Genetyczne, biologiczne i psychospołeczne przyczyny depresji

Fot: Tara Moore / gettyimages.com

Depresja może mieć rozmaite przyczyny – od uwarunkowań genetycznych po przewlekły stres związany z bieżącymi wydarzeniami w życiu jednostki. Choć etiologia choroby nie została do końca wyjaśniona, przyjmuje się, że składa się na nią szereg współwystępujących czynników.

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej czy ogólnego stanu zdrowia. Częściej zapadają na nią kobiety, ale nie omija też mężczyzn. Należy odróżniać ją od przygnębienia, apatii i złego nastroju, które zdarzają się wszystkim w związku z przeżywanymi niepowodzeniami lub przemęczeniem. Depresja ma zwykle złożoną etiologię i nie przemija samoistnie.

Jakie są przyczyny depresji?

Przyczyny depresji wciąż nie zostały dostatecznie poznane, choć dzięki szeregowi empirycznych badań udało się odkryć skuteczne sposoby jej leczenia. Za błędne uznaje się obecnie sprowadzanie genezy choroby do pojedynczego czynnika, np. kryzysu małżeńskiego czy zaburzeń poziomu neuroprzekaźników. Z tego względu często kwestionowany jest także klasyczny podział na depresję endogenną (spowodowaną nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu) i egzogenną (wywołaną uwarunkowaniami zewnętrznymi). Choroba jest zwykle konsekwencją współistnienia wielu czynników, które mogą różnić się w indywidualnych przypadkach. Do rozwoju depresji prowadzi wieloletni proces, nawet jeśli wystąpienie jej objawów związane jest z określonym zdarzeniem.

Genetyczne przyczyny depresji

Rozwój depresji u niektórych osób może być uwarunkowany genetycznie. Zaobserwowano, że ludzie, których bliscy krewni cierpieli na zaburzenia depresyjne, chorują częściej niż reszta populacji. Nie odkryto wprawdzie konkretnego genu powodującego depresję, ale budowa genomu osób chorujących na depresję jest inna niż u zdrowych. Specyficznemu układowi genowemu przypisuje się przypadki zaburzeń o podłożu endogennym. Wiąże się z nim też najczęściej przyczyny tzw. depresji dwubiegunowej. Nazwą tą określa się potocznie chorobę afektywną dwubiegunową.

Biologiczne przyczyny depresji

Wnioski o biologicznym podłożu depresji wysnuć można na podstawie obserwacji, z której wynika, że zaburzenia nastroju pojawiają się w przypadku nagłych zmian fizjologicznych, np. związanych z cyklem miesiączkowym, menopauzą, niedoborami witamin (zwłaszcza z grupy B), zażywaniem substancji psychoaktywnych (w tym niektórych leków), chorobami takimi jak niedoczynność tarczycy czy stwardnienie rozsiane. Zaburzenia homeostazy uznaje się za bezpośrednie przyczyny depresji poporodowej (związanej ze zmianami w gospodarce hormonalnej) i depresji sezonowej (spowodowanej wpływem deficytu światła słonecznego na organizm).

Podejrzewa się też, że za powstawanie depresji odpowiadają różnego typu nieprawidłowości w działaniu ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej wymienia się wśród nich zaburzenia neuroprzekaźnictwa (nieprawidłowe poziomy takich substancji jak serotonina czy dopamina). U chorych na depresję odnotowano również wysokie poziomy tzw. hormonów stresu (m.in. kortyzolu) przy jednoczesnym osłabieniu mechanizmu hamowania ich wydzielania. Takie zaburzenia mają wpływ na funkcjonowanie ośrodków odpowiedzialnych za regulację nastroju, napędu psychoruchowego, zdolności poznawczych.

Niektórzy badacze przypuszczają nawet, że może dochodzić do zmian morfologicznych w poszczególnych strukturach mózgu. Zaobserwowano, że odchylenia od stanu fizjologicznego normalizują się pod wpływem działania leków przeciwdepresyjnych.

Jakie mogą być pierwsze objawy choroby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie mogą być pierwsze objawy depresji? Źródło: X-Bank Gallery

Psychologiczne przyczyny depresji

Uwarunkowania psychologiczne najczęściej kojarzone są z depresją egzogenną (zewnątrzpochodną). Już od dzieciństwa różne wydarzenia kształtują psychikę jednostki, jej sposób myślenia, wrażliwość, próg odporności na stres.

Przykre lub wręcz traumatyczne doświadczenia (rozwód rodziców, faworyzowanie rodzeństwa, problem alkoholowy w rodzinie, brak akceptacji w grupie rówieśniczej, przemoc) mogą wpłynąć na kształtowanie się osobowości skłonnej do depresji. Osoby takie są nadmiernie krytyczne wobec siebie, gorzej funkcjonują w sytuacjach społecznych, mają problem z wyrażaniem emocji. W konsekwencji obserwuje się u nich nadreaktywność na stres.

Depresja może być także odpowiedzią na silny stres u ludzi, którzy nie mają skłonności do zaburzeń nastroju. Rozwija się często pod wpływem takich trudnych sytuacji jak śmierć bliskiej osoby, rozpad więzi partnerskiej, utrata pracy lub majątku. Depresję często odnotowuje się u pacjentów cierpiących na przewlekłe, nieuleczalne choroby – np. nowotwory czy neurologiczne zespoły poudarowe.

Przyczyny depresji a jej leczenie

Ustalenie etiologii depresji może być istotne ze względu na wybór kierunku jej leczenia. Na przykład zdiagnozowanie nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej pozwala na wyeliminowanie objawów depresyjnych poprzez leczenie choroby podstawowej. Należy jednak pamiętać, że na rozwój zaburzeń afektywnych najczęściej wpływa kilka powiązanych ze sobą czynników.

Można przypuszczać, że wiele osób cierpiących na depresję ma do niej wrodzone skłonności, które ujawniają się pod wpływem negatywnych zdarzeń i utrwalają w formie nadmiernej reaktywności na stres. Właśnie dlatego w leczeniu choroby potrzebne jest zwykle połączenie farmakoterapii z odpowiednio ukierunkowaną psychoterapią.

Bibliografia:

1. S. Porczyk, Etiologia depresji, http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/663-etiologia-depresji.html, [dostęp: 3 czerwca 2019].

2. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

Data aktualizacji: 12.08.2020,
Opublikowano: 10.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej