Elektrowstrząsy – terapia kiedyś i dziś. Elektrowstrząsy na depresję i skutki uboczne

Fot: martin-dm/ gettyimages.com

Terapia elektrowstrząsowa (EW, ang. ECT – electroconvulsive therapy) to kontrowersyjna metoda leczenia, stosowana m.in. w przebiegu poważnych chorób psychicznych. Podczas terapii EW osobom jej poddawanym przepuszcza się prąd elektryczny przez mózg, co wywołuje u nich wstrząs epileptyczny, potocznie nazywany napadem padaczkowym.

Elektrowstrząsy najczęściej stosowane są u osób z depresją i schizofrenią, a także z innymi, poważnymi chorobami psychicznymi. Mają wielu przeciwników, jednak ich zwolennicy dowodzą skuteczności ich działania, np. u osób z depresją i myślami samobójczymi, u których ta metoda jest najszybsza i jednocześnie najskuteczniejsza.

Zobacz także:

Co to jest psychoza? Charakterystyka głównych rodzajów zaburzenia

Hemiplegia – przyczyny, objawy i leczenie porażenia połowiczego

Zespół Jacobsa – jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia zespołu supersamca?

Elektrowstrząsy i terapia elektrowstrząsami – kiedyś i obecnie

Terapia wstrząsowa zaczęła być stosowana już w latach 30. ubiegłego wieku. Wtedy była to jednak metoda nie tylko bolesna, ale i niebezpieczna. Po przepuszczeniu prądu przez mózg i wywołaniu napadu padaczki osoba poddawana terapii doznawała mocnego skurczu mięśni. W konsekwencji mogło to spowodować pogryzienia, zwichnięcia żuchwy, a niejednokrotnie również złamania kości. Obecnie terapia ta nie jest już tak często stosowana. Nie zmienia to faktu, że cechuje się niezwykle dużą skutecznością, a dzięki znieczuleniu ogólnemu jest jednocześnie bezbolesna i bezpieczna.

Terapia elektrowstrząsowa – jak działa?

Do tej pory nie zbadano dokładnie, jak działają elektrowstrząsy. Naukowcy nie są w stanie określić, jakie mechanizmy powodują poprawę samopoczucia u osób chorych. Co jakiś czas pojawiają się jednak kolejne hipotezy, które sugerują, jak działa terapia elektrowstrząsowa. Wśród teorii jest np. zmniejszenie pobudliwości neuronów pod wpływem przepływu prądu bądź zwiększenie neuroplastyczności, czyli wytwarzanie połączeń między nowymi komórkami a neuronami, a także nowych naczyń krwionośnych w niektórych obszarach mózgu. Istnieją także teorie, które mówią, że stany chorobowe są wynikiem zaburzeń pewnych substancji w mózgu. Przepływ prądu przez ten narząd przyczynia się do ich uwolnienia i tym samym przywrócenia równowagi, co przekłada się na polepszenie samopoczucia.

Elektrowstrząsy na depresję

Elektrowstrząsy są popularnym sposobem na depresję. To właśnie w tym stanie chorobowym są najczęściej stosowane. Mogą być używane zarówno w leczeniu depresji jednobiegunowej, jak i choroby dwubiegunowej. Warto jednak podkreślić, że terapia elektrowstrząsowa nie jest zalecana u wszystkich osób z tą przypadłością. Stosowana jest przede wszystkim u osób, u których leki antydepresyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a także u tych, u których proponowane środki przynoszą większe skutki uboczne niż elektrowstrząsy. Metoda ECT stosowana jest np. u kobiet w ciąży lub osób z chorobami somatycznymi, ponieważ w ich przypadku zażywanie antydepresantów nie jest zalecane. Ponadto taka terapia jest wskazana u osób z ciężkimi stanami depresyjnymi, tzn. mających myśli samobójcze, a także u takich, które odmawiają jedzenia i picia. Wtedy potrzebna jest szybka interwencja medyczna, a także uzyskanie natychmiastowych rezultatów poprawiających samopoczucie. Terapia elektrowstrząsami jest na tyle skuteczna w leczeniu depresji, że usuwa objawy już w ciągu około 3 dni, więc zdecydowanie szybciej niż psychoterapia czy leki.

Elektrowstrząsy – skutki uboczne

Należy podkreślić, że skutki uboczne terapii elektrowstrząsami występują w 23% przypadków i zaliczane są do łagodnych działań niepożądanych, takich jak: ból głowy czy mięśni. Nierzadko u osób poddających się tej terapii występują także zaburzenia pamięci, np. chory nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń sprzed 1–3 miesięcy. Są to efekty krótkotrwałe – z reguły wystarczy ok. 1–3 tygodni po zabiegu, aby pamięć wróciła do kondycji sprzed terapii.

Z kolei poważne powikłania występują tylko u 2% osób korzystających z ECT. Sytuacje zagrażające życiu to 1 przypadek na 50000 osób leczonych elektrowstrząsami, a powodujące utratę życia – 1 na 80000 zabiegów. Przyczynami śmierci u tych osób są powikłania sercowo-naczyniowe lub płucne. Mogą również wynikać z powikłań związanych z procedurami znieczulenia, niedotlenieniem lub zaburzeniami rytmu serca.

Leczenie elektrowstrząsami w Polsce

W Polsce także wykonuje się terapię elektrowstrząsową. Określa się ją jako zabieg o podwyższonym ryzyku, który wymaga m.in. znieczulenia ogólnego, a także środków zwiotczających mięśnie. Najczęściej są to zabiegi dwuskroniowe i dwustronne. Coraz częściej stosowana jest również metoda jednostronna, która niegdyś uważana była za mniej skuteczną.

Jak leczyć depresję? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Bibliografia:

https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/40404/27891

Data aktualizacji: 10.05.2021,
Opublikowano: 10.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej