprzyja infekcjom. Jogurt naturalny, kwaszonki - te produkty zawierają probiotyki, które wpływają korzystnie na nasz organizm. Dodatkowo można używać specjalnych globulek zawierających probiotyki przywracające naturalną florę bakteryjną pochwy. 

O czym warto pamiętać przy nawracających infekcjach intymnych? Przede wszystkim o profilaktyce:

  • nie powinno się siadać na sedesie w publicznej łazience;
  • będąc w kostiumie kąpielowym nie siadać na brzegu basenu czy na ławce bez podłożenia ręcznika;
  • nie korzystać z hotelowej wanny;
  • stosować dopochwowe probiotyki;
  • stosować odpowiednie żele do higieny intymnej, np. z kwasem hialuronowym;
  • nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę;
  • unikać stringów;
  • zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę.

Dlaczego to kobiety częściej łapią infekcje intymne? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Dlaczego kobiety częściej zmagają się infekcjami intymnymi? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.02.2021,
Opublikowano: 15.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

annie 25.08.2018r.

moze jakas bakteria? albo nawet grzybica, ja to sporo czasu walczylam z takimi infekcjami i nie obyło sie bez wizyty u ginekologa

polka 25.08.2018r.

co moga oznaczac nawracajace infekcje?

Cogito 22.08.2018r.

Mężczyźni też mają infekcje intymne. Nie dowiedziałem się niczego ;(

oko 30.06.2018r.

wart wiedziec---dziekujemy

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej