Ekstrakt z zielonej herbaty w procesie odchudzania. Inne zastosowania naparu

Fot. KMNPhoto / Getty Images

Ekstrakt z zielonej herbaty dostępny jest najczęściej w postaci preparatów ziołowych. Podobne właściwości ma herbaciany napar, po który warto sięgać ze względu na walory smakowe. Regularne picie zielonej herbaty sprzyja odchudzaniu i wpływa korzystnie na zdrowie.

Zielona herbata to produkt uzyskany z liści herbaty poddanych po zerwaniu minimalnej obróbce. Z tej samej rośliny powstaje popularna herbata czarna, ale proces jej wytwarzania jest znacznie bardziej złożony. By uzyskać cenioną od tysiącleci zieloną herbatę, liści nie poddaje się fermentacji, a jedynie natychmiastowemu suszeniu. Dzięki temu produkt zachowuje większość cennych właściwości rośliny. Zasobny w prozdrowotne składniki susz można wykorzystać do przygotowania aromatycznych naparów lub do wyrobu suplementów diety.

Właściwości zielonej herbaty

Herbata jest rośliną o bardzo wartościowym składzie. Około 30% suchej masy liści stanowią związki polifenolowe (głównie katechiny). Zawierają one także garbniki (np. taninę), alkaloidy (m.in. kofeinę, teobrominę, teofilinę), olejki eteryczne oraz nieco witamin (A, C oraz z grupy B) i minerałów (m.in. wapń, fosfor, żelazo, miedź, mangan, fluor, selen, potas, krzem i jod).

Niefermentowane liście rośliny zachowują bogactwo biologicznie aktywnych związków, co sprawia, że zarówno napar, jak i ekstrakt (wyciąg) z zielonej herbaty wykazują szereg korzystnych właściwości:

  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (poprawiają krążenie, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom obecnych w niej trójglicerydów i cholesterolu, tym samym zapobiegając odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach i powikłaniom tego procesu – zawałom, udarom),
  • działają pobudzająco, a w szczególności stymulują pracę mózgu i poprawiają zdolności poznawcze (także w chorobie Alzheimera i innych formach demencji),
  • wzmacniają ogólną odporność organizmu i wspomagają walkę z infekcjami (m.in. przeciwdziałają szkodliwej aktywności bakterii bytujących w jamie ustnej, zapobiegając rozwojowi próchnicy, paradontozy oraz neutralizują przykry zapach),
  • służą profilaktyce chorób nowotworowych, np. raka skóry (zapobiegają szkodliwemu oddziaływaniu promieniowania słonecznego),
  • wpływają pozytywnie na stan skóry, chroniąc ją przed fotostarzeniem oraz działając antyseptycznie i przeciwzapalnie (z tego względu ekstrakt z zielonej herbaty wykorzystywany jest często w kosmetyce).

Napary oraz ekstrakty z zielonej herbaty w postaci suplementów diety, cieszą się obecnie największą popularnością ze względu na ich korzystny wpływ na procesy trawienne.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto pić herbatę: 

Zobacz film: Dlaczego warto pić herbatę? Źródło: 36,6

Ekstrakt z zielonej herbaty a odchudzanie

Korzystne działanie wyciągu z zielonej herbaty na układ pokarmowy i procesy przemiany materii związane jest z obecnością katechin w liściach rośliny. Kluczową rolę przypisuje się substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Ten flawonoid o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych to najczęściej ekstrahowany składnik zielonej herbaty, wykorzystywany w suplementach diety wspomagających odchudzanie.

Wyciąg z zielonej herbaty obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów z pożywienia, redukując w ten sposób ich wchłanianie. W podobny sposób katechiny ograniczają metabolizowanie węglowodanów i przyswajanie glukozy. Tym samym zmniejsza się wartość kaloryczna spożywanych posiłków i zminimalizowany zostaje proces magazynowania w organizmie nadmiaru substancji odżywczych w postaci tkanki tłuszczowej. Katechiny hamują też angiogenezę, czyli rozwój unaczynienia, sprzyjający jej rozrostowi.

Zawarte w liściach herbaty związki nie tylko ograniczają powstawanie tkanki tłuszczowej, ale też intensyfikują jej zużycie przez organizm. Zaobserwowano, że przyjmowanie suplementów z ekstraktem z zielonej herbaty podnosi poziom spalania tłuszczu przy umiarkowanym wysiłku aż o 17%. Katechiny zwiększają bowiem tempo przemiany materii, a także nasilają proces termogenezy (przekształcanie substancji zapasowych w ciepło).

Ekstrakt z zielonej herbaty działa moczopędnie. Dzięki temu ułatwia oczyszczanie organizmu z toksycznych metabolitów i zapobiega odkładaniu się nadmiaru wody, a tym samym powstawaniu obrzęków i tzw. cellulitu wodnego.

Zobacz film: Zielona herbata superbohaterka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Napar kontra wyciąg z zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty w postaci tabletek to suplement diety wskazany dla osób zmagających się z nadwagą lub innymi problemami zdrowotnymi, w przypadku których pomocne są katechiny. Korzystniejsze jest jednak regularne picie naparu. Prawidłowo przygotowany zawiera więcej cennych dla organizmu substancji i wykazuje szersze spektrum właściwości. Nietrudno też rozsmakować się w tym napoju, od wieków uwielbianym przez Azjatów. Należy przy tym pamiętać, że zielona herbata – niezależnie od postaci, w jakiej się ją spożywa – nie stanowi cudownego środka na odchudzanie. Aby efekty włączenia jej do diety były zadowalające, trzeba stosować odpowiednio zbilansowaną, pełnowartościową dietę oraz zapewniać sobie codzienną dawkę aktywności fizycznej. Warto także wiedzieć, że używki (alkohol, papierosy) obniżają potencjał zawartych w zielonej herbacie katechin.

Data aktualizacji: 25.09.2019,
Opublikowano: 22.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej