Hipertrichoza, czyli nadmierne owłosienie – jakie są przyczyny?

Chokchai Silarug/Getty Images

Hipertrichoza to stan nadmiernego owłosienia. Leczenie objawowe polega na stosowaniu depilacji woskiem, kremem, depilatorem czy poprzez zabiegi laserowe. Celem leczenia jest eliminacja nadmiernego owłosienia.

Hipertrichoza, dawniej określana jako syndrom wilkołaka, jest zaburzeniem genetycznym bądź endokrynologicznym objawiającym się nadmiernym owłosieniem ciała. Zdarza się, że nie udaje się znaleźć bezpośredniej przyczyny nadmiernego owłosienia. Leczenie może być przyczynowe i objawowe – polegające na usuwaniu nadmiernego owłosienia.

Czym jest hipertrichoza?

Hipertrichoza to nadmierne owłosienie ciała w miejscach, w których nie zawsze ono występuje, czyli na twarzy i na karku. Dotyczy również wzmożonego owłosienia w innych miejscach (w których naturalnie się pojawia), np. w okolicach narządów płciowych. Nie zawsze możliwe jest wykrycie bezpośredniej przyczyny hipertrichozy. Może mieć rodzinne uwarunkowanie, ale czasem rozwija się przy schorzeniach endokrynologicznych, stosowanych lekach czy w przypadku innych chorób przewlekłych. Ze względu na przyczyny hipertrichozę dzieli się na zasadniczą, wrodzoną oraz nabytą wynikającą z różnych innych schorzeń.

Wśród leków, które mogą być przyczyną hipertrichozy, wymienia się sterydy, farmaceutyki stosowane w leczeniu schorzeń autoimmunologicznych, leki przeciwpadaczkowe jak fenytoina i środki antykoncepcyjne.

Ze względu na nienaturalną lokalizację ciemnych i długich włosów, zespół ten nazywa się syndromem wilkołaka. Dawniej chorych traktowano jak hybrydy ludzko-zwierzęce. Po raz pierwszy hipertrichoza została opisana w XVII w. przez bolońskiego lekarza Ulissesa Aldrovandiego w pracy pt. „Monstrorum historia”. Współcześnie żyje ok. 100 osób dotkniętych tą rzadką chorobą.

Czytaj także: Nadmierne owłosienie u kobiet, mężczyzn, dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Jakie są objawy hipertrichozy?

W przypadku zaburzeń endokrynologicznych związanych z nadmierną ilością androgenów, czyli hormonów płciowych męskich, nadmierne owłosienie pojawia się w obszarach androgenozależnych (twarz, klatka piersiowa, brodawki sutkowe). Pojęcie hipertrichozy jest szersze i obejmuje nadmierne owłosienie także innych okolic ciała. Włosy pojawiają się między innymi na ramionach i na twarzy. Z tego względu warto wiedzieć, czym różni się hipertrichoza od hirsutyzmu, który również charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem, lecz oznacza pojawienie się u kobiet owłosienia męskiego w strefach androgenozależnych i jest ściśle związany z gospodarką hormonalną. Nadmiar hormonów u kobiety prowadzi ponadto do zmian w budowie ciała, zmiany barwy głosu i powstawania trądziku.

Hipertrichoza cechuje się występowaniem różnego typu owłosienie, choć najczęściej obserwuje się owłosienie terminalne. Pojawiające się włosy są grube, takie, jakie zazwyczaj występują u dojrzałych osób w okolicy pach czy narządów płciowych. Ponadto w przebiegu hipertrichozy może dojść do pojawienia się delikatnych, cienkich włosów bez barwnika przypominających meszek płodowy, jak i mieszkowych, czyli krótkich z odrobiną barwnika.

Hipertrichoza a schorzenia endokrynologiczne

Problemy endokrynologiczne to jedna z głównych przyczyn hipertrichozy. Zalicza się do nich przede wszystkim zespół policystycznych jajników i wrodzony przerost nadnerczy. Problemem jest również anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, w przypadku którego bardzo często dochodzi do hipertrichozy. Objawy w postaci nadmiernego owłosienia może dawać zresztą wiele innych schorzeń endokrynologicznych.

Czytaj takżeCzym jest hiperandrogenizm? Jakie są jego objawy i przyczyny? Czy dieta pomaga w leczeniu?

Hipertrichoza a podłoże genetyczne

Hipertrichoza bardzo często jest związana ze schorzeniami o podłożu genetycznym. Przykładem może być zespół Ambras, który charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Zdarza się rodzinna tendencja do nadmiernego owłosienia. Najsłynniejsza rodzina dotknięta tą chorobą pochodzi z miasta Lorento w Meksyku i liczy 30 osób. Trzeba mieć jednak świadomość, że u dzieci i młodzieży hipertrichoza ma najczęściej przyczyny chorobowe.

Leczenie hipertrichozy

Leczenie hipertrichozy obejmuje przyczyny i objawy. Leczenie przyczynowe stosuje się przede wszystkim przy schorzeniach endokrynologicznych. Natomiast jeśli przyczyna jest nieuchwytna, jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawowe. Stosuje się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i depilacyjne. Wśród metod depilacji wykorzystuje się depilatory, kremy do depilacji, wosk, a w celu trwalszego efektu – zabiegi depilacyjne laserowe. Bez względu jednak na możliwości objawowego leczenia, zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by znaleźć przyczynę. 

Czytaj takżeDepilacja laserowa - żeby poszło gładko!

Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej