Eksperyment: które jajko - z fermy czy wiejskie – jest lepsze?

Zobacz film:Które jaja są najzdrowsze? Źródło: 36,6.

Badanie pokazało, że stężenie witamin w obu typach jaj jest bardzo podobne. Tak samo jest z bardzo cennymi dla nas kwasami omega 3 i 6. Większe różnice widoczne są dopiero w stężeniu dioksyn (związki te pochodzą ze smogu). Mimo że w jajkach wiejskich jest ich trochę więcej, to nie jest to stężenie groźne dla człowieka.

Jak podkreśla prof. Jan Niemiec, który od blisko czterdziestu lat zajmuje się badaniem jaj to, w jakich warunkach chowana jest kura nie ma wpływu na wartość odżywczą jajek. Na ich jakość wpływa przede wszystkim to, czym kury są karmione.

Kury w systemie przyzagrodowym jedzą to, co uda im się znaleźć. Bardzo często jest to zepsute czy spleśniałe ziarno, czyli takie, które ma w sobie substancje toksyczne. Równie dobrze w diecie takiej kury może się znaleźć smar, różnego typu oleje czy nawóz.

Ptaki, które są hodowane na fermie dostają do jedzenia mieszanki, których skład jest ściśle kontrolowany. Ich skład jest zbilansowany i tak opracowany, aby kura dostała wszystkie substancje odżywcze, których potrzebuje.

Innym problemem są dioksyny, których nie brakuje w powietrzu i które mogą przenikać do jaja. Więcej będą miały ich te jajka, które będą pochodziły od kur wiejskich. Trzeba też pamiętać, że te kuru mogą mieć kontakt z dzikim ptactwem, a to pociąga za sobą ryzyko złapania przez zwierzę ptasiej grypy czy zakażenie salmonellą. W chowie klatkowych takiego zagrożenia nie ma. Testy na obecność tej groźnej bakterii powtarzane są co dwa tygodnie. Przy chowie zagrodowym takich kontroli nie ma.

Decydując się na kupno wiejskich jajek musimy się liczyć z tym, że pasza, którą otrzymywały ptaki nie przeszła żadnej kontroli i tak naprawdę nie wiemy, co się w nie znajduje. Jajka będą zawierały więcej dioksyn i metali ciężkich, przeszły też żadnej kontroli weterynaryjnej.

Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 19.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej