Indometacyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, preparaty

Fot. ljubaphoto / Getty Images

Indometacyna zaliczana jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest inhibitorem cyklooksygenazy i prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego. Stosuje się ją przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dnie moczanowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Indometacyna wprowadzona została na rynek farmaceutyczny w latach 60. ubiegłego wieku. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, hamujące agregację (zlepianie) płytek krwi. Obecnie odchodzi się stopniowo od jej używania z powodu wynalezienia bezpieczniejszych środków leczniczych o podobnych wskazaniach do stosowania. Niezalecana jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Indometacyna – wiadomości ogólne

Indometacyna to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu indolilooctowego. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) indometacyna nazywana bywa kwasem 2-(1-(4-chlorobenzoilo)-5-metoksy-2-metylo-1H-indol-3-ilo)octowym. Preparaty z indometacyną zaliczane są grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowany jest w wątrobie, a jego okres półtrwania wynosi około 4,5 godziny. Wydalany jest wraz z moczem i kałem. Przenika przez barierę krew–mózg i łożysko.

Na czym polega działanie indometacyny?

Działanie indometacyny polega przede wszystkim na:

  • hamowaniu cyklooksygenazy konstytutywnej (COX-1), która odpowiada za syntezę prostaglandyn pełniących funkcje fizjologiczne,
  • hamowaniu cyklooksygenazy indukowalnej zwanej też wzbudzoną (COX-2), która odpowiada za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia.

Właściwości i wskazania do stosowania indometacyny

Indometacyna znana jest głównie z właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Lek dodatkowo hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi. Indometacyna wskazana jest do stosowania w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa, przy łuszczycowym zapaleniu stawów. Stanowi element farmakoterapii w nerwobólach, dyskopatiach, zespołach korzeniowych, a nawet silnych bólach miesiączkowych. Wykorzystuje się ją w łagodzeniu objawów towarzyszących zmianom przeciążeniowym, urazowym, zapalnym tkanek okołostawowych, a także w dolegliwościach związanych z zabiegami ortopedycznymi. Indometacyna znalazła zastosowanie w okulistyce. Korzysta się z niej do zwalczania stanów zapalnych powstałych po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej. Dodatkowo profilaktycznie wobec śródoperacyjnego zwężenia źrenicy i do zwalczania bólu pooperacyjnego. Indometacyna używana jest też w neonatologii do zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego u wcześniaków.

Indometacyna – preparaty

Na rynku farmaceutycznym indometacyna dostępna jest w formie tabletek, czopków doodbytniczych, ale i środków do stosowania zewnętrznego. Indometacyna znajduje się w maściach, aerozolach czy kroplach do oczu.

Indometacyna w ciąży

Indometacyny nie zaleca się kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią. Jej szkodliwe działanie na płód sklasyfikowane zostało:

w przypadku leczenia dłuższego niż 48 godzin do kategorii B, gdzie badania przeprowadzone na zwierzętach nie wskazują ryzyka dla płodu, lecz wyniki nie zostały porównane z badaniami na ludziach bądź badania wśród zwierząt wykazały niepożądane działanie na płód, którego nie potwierdziły badania zrealizowane w grupie ciężarnych kobiet;

w przypadku farmakoterapii prowadzonej po 34. tygodniu ciąży do kategorii D, gdzie istnieją dowody na szkodliwe działanie leku na płód, jednakże w niektórych sytuacjach klinicznych korzyści z zastosowania leku przewyższają ryzyko związane z jego zażyciem.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przeciwwskazania do stosowania indometacyny

Oprócz okresu ciąży i laktacji przeciwwskazania do stosowania indometacyny to:

  • nadwrażliwość na indometacynę lub pozostałe składniki preparatu,
  • ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca,
  • wiek dziecięcy do 14 lat.

W przypadku indometacyny w maści nie jest wskazane nakładanie preparatu na błony śluzowe lub uszkodzoną skórę.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z niewydolnością wątroby i/lub nerek, astmą, padaczką, niewydolnością serca, chorobą Parkinsona, zaburzeniami krzepliwości krwi, zmniejszonym przepływem krwi przez nerki, nadciśnieniem, zaburzeniami psychicznymi, osoby w podeszłym wieku.

Skutki uboczne stosowania indometacyny

Wśród możliwych skutków ubocznych stosowania indometacyny wymienia się m.in.: nudności, bóle w nadbrzuszu, zaparcia, brak łaknienia, wzdęcia, biegunkę, niestrawność, krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatkowo pojawić się mogą: ból głowy, szumy uszne, zawroty głowy, ataksja, drżenie, bezsenność. Sporadycznie rozwinąć się mogą objawy skórne takie jak: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień.

Bibliografia:

1. Woroń J., Wordliczek J., Dobrogowski J., Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), „Medycyna po Dyplomie”, 2011, 6(183), s. 55–63.

2. Drobnik L., Metamizol – lek ciągle nowoczesny, „Anestezjologia Intensywna Terapia”, 2004, 2, s. 135–142.

3. Mészáros J., Metamizol: skuteczność przeciwbólowa i bezpieczeństwo stosowania, „Terapia i Leki”, 2001, 19, s. 40–45.

Opublikowano: 05.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej