Grupy inwalidzkie – rodzaje i zasady przyznawania w nowym świetle systemu orzecznictwa

Fot. leminuit / Getty Images

Orzeczenie o grupie inwalidzkiej można było uzyskać do 01.01.1998 r. Od tamtej pory system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy czy samodzielnego funkcjonowania w środowisku uległ zmianie. Obecnie ustalenie grupy inwalidzkiej odbywa się na nowych zasadach.

Przyznanie grupy inwalidzkiej nie odbiega znacząco od procedur sprzed 1998 r. Zmianie uległy głównie składy komisji, instytucje orzekające, definicje niepełnosprawności oraz przywileje grup inwalidzkich, z jakich osoba niepełnosprawna może skorzystać.

Rodzaje grup inwalidzkich

Orzeczenie grupy inwalidzkiej do końca 1997 r. odbywało się za pośrednictwem komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia. Komisja po rozpatrzeniu złożonego przez petenta wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami medycznymi oraz odbyciu z nim indywidualnego spotkania, w którego przebiegu przeprowadzano wywiad lekarski, ustalała jeden z trzech rodzajów grupy inwalidzkiej:

  • I grupa inwalidzka;
  • II grupa inwalidzka;
  • III grupa inwalidzka.

Uzyskanie grupy inwalidzkiej uprawniało do przywilejów adekwatnych do stopnia. Korzyści z grupy inwalidzkiej uwzględniały m.in. ulgi podatkowe czy wsparcie socjalne i materialne. Osoby z ustaloną grupą inwalidzką o charakterze trwałym, czyli „na stałe”, wydanym w starym systemie, zachowują uprawnienia w nowym systemie. Zmiana grupy inwalidzkiej nie jest wymagana w zależności od tego, do jakich celów orzeczenie jest wykorzystywane.

Polecamy: Co to jest niepełnosprawność intelektualna i jakie są jej stopnie?

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie grupy inwalidzkiej?

W nowym systemie grup inwalidzkich obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa o niepełnosprawności dorosłych osób: do celów rentowych i pozarentowych. Dokumenty do grupy inwalidzkiej należy złożyć w placówce zajmującej się orzeczeniami do celów nierentowych, tzn. wspierających funkcjonowanie petenta w środowisku społecznym, co umożliwia np. przyznanie grupy inwalidzkiej na emeryturze. W takiej sytuacji pacjent ma dwa orzeczenia z dwóch instytucji do różnych celów. Ustalenie grupy inwalidzkiej, czyli stopnia niepełnosprawności, odbywa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) za pośrednictwem komisji orzekającej, w której skład zwykle wchodzą 3 osoby: lekarz, psycholog i przewodniczący komisji. W zależności od potrzeb dodatkowe opinie wystawiają również trener pracy czy doradca zawodowy. Komisja orzekająca ustala jeden z trzech stopni niepełnosprawności na czas określony lub stały:

  • lekki – oznacza osobę o naruszonej sprawności psychofizycznej, powodującej obniżenie zdolności do wykonywania pracy i pełnienia ról społecznych, które można kompensować za pomocą środków ortopedycznych i pomocniczych;
  • umiarkowany – dotyczy osób z naruszoną sprawnością psychofizyczną, niezdolnych do pracy lub zdolnych do pracy w warunkach pracy chronionej, wymagającej czasowej lub częściowej pomocy innych osób;
  • znaczny – oznacza osoby z naruszoną sprawnością psychofizyczną, niezdolnością do pracy lub zdolnością do pracy w warunkach pracy chronionej, wymagającej stałej lub długotrwałej pomocy osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Polecamy: Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, umiarkowanym i głębokim

Grupy inwalidzkie a stopnie niepełnosprawności

Stopnie niepełnosprawności i grupy inwalidzkie są sobie równe, tzn.:

  • I grupa inwalidzka to obecnie III stopień niepełnosprawności, czyli znaczny;
  • II grupa inwalidzka równa jest II stopniowi niepełnosprawności, czyli umiarkowanemu;
  • III grupa inwalidzka jest równoważna z I stopniem niepełnosprawności, czyli lekkim.

Symbole grup inwalidzkich

Decyzje o grupach inwalidzkich wydawane na podstawie dominującej jednostki chorobowej umieszczano w orzeczeniu. Dla zachowania poufności tego typu danych oraz usprawnienia orientacyjnego odczytu przez inne placówki źródła niepełnosprawności danej osoby, choroby zapisywano pod postacią kodów. Do 1998 r. wykorzystywano 12 symboli, które są aktualne do dziś, tzn.:

  • 01 – U – upośledzenie umysłowe;
  • 02 – P – choroby psychiczne;
  • 03 – L – zaburzenia głosu, mowy i słuchu;
  • 04 – O – choroby narządu wzroku;
  • 05 – R – choroby narządu ruchu;
  • 06 – E – epilepsja;
  • 07 – S – choroby układu oddechowego i krążenia;
  • 08 – T – choroby układu trawiennego;
  • 09 – M – choroby układu moczowo-płciowego;
  • 10 – N – choroby neurologiczne;
  • 11 – I – inne, np. zaburzenia metaboliczne, choroby odzwierzęce;
  • 12 – C – całościowe zaburzenia, np. autyzm.

Polecamy: Choroby genetyczne – jak powstają, które dotykają dzieci, a które dorosłych?

Zobacz nasz film i dowiedz się na czym polega leczenie psychiatryczne: 

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Grupy inwalidzkie – ulgi i przywileje

Osobom niepełnosprawnym z aktualnym orzeczeniem do celów nierentownych w świetle prawa przysługują ulgi, przywileje i dodatkowe prawa, np.:

  • zasiłki socjalne;
  • ulgi komunikacyjne PKP i PKS, ulgi podatkowe, ulgi z abonamentu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego;
  • karta parkingowa;
  • dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia ortopedycznego, likwidacji barier architektonicznych w domu;
  • udział w terapii zajęciowej, darmowe bilety do muzeów i wiele innych.

Skala przywilejów płynących z grupy inwalidzkiej uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności i symbolu inwalidztwa, czyli przyczyny.

Bibliografia:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz. U. 1997 Nr 123 poz. 776, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000, 1076, 1925.

Data aktualizacji: 01.04.2019,
Opublikowano: 28.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej