Ginekologia estetyczna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Mimo to zabiegi z jej zakresu cieszą się sporą popularnością wśród kobiet z różnych grup wiekowych. Podejmowane są nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i w celu poprawy wyglądu i podwyższenia jakości życia seksualnego. Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami są waginoplastyka i labioplastyka. Rzadziej wykonuje się hymenoplastykę czy clitoplastykę.
Czym jest ginekologia plastyczna?
Ginekologia plastyczna, określana też jako ginekologia estetyczna bądź kosmetoginekologia, to zbiór inwazyjnych procedur medycznych, które podejmowane są, aby uzyskać poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiety lub/oraz funkcji seksualnych. Zakres zabiegów oferowanych przez ginekologię plastyczną jest bardzo szeroki. Dotyczyć mogą defektów w budowie warg sromowych większych i mniejszych, takich jak za duże lub zbyt małe, przerośnięte, niesymetryczne, niedorozwinięte wargi, zniekształcenia pochwy, odtworzenie błony dziewiczej.
Niestety nie wszystkie kobiety mogą poddać się zabiegom ginekologii estetycznej. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się niekontrolowaną cukrzycę, niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe w obrębie układu płciowego, niedawny poród i karmienie piersią. Zabiegi przeprowadza się po wcześniejszym uwzględnieniu cyklu menstruacyjnego – najlepiej najpóźniej do 10 dni przed spodziewanym krwawieniem miesiączkowym. Wykonywane są za pomocą narzędzi chirurgicznych, lasera lub preparatów wypełniających.
Co to jest ginekologia estetyczna? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie
Ginekologia estetyczna pochwy
Celem operacji plastycznej pochwy jest zrekonstruowanie i uelastycznienie narządu oraz jego okolic. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a średni czas jego trwania wynosi około 60–90 minut. W zakresie ginekologii estetycznej pochwy przeprowadza się także laserowe obkurczanie tkanek pochwy w celu zmniejszenia jej średnicy, ujędrnienia i obkurczenia jej. Światło lasera pobudza odnowę i produkcję włókien kolagenowych w ścianach pochwy, co zapewnia wzrost napięcia i elastyczności. Czas trwania laserowego zabiegu obkurczania pochwy jest zależny od stopnia jej rozluźnienia. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg odtworzenia błony dziewiczej (hymenoplastyka) w krajach europejskich wykonywany jest sporadycznie. Najczęstszym wskazaniem do jego przeprowadzenia jest pourazowe uszkodzenie błony dziewiczej. W hymenoplastyce oprócz pozostałości po błonie dziewiczej wykorzystuje się też sztuczny materiał imitujący błonę. Przeciwieństwem tego zabiegu jest poszerzenie wejścia do pochwy, które polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej (hymenotomia).
Korekcja warg sromowych
Plastyka warg sromowych mniejszych lub większych określana jest jako labioplastyka. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, który dotyczy zwłaszcza przerośniętych warg sromowych. Zastosowanie mają głównie dwie techniki: odcięcie nadmiaru tkanki przy pomocy poziomego cięcia i zszycie brzegów rany pojedynczymi szwami rozpuszczalnymi lub ukośne nacięcie wargi sromowej w kształt litery V i pionowe zszycie brzegów rany. Zabieg daje dobre wyniki estetyczne, eliminuje problemy funkcjonalne i poprawia komfort psychiczny kobiety.
"Zastrzyk orgazmu", czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu
Inne zabiegi ginekologii estetycznej
Wśród zabiegów ginekologii estetycznej wymienia się także clitoplastykę, czyli obnażenie łechtaczki z fałdu skórnego, i clitoridotomię, którą przeprowadza się przy przeroście łechtaczki. W przypadku obniżenia macicy i ścian pochwy wykonuje się perineoplastykę, czyli plastykę krocza. Polega ona na odseparowaniu części skóry krocza i śluzówki przedsionka pochwy oraz przywróceniu prawidłowych warunków anatomicznych krocza. Innymi zabiegami są liporedukcja (usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego) oraz powiększenie i uwydatnienie punktu G.
Zabiegi ginekologii estetycznej po porodzie naturalnym i menopauzie
Z plastyki ginekologicznej często korzystają kobiety ze zmianami poporodowymi okolicy krocza powstałymi po porodzie siłami natury. Wykonuje się najczęściej laserowe obkurczanie pochwy, co zapewnia ujędrnienie ścian i okolic jej przedsionka, lub lifting krocza i przedsionka pochwy z użyciem specjalnych nici. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie ubytków tkanek krocza i pochwy materiałami wypełniającymi – kwasem hialuronowym i komórkami tłuszczowymi.
U kobiet w okresie pomenopauzalnym częstą dolegliwością jest suchość i niedostateczne nawilżenie pochwy. Wówczas zastosowanie znajdują laserowe zabiegi ginekologiczne, które nie tylko podniosą nawilżenie śluzówki pochwy, ale także zwiększą odporność na urazy. Laserowe leczenie sprawdza się też w problemie nietrzymania moczu.
Powikłania po zabiegach ginekologii estetycznej
Zabiegi z zakresu plastyki ginekologicznej charakteryzują się małą liczbą powikłań. Najczęstszymi dolegliwościami po zabiegach są obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, tkliwość i bolesność, co jest zupełnie naturalną reakcją, która mijają po kilku lub kilkunastu dniach. W niektórych przypadkach może się rozwinąć zakażenie wydłużające proces gojenia się. Zdarza się, że konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonej plastyki ginekologicznej jest nadmierne zwężenie pochwy, uszkodzenie okolicznych nerwów, zaburzenia oddawania moczu, uszkodzenia pęcherza moczowego lub zaburzenia czucia. Są to jednak bardzo rzadko występujące powikłania.
Bibliografia:
1. Jakubowski K., Twoje intymne piękno, „ESTELL Medycyna Estetyczna”, 2017/2018, s. 16-17.
2. Kruk-Jeromin J., Zieliński T., Przerost warg sromowych mniejszych – patomorfologia i leczenie chirurgiczne, „Ginekologia Polska”, 2010, 81, s. 298-302.
3. Kościński T., Położnicze uszkodzenia krocza i aparatu zwieraczowego odbytu. Sposoby leczenia rekonstrukcyjnego, „Ginekologia Polska”, 2014, 85, s. 624-628.
Zobacz nasz film i dowiedz się jak zbudowany jest żeński układ rozrodczy
IDA 29.08.2018r.
Dla mnie to trochę dziwne. Ciało się zmienia z wiekiem czy po ciążach. Trzeba to uszanować, bo taka jest natura. Moim zdaniem korzystanie z pomocy chirurga plastycznego to tylko maskowanie problemu. Ale nie jestem specjalistą i nie będę się bawiła w psychoanalizę. Każdy może robić ze swoim ciałem co mu się podoba. Ja nigdy nie dam sobie nic poprawić.
Baśka35 29.08.2018r.
ja bym się na to nie zdecydowała nigdy. przecież to jest okrotpne, a kobieta po porodzie jest pięna, w końcu nosiła dziecko, urodziła je... to jest wspaniałe, aże są ślady na ciele to nikomu to nie przeszkadza!
Dorota 28.08.2018r.
Jestem po trzech porodach i nie najlepiej się ze sobą czuje. Myślę o tym, żeby poddać się takim zabiegom, żeby znowu poczuć się kobieco. Mimo że mąż mi mówi, że kocha mnie taką, jaka jestem, to wiem, że jak bardzo zmieniło się moje ciało i trochę się wstydzę tego jak wyglądam.
koko 28.08.2018r.
Bardzo dobry tekst. Wszystko opisane w jasny i czytelny sposób. Proszę o więcej takich tematów.