Fazy snu NREM i REM – różnice, fazy snu dzieci i dorosłych. Zaburzenia faz snu

Fot: corbacserdar / fotolia.com

Fazy snu niemowlaka są takie same jak u dorosłych, ale znacznie różnią się długością trwania. Cały cykl snu dorosłego trwa od około 90 do 100 minut, a cykl snu dziecka – od 50 do 60 minut i wydłuża się wraz z wiekiem. Fazy snu można podzielić na fazę regeneracyjną (NREM) i marzeń sennych (REM).

Podczas snu człowiek nie jest świadomy, ale może pamiętać po przebudzeniu marzenia senne. Sen dzieli się na fazy – NREM (SEM) oraz REM. Każda z nich ma indywidualne znaczenie dla organizmu. Sen jest jedną z podstawowych potrzeb organizmu ludzkiego. Zapotrzebowanie na sen zależy od wieku.

Zobacz film: Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać? Źródło: Stylowy Magazyn

Fazy snu i ich znaczenie – faza SEM i REM: fazy snu niemowlaka i dorosłego

Cykl snu dzieli się na dwie fazy i cztery stadia. Pełen cykl snu osoby dorosłej trwa około 90 do 100 minut. Dwie fazy snu to:

  • NREM (z angielskiego Non-Rapid Eye Movements), inaczej SEM (z angielskiego Slow Eye Movements) – to sen wolnofalowy, regeneracyjny. Podczas tej fazy nie pojawiają się sny, ale mogą wystąpić wrażenia spadania albo latania.
  • REM (Rapid Eye Movenents) – w tej fazie snu mogą pojawiać się marzenia senne, mięśnie są rozluźnione, co zapobiega poruszaniu się. Pierwsza faza REM w cyklu trwa około 15 minut.

Występują one podczas snu na przemian, poczynając od fazy NREM. Z czasem faza NREM się skraca, a REM – wydłuża i może trwać nawet do 40 minut pod koniec nocy.

Podział biorący pod uwagę występowanie fal wolnych pozwala wyróżnić 4 stadia snu. Trzy z nich należą do fazy NREM, a ostatnie do fazy REM.

Pierwsze stadium trwa od kilku do kilkunastu minut (najczęściej od 5 do 10 minut). To bardzo lekki sen, z którego łatwo osobę śpiącą wybudzić. Na tym etapie rozpoczyna się proces rozluźniania mięśni, zwalniania oddechu i pracy serca.

Ile snu potrzebujemy? Zobacz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Ile powinniśmy spać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Drugie stadium przygotowuje ciało na wejście w głęboki sen. Oddech jest płytszy i wolniejszy, zwalnia serce, mięśnie rozluźniają się jeszcze bardziej, spada też temperatura ciała.

Trzecie stadium to tzw. faza snu głębokiego. W tym czasie organizm najlepiej się regeneruje, ponieważ mięśnie są całkowicie rozluźnione, oddech i praca serca zwalniają maksymalnie. Śpiącego w tym stadium snu trudno jest obudzić.

Faza snu REM to czwarte stadium. Aktywność mózgu przypomina aktywność podczas czuwania, oddychanie staje się szybsze i nieregularne, rosną ciśnienie krwi i tempo bicia serca, mięśnie pozostają rozluźnione.

Fazy snu niemowlaka są takie same jak u dorosłych, ale znacznie różnią się długością trwania i długością cyklu. Cykl snu u dziecka poniżej 1. roku życia trwa od około 50 do 60 minut. Dlatego pierwsze stadium snu u dzieci występuje częściej niż u dorosłych i dlatego niemowlęta wybudzają się często w nocy.

Z wiekiem dziecka rytm jego snu normuje się. Około 6. do 8. tygodnia życia niemowlę jest w stanie spać dłużej w nocy i krócej w dzień. Około 5. do 6. miesiąca życia dziecko powinno przesypiać coraz dłuższe nieprzerwane cykle w ciągu nocy.

Zobacz film i przekonaj się co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy za krótko.

Zobacz film: Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy za krótko? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Co się dzieje kiedy niemowlę śpi? Sprawdź, jak sen wpływa na jego mózg!

Zaburzenia snu związane z jego fazami

Sen jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu, dlatego wszelkie jego zaburzenia negatywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie. Choroby związane z zaburzeniami faz snu i czuwania mają w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 kod G47. Do tej grupy należą:

  • zespół nagłej zmiany strefy czasowej – tzw. (z angielskiego) jet lag syndrome; polega na trudności w przystosowaniu się do rytmu dobowego w nowej strefie czasowej, mogą wystąpić takie dolegliwości jak zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, dezorientacja, senność i ból głowy;
  • zespół opóźnionej fazy snu – polega na późniejszym zasypianiu i budzeniu się niż uznawane normy społeczne; osoby cierpiące na zespół opóźnionej fazy snu zwykle zasypiają między godziną 2. a 6. i budzą się między 10. a 13.;
  • zespół przyspieszonej fazy snu – występuje zwykle u osób starszych, polega na niezgodności rytmu dobowego organizmu z rytmem snu i czuwania ogólnie przyjętym jako norma społeczna. Osoby cierpiące na tę chorobę chodzą spać około 19. do 21. i budzą się między godziną 3. a 5. wyspani.

Jak spać, żeby się wyspać?

Najgorszym momentem do wybudzenia się jest faza głębokiego snu. Nie dość, że trudno się z niej obudzić, to organizm musi wysilić się, by nagle rozpocząć pracę na wysokich obrotach. Najkorzystniejszą fazą snu do oburzenia jest faza REM – wtedy organizm pracuje bardziej intensywnie niż w fazie NREM, prawie tak intensywnie jak podczas czuwania. Dodatkowo wybudzenie w fazie REM powoduje, że rośnie szansa na zapamiętanie snu.

Zobacz także: Melatonina – hormon snu. Stosowanie melatoniny na sen u dzieci i dorosłych

Aby się wyspać, najlepiej uregulować swój cykl dobowy snu i czuwania, pamiętając o tym, by spać tyle godzin, ile zaleca się do wieku. Przestrzegając tych zasad, można ustalić, kiedy wypada najlepsza pora na obudzenie się i na tę porę ustawiać budzik.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. https://www.tuck.com/stages/.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK10996/.
  3. https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Understanding-Sleep.
  4. https://www.sleepassociation.org/patients-general-public/children-and-sleep/newborn-babies-sleep-tips-new-parents/.
  5. http://www.parentingscience.com/baby-sleep-patterns.html.
Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej