Hepatolog – czym się zajmuje? Jakie badania wykonuje?

Fot: sankalpmaya / gettyimages.com

Hepatolog jako specjalista od chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych ma szeroką wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania tych struktur. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu schorzeń, np. zapalenia wątroby na tle wirusowym, polekowym itp., marskością czy stłuszczeniem wątroby.

Hepatologiem może zostać lekarz po uzyskaniu tytułu specjalisty właściwie w każdej dziedzinie medycyny, najczęściej internie bądź gastroenterologii. Hepatologia nie jest klasyfikowana jako odrębna specjalizacja lekarska. Zdarza się, że hepatologią zajmują się również lekarze chorób zakaźnych. Dotyczy to przede wszystkim wirusowego zapalenia wątroby.

Kim jest hepatolog?

Hepatolog jest specjalistą od leczenia chorób wątroby. Od wielu lat pojawiają się coraz to ściślejsze odłamy ogólnych specjalizacji, np. chorób wewnętrznych, co pozwala zgłębić wiedzę ze znacznie węższego zakresu. Wynika to z prężnie rozwijającej się nauki, metod diagnostycznych czy leczniczych, co powoduje, że jeden lekarz, np. internista, nie jest w stanie być na bieżąco z każdą, nawet najrzadszą, jednostką chorobową. Dlatego też wydzielono podspecjalizację, jaką jest hepatologia. Zajmuje się ona schorzeniami dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Kiedy należy skonsultować się z hepatologiem?

Do hepatologa kieruje lekarz rodzinny, który stwierdzi u chorego objawy świadczące najprawdopodobniej o problemach z wątrobą czy drogami żółciowymi. Szczególnym symptomem jest żółtaczka, ale również zdarzają się niespecyficzne objawy – utrzymujące się nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, puste odbijanie. Problemy z wątrobą mogą również obejmować przewlekłe zmęczenie, osłabienie odporności, utratę masy ciała. Pęcherzyk żółciowy bardzo często ulega stanom zapalnym, najczęściej na tle kamicy. Objawowa kamica pęcherzyka żółciowego objawia się zażółceniem powłok skóry i błon śluzowych, ciemniejszą barwą moczu i odbarwieniem stolca. Należy jednak zaznaczyć, że objawowa kamica jest już stanem podchodzącym częściowo pod chirurgię niż pod hepatologię.

Kiedy dochodzi do zmian chorobowych w obrębie komórek wątroby, najczęściej ulega ona powiększeniu. Fizjologicznie wątroba nie powinna być wyczuwalna poniżej łuku żebrowego. Lekarz rodzinny może również skierować chorego do hepatologa bez większych objawów klinicznych, jednak z wynikami badań laboratoryjnych budzącymi znaczne wątpliwości i wartymi konsultacji. Badania, których interpretacją zajmuje się hepatolog, to:

  • aminotransferaza alaninowa (ALT),
  • aminotransferaza asparaginianowa (AST),
  • gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP),
  • poziom cholesterolu,
  • amoniak,
  • fosfataza zasadowa,
  • badania serologiczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby.

Hepatolog może również zlecić badania genetyczne w kierunku chorób upośledzających funkcje wątroby, jak np. choroba Wilsona czy zespół Gilberta. Może również zlecić wykonanie bardziej inwazyjnych badań diagnostycznych, np. biopsji wątroby, która jako jedyna pozwala na rozpoznanie niektórych schorzeń (pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych czy pierwotna marskość żółciowa).

Zobacz film: Jak wygląda zabieg usunięcia guza trzustki? Źródło: 36,6.

Choroby leczone przez hepatologa

Hepatolog jest specjalistą diagnozującym i leczącym wszelkie schorzenia obejmujące wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Przekrój tych schorzeń jest ogromny, jednak najczęstsze z nich to:

  • alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • marskość wątroby i jej powikłania,
  • ostre zapalenie wątroby na tle toksycznym czy lekowym,
  • zapalenie wątroby na tle autoimmunologicznym,
  • zapalenie dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego,
  • niedrożność dróg żółciowych,
  • zmiany łagodne w wątrobie, jak naczyniaki czy torbiele,
  • choroby wątroby będące powikłaniami ciąży,
  • zaburzenia neurologiczne przy chorobach wątroby,
  • choroby wątroby u dzieci i niemowląt,
  • nowotwory wątroby i dróg żółciowych.

Jak leczy hepatolog?

Metody leczenia stosowane przez lekarza specjalizującego się w hepatologii zależą od rozpoznania. Niekiedy wystarczająca jest obserwacja, innym razem trzeba sięgnąć po farmakoterapię, a jeszcze w innym przypadku stosuje się inwazyjne metody leczenia we współpracy z chirurgami.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 24.05.2018,
Opublikowano: 24.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej