Gastropareza oraz zaburzenia perystaltyki jelit – diagnostyka i leczenie

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Uczucie pełności po posiłku, nawet jeśli dany posiłek był niewielki, może wynikać z przeszkody na wysokości odźwiernika żołądka. Tym samym pokarm zbyt długo zalega, wywołując dyskomfort i liczne objawy dodatkowe. Innym zjawiskiem są zaburzenia czynnościowe i zaburzenia perystaltyki jelit.

Gastropareza jest schorzeniem polegającym na przewlekłym zaburzeniu opróżniania żołądka. Wynika z przeszkody mechanicznej uniemożliwiającej przejście pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego.

Gastropareza – przyczyny opóźnionego opróżniania żołądka

Najczęściej gastropareza nie ma uchwytnej przyczyny. Jeśli jednak stwierdza się związek gastroparezy z jakimkolwiek procesem patologicznym, to są to:

  • powikłania cukrzycowe w postaci neuropatii,
  • leki hamujące układ cholinergiczny,
  • leki opioidowe,
  • amyloidoza,
  • zaburzenia ukrwienia przewodu pokarmowego,
  • toczeń rumieniowaty układowy.

Objawy i rozpoznanie gastroparezy

Objawami gastroparezy są przede wszystkim nudności i wymioty. Chory ma uczucie pełności i sytości nawet po niewielkim posiłku. W zależności od nasilenia zaburzenia, czyli stopnia upośledzenia opróżniania żołądka, pojawiają się objawy będące niejako powikłaniem tego stanu, czyli:

  • spadek masy ciała,
  • odwodnienie,
  • niedobory pokarmowe,
  • zaburzenia elektrolitowe.

Aby rozpoznać gastroparezę, należy wykonać badanie scyntygraficzne, polegające na tym, że pacjent przyjmuje pokarm znakowany radioaktywnym technetem, a kamera rejestruje jego przebieg. Drugą metodą jest połknięcie przez badanego specjalnej kapsułki rejestrującej przewód pokarmowy od wewnątrz. Ponadto można wykorzystać test oddechowy oceniający poziom dwutlenku węgla po posiłku zawierającym określony izotop węgla. W diagnostyce można wykorzystać manometrię, endoskopię czy badanie radiologiczne z użyciem środka kontrastowego.

Leczenie gastroparezy

Aby zmniejszyć nieprzyjemne uczucie zalegania pokarmu w żołądku i pełności po jedzeniu, a także by zapobiec niedoborom żywieniowym, konieczne jest spożywanie posiłków o jak najwyższej kaloryczności przy jak najmniejszej objętości. Powinno się również ograniczyć poziom tłuszczu i błonnika, ponieważ te składniki pokarmu istotnie wydłużają czas opróżnienia żołądka. Pomocne może okazać się jak najdokładniejsze rozdrabnianie pokarmów, a nawet jego miksowanie. Rzadziej konieczne bywa żywienie dojelitowe lub pozajelitowe (dożylne). Niekiedy stosuje się leki prokinetyczne, a także leki działające objawowo, czyli hamujące wymioty. Rzadko zdarza się konieczność wdrożenia metod inwazyjnych w postaci elektrycznej stymulacji żołądka czy zabiegu endoskopowego w obrębie odźwiernika polegającego na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, nacięciu odźwiernika czy poszerzeniu balonowym odźwiernika.

Uczucie niepełnego wypróżnienia i zaparcia czynnościowe

Zupełnie innym zjawiskiem, dotyczącym dalszego odcinka przewodu pokarmowego, są zaparcia czynnościowe. Chory musi włożyć ogromną ilość wysiłku w proces wypróżnienia. Jeśli zakończy się on powodzeniem, osoba ta ma uczucie niepełnego wypróżnienia. Najczęściej nie ma uchwytnej przyczyny tego stanu. Wśród czynnościowych zaburzeń pracy jelit wyróżnia się zespół jelita drażliwego i zaparcia czynnościowe. Objawy zaburzeń czynnościowych jelit obejmują:

  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • brak objawów nocnych,
  • prawidłowe wyniki badań diagnostycznych,
  • wczesne uczucie sytości po posiłku,
  • kurcze jelit,
  • częste oddawanie gazów.

Uczucie niepełnego wypróżnienia towarzyszy nie tylko czynnościowym schorzeniom jelit, ale również może mieć podłoże psychiczne, czyli może być wywołane stresem. Do innych przyczyn zalicza się np. hemoroidy, uchyłki jelita grubego, zaburzenia drożności jelit.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 28.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Misia 30.08.2018r.

Problemy z jelitami to straszna sprawa. Najgorsze, że na nasz organizm faktycznie stres może wpływać bardzo negatywnie. Ale i używki robią swoje, niewłaściwa dieta...

EmiR 29.08.2018r.

Mój dziadek, który chorowała na Parkinsona miała też problemy z układem pokarmowym. Pod samo koniec było już bardzo źle. Nie mógł normalnie jeść, konieczne było żywienie pozajelitowe. Bardzo się męczył. Nikomu nie życzę takiej starości i takiej choroby.

Ela81 28.08.2018r.

Kilka lat temu miałam problemy z jelitami. Robili mi różne badania, ale nic nie mogli znaleźć. Podejrzewali nawet że symuluje i kazali mi iść do psychiatry. Ten stwierdzić, że za moje problemy odpowiada stres. Chodziłam na terapię i pomogło, ale prawdziwą ulgę poczułam, kiedy zmieniłam pracę.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej