Hemiplegia – przyczyny, objawy i leczenie porażenia połowiczego

Fot: istockphoto.com / decade3d

Hemiplegia to łaciński termin medyczny, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza porażenie połowicze. Może ono być prawo- lub lewostronne. Oprócz zaburzeń funkcjonowania kończyn po chorej stronie może dotyczyć również nerwów czaszkowych, powodując np. opadanie kącika ust i zaburzenia mowy.

Hemiplegia to stan chorobowy, który należy odróżniać od połowiczego niedowładu (hemiparesis), porażenia poprzecznego (paraplegii) oraz od porażenia czterokończynowego (tetraplegii). Dwa ostatnie stany są najczęściej związane z uszkodzeniem kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Zobacz także:

#MłodzipoUdarze. Dlaczego udar mózgu dotyka młode osoby?

Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Czas jest najważniejszy! Jak rozpoznać udar i jak pomóc poszkodowanemu?

Przyczyny hemiplegii

Przyczyną hemiplegii są zmiany chorobowe zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym, czym różnią się od para- i tetraplegii. Ognisko chorobowe, które jest przyczyną powstania charakterystycznego zespołu objawów, znajduje się zwykle w drogach korowo-ruchowych. Ponieważ krzyżują się one na swym przebiegu (włókna, których początek znajduje się po lewej stronie ciała, przechodzą na prawą i odwrotnie), uszkodzenie prawej połowy mózgu powoduje porażenie po stronie przeciwnej, czyli lewej.

Powodem hemiplegii są zwykle zmiany chorobowe mózgowia wywołane przez:

  • udar niedokrwienny (związany najczęściej z miażdżycą lub zatorowością naczyń mózgowych);
  • krwawienie wewnątrzczaszkowe (spowodowane np. tętniakiem lub nadciśnieniem tętniczym);
  • zmiany pourazowe (obrzęk lub stłuczenie mózgu);
  • ucisk lub rozrost i naciekanie tkanek przez niezłośliwe albo złośliwe nowotwory mózgu i okolicznych tkanek;
  • ropień mózgu;

Podstawowymi i najczęstszymi przyczynami hemiplegii są udary, których częstość występowania rośnie znacząco z wiekiem, u osób z cukrzycą, rozwiniętą miażdżycą czy z chorobami metabolicznymi. Ma to związek z postępującym zwapnieniem naczyń, odkładaniem się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń, a także z narastającą niewydolnością oddechową lub krążeniową u pacjenta.

Porażenie połowicze u dzieci

Hemiplegia u dzieci pojawia się najczęściej w przebiegu chorób zapalnych, guzów mózgu, wad wrodzonych, a także przy wodogłowiu. Zdarzają się przypadki powiązane z tętniakami naczyń mózgowych, które są przyczyną krwawień wewnątrzczaszkowych. U dzieci rzadko występują udary niedokrwienne – pominąwszy zachorowania spowodowane przez materiał zatorowy, który wraz z krwią przedostał się do naczyń mózgowych, zaczopował tętnicę zasilającą drogi korowo-ruchowe i wywołał ich wtórne niedokrwienie.

Na czym polega porażenie połowicze?

Objawy porażenia połowiczego pojawiają się zwykle nagle, jednocześnie z innymi zaburzeniami świadczącymi o gwałtownym pogorszeniu stanu ukrwienia mózgu. W przypadku udarów krwotocznych, niedokrwiennych czy zmian zapalnych równolegle występują zwykle zaburzenia świadomości, mowy, częściowe niedowłady lub całkowite porażenia kończyny górnej i dolnej po jednej stronie.

Objawy porażenne mają zwykle charakter spastyczny, tzn. upośledzeniu funkcji kończyny towarzyszy zwiększone napięcie zginaczy. Kończynę trudno jest rozprostować (np. w łokciu), odczuwa się znaczą różnicę siły niezbędnej do tej czynności. Zaburzeniom napięcia i brakowi możliwości wykonywania ruchów dowolnych mogą towarzyszyć nieprawidłowe odruchy ścięgniste lub np. dodatni odruch Babińskiego (podeszwowy).

Jednocześnie z porażeniem połowiczym pojawiają się często objawy dotyczące nerwów czaszkowych. Ponieważ ich drogi praktycznie nie krzyżują się, objawy dotyczą tej strony ciała, po której doszło do uszkodzenia mózgowia, a przeciwnej do hemiplegii kończyn. Najczęściej obserwuje się:

  • opadanie kącika ust;
  • niemożność złożenia ust tak, jak do gwizdania;
  • niewyraźną, bełkotliwą mowę;
  • zbaczanie języka przy wysuwaniu;
  • problemy w przełykaniu;
  • opadanie powieki, niemożność mrugania;
  • zezowanie.

Leczenie porażenia połowiczego

Hemiplegia w przebiegu udaru mózgu może pojawiać się przejściowo i znikać po odtworzeniu prawidłowego krążenia albo pozostać jako trwały skutek choroby. Natężenie objawów często zmniejsza się w ciągu kolejnych kilku miesięcy pod wpływem leczenia farmakologicznego i rehabilitacji. Duże znaczenie w zapobieganiu możliwym nawrotom choroby ma prawidłowa kontrola nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca czy cukrzycy.

Rehabilitacja w hemiplegii

Rehabilitacja u pacjentów z hemiplegią ma podstawowe znaczenie w procesie leczenia. Powinna być wdrażana w bardzo wczesnej fazie choroby. Początkowo przyjmuje ona formę bierną – masaży, zabiegów fizykoterapeutycznych oraz serii ćwiczeń wykonywanych przez rehabilitanta bez wysiłku pacjenta. Zapobiega się w ten sposób powstawaniu przykurczów mięśni, zesztywnieniu torebek stawowych, ograniczeniu ruchomości kończyn. Jednocześnie wywołane przez ruch impulsy docierające z głębokich receptorów mięśniowych do mózgu stymulują rozwój alternatywnych dróg przewodzenia nerwowego (z pominięciem uszkodzonych ośrodków). To pozwala na zwiększenie zakresu czynnych ruchów wykonywanych przez chorego w późniejszych fazach rehabilitacji oraz przyczynia się do zwiększenia jego ogólnej sprawności.

Jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Jak jest zbudowany układ nerwowy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

R. J. Podemski, Kompendium neurologii, Gdańsk 2011.

Data aktualizacji: 13.04.2021,
Opublikowano: 14.04.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej