Embolektomia – zabiegowe leczenie ostrego niedokrwienia

Reza Estakhrian/getty images

Embolektomia to jeden ze sposobów usuwania zatoru lub materiału zakrzepowego, który zamykając światło naczynia, powoduje niedokrwienie i martwicę tkanek. Zabieg taki często pozwala na odtworzenie prawidłowego przepływu krwi i cofnięcie lub zahamowanie rozwoju zmian w tkankach.

Embolektomia jest elementem wczesnego, doraźnego reagowania na nagłe zaburzenia przepływu w obrębie tętnic mózgowych, płucnych czy zapewniających ukrwienie kończynom. Podobnie jak zabiegi trombolizy zakrzepu lub zatoru za pomocą środków farmakologicznych, umożliwia wczesne odtworzenie przepływu w zaczopowanym naczyniu i uzyskanie szybkiej poprawy stanu chorego.

Dlaczego wykonuje się embolektomię?

Leczenie udaru mózgu, zatoru tętnicy płucnej czy zawału mięśnia sercowego to proces, którego celem jest ograniczenie niedokrwienia i niedotlenienia tkanek, a co za tym idzie – zapobieżenie lub zmniejszenie obszaru ich martwicy. Do ograniczenia skutków zaczopowania naczynia tętniczego niezbędna jest możliwie szybka reakcja i uruchomienie procedur mających przywrócić obieg krwi w obszarze narządu, który pozostaje bez dopływu tlenu i substancji odżywczych. Aby terapia była kompleksowa oraz by uzyskać poprawę jej wyników, w wielu szpitalach do leczenia takich ostrych stanów zostały powołane dedykowane oddziały, np. udarowe czy zawałowe. Gromadzą one wszelkie środki techniczne i obsługiwane są przez wysoko wyspecjalizowany personel, aby ratować każdego chorego przed utratą życia albo trwałym ubytkiem zdrowia (wynikającym np. z niewydolności krążenia czy zaburzeń rytmu serca albo przetrwałych objawów neurologicznych).

Czym jest embolektomia?

Embolektomia to metoda leczenia inwazyjnego, polegająca na wykonaniu interwencji wewnątrznaczyniowej. Jej celem jest mechaniczne zmiękczenie, rozdrobnienie lub wydobycie w całości z naczynia tętniczego zatoru lub zakrzepu, który je zamyka. Metody te określa się też nazwą trombektomii.

Najczęściej stosowaną z wyboru we wczesnej fazie choroby i niedokrwienia metodą przywracania drożności naczyń jest tromboliza, czyli rozpuszczenie materiału zakrzepowego lub zatorowego poprzez podawanie odpowiednich leków. Jeśli dochodzi do udrożnienia naczynia i przywrócenia odżywiania tkanek, ostra faza choroby najczęściej przemija. Jednak leczenie to nie jest obojętne dla zdrowia i może mieć skutki uboczne pod postacią krwawień do narządów wewnętrznych albo jam ciała. Terapii tej nie można więc wykorzystać u niektórych chorych, np. tych, którzy niedawno przebyli zabieg chirurgiczny, czy też mają wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia.

Jak przebiega embolektomia?

Embolektomia w przypadku zatoru lub zakrzepu wymaga wykonania cewnikowania dużego naczynia, zazwyczaj jednej z tętnic albo żył, szyjnych lub udowych. Do zabiegu wykorzystuje się specjalną, grubą igłę, do której wprowadza się cienki, elastyczny cewnik. Jest to rurka, przez którą można podawać płyny albo wsuwać odpowiednie narzędzia. Pod kontrolą obrazu rentgenowskiego cewnik przesuwa się wewnątrz tętnicy aż do miejsca jej zamknięcia. Umiejscowienie „korka” jest określane z użyciem płynów dających kontrast w zdjęciach rentgenowskich (RTG). Płyny wstrzykuje się do cewnika, aby określić przebieg naczyń i prędkość krążenia w nich krwi. Badanie to stanowi jedną z odmian angiografii.

Zakrzep lub zator usuwa się za pomocą sprężynujących pętli, koszyczków lub szczypczyków. Dzięki ich budowie można je wsunąć przez cienki cewnik. W niektórych przypadkach masy blokujące naczynie rozbija się drganiami specjalnej końcówki lub płynem podawanym pulsacyjnie pod wysokim ciśnieniem. Innym sposobem udrożnienia naczynia jest rozszerzenie go rozprężalnym balonikiem znajdującym się na końcu cewnika. Przepływ pojawiający się w miejscu rozszerzenia pozwala na ominięcie mas zatorowych i odtworzenie krążenia w niedotlenionych wcześniej tkankach. Odmianą embolektomii jest zabieg wykonany poprzez rozcięcie powłok, odsłonięcie tętnicy, rozcięcie jej i wydobycie materiału, który ją czopuje.

Zabieg jest skuteczny, jeśli podanie następnej porcji substancji kontrastowej uwidacznia przepływ krwi w zamkniętej wcześniej tętnicy.

Leczenie zakrzepicy żylnej

Najczęściej spotykanymi zabiegami embolektomii są procedury dotyczące zatorowości tętnicy płucnej, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia człowieka. Oprócz takich operacji wykonuje się udrażnianie tętnic wieńcowych (zaopatrujących serce), szyjnych lub mózgowych. Osobnym zagadnieniem jest leczenie zakrzepicy żył. W sytuacjach nagłej niewydolności głębokich żył kończyn dolnych lub zatoru w obrębie żył narządów wewnętrznych można wykonać embolektomię. Zwykle jest ona jedynie metodą wstępnego operacyjnego udrożnienia naczyń i przywrócenia w nich przepływu krwi. Chory wymaga najczęściej dalszego kompleksowego leczenia, by zapobiec nasilaniu się zmian zakrzepowo-zatorowych oraz nie dopuścić do ponownego zaczopowania naczynia.

Zobacz film: Dr Piotr radzi: Zakrzepica

źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 05.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej