Guzek w pochwie – co to może być? Postępowanie w chorobach sromu

Voyagerix/getty images

Guzek w pochwie może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj są to zmiany łagodne. Zdarza się jednak, że objaw ten jest wynikiem procesu nowotworowego. Wyczuwalny guzek w pochwie zawsze jest wskazaniem do wizyty u ginekologa

Pochwa to mięśniowo-błoniasty fragment żeńskich narządów płciowych. Jej ściana ma grubość ok. 3mm i mocno pofałdowaną błonę śluzową. Jest ona nawilżana przez wydzielinę powstałą ze złuszczonego nabłonka oraz przez śluz z szyjki macicy. Każdy wyczuwalny guzek w pochwie lub na zewnętrznych narządach płciowych to objaw patologiczny, który wymaga dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego.

Dlaczego pojawia się guzek w pochwie?

Guzek w pochwie lub na zewnętrznych żeńskich narządach płciowych to stan, który wymaga przeprowadzenia badania ginekologicznego, a w razie potrzeby także innych, bardziej szczegółowych testów diagnostycznych. Kobieta może wyczuć zmianę podczas czynności związanych z higieną intymną, niekiedy także w trakcie stosunku seksualnego.

Przyczyny guzka w pochwie mogą być różne. Zdarza się, że zmiana którą pacjentka sama wyczuwa to szyjka macicy, która w niektórych dniach cyklu menstruacyjnego jest twarda lub położona nisko, przez co łatwo wyczuć ją palcem. Natomiast grudki na sromie przy wejściu do pochwy niekiedy są związane z reakcją alergiczną na proszek do prania lub kosmetyki do higieny intymnej. Guzek w pochwie lub na sromie może być także wynikiem niektórych chorób. Należą do nich:

  • zapalenie gruczołów Bartholina,
  •  kiła,
  •  nowotwór pochwy.

Guzek w pochwie może mieć różną wielkość. Niekiedy towarzyszą mu także inne objawy, takie jak ból podczas stosunku, świąd, zaczerwienienie narządów płciowych, upławy, krwawienie między miesiączkami.

Guzek w pochwie – zapalenie gruczołów Bartholina

Gruczoły Bartholina, inaczej gruczoły przedsionkowe większe to niewielkie narządy, których zadaniem jest produkowanie śluzowej wydzieliny nawilżającej przedsionek pochwy w momencie podniecenia seksualnego. Gruczoły leżą wewnątrz warg sromowych mniejszych, a ujścia przewodów wyprowadzających w bocznych ścianach przedsionka pochwy. Jeżeli dojdzie do zatkania kanalików, pojawia się stan zapalny, a także torbiel lub ropień, wyczuwalne jako guzek na pochwie.

Zapalenie gruczołu Bartholina (torbiel gruczołu przedsionkowego większego) to choroba, która dotyczy kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Na skutek zakażenia gronkowcami, paciorkowcami lub gonokokami dochodzi do niedrożności przewodów wyprowadzających, a w konsekwencji do gromadzenia się w nich wydzieliny i rozwinięcia stanu zapalnego. Wówczas kobieta może wyczuć guzek w pochwie. Większe torbiele wywołują dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas siedzenia lub stosunku seksualnego.

Guzek w pochwie będący wynikiem zapalenia gruczołu Bartholina w większości przypadków wchłania się samoistnie. Niekiedy konieczna jest interwencja medyczna, która polega na nacięciu torbieli i odbarczeniu wydzieliny, która się w niej znajduje. Dodatkowo pacjentki stosują antybiotykoterapię. Niestety tego rodzaju guzek w pochwie ma tendencję do nawracania.

Guzek w pochwie objawem kiły

Guzek w pochwie może być wynikiem kiły – choroby wywołanej bakterią, która przenosi się drogą płciową. W miejscu wniknięcia drobnoustroju do organizmu pojawia się niebolesne owrzodzenie. Jednak łatwo je wyczuć podczas czynności higienicznych. Objaw ten pojawia się jednak rzadko (zdecydowanie częściej owrzodzenie występuje na wargach sromowych). Wiele kobiet nawet go nie zauważa i przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zakażenia.

Kiłę rozpoznaje się na podstawie badań laboratoryjnych. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię. Długość terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby. Po jej zakończeniu chorzy powinni wykonywać kontrolne testy.

Guzek w pochwie a nowotwór

Zdarza się, że wyczuwalny, twardy guzek w pochwie jest pierwszym objawem nowotworu narządów rodnych. W większości przypadków zmiany są zlokalizowane w górnej części pochwy, blisko szyjki macicy. Najczęściej są one przerzutami nowotworów innych narządów (trzonu bądź szyjki macicy).

Poza guzkiem w pochwie kobietę powinny zaniepokoić także:

W takim przypadku zawsze konieczne jest zgłoszenie się do poradni ginekologicznej. Lekarz przy pomocy wziernika oraz badania ginekologicznego jest w stanie określić dokładną lokalizację guzka i prawdopodobną przyczynę pojawienia się go. Możliwe jest także pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Zobacz film: Ginekologia

źródło:x-news

Bibliografia:

  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013.
  2. J. Kornafel, R. Mądry, Nowotwory kobiecego układu płciowego [w:] Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 r., http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_06_Nowotwory_kobiecego_ukladu_plciowego_20130301.pdf, [dostęp: 05.08.2019].




Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 30.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej