Eksperci ostrzegają, by po wielotygodniowej izolacji bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych
Getty Images
Po wielu tygodniach spędzonych w domowej izolacji każdy z nas spragniony jest spędzania czasu na świeżym powietrzu. Eksperci ostrzegają jednak, by na słońce wychodzić stopniowo. Skóra jest dziś bardziej podatna na oparzenia, a tego typu podrażnienia zwiększają ryzyko powstawania raka.
Choć opalanie nie jest procesem bezpiecznym, po długim czasie spędzonym niemalże całkowicie w zamknięciu, może być to dla nas jeszcze bardziej groźne doświadczenie. A wszystko dlatego, że skóra nie przygotowała się jeszcze dobrze do opalania, a co za tym idzie, może się szybciej poparzyć. Tego typu podrażnienia z kolej przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór skóry. Warto też wiedzieć, że nasze ciało nie zapomina poprzednich oparzeń, a więc bardzo ważną kwestią jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Jedną z głównych zasad bezpiecznego opalania jest unikanie słońca w samo południe, czyli w momencie, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Jeśli więc chcesz delikatnie się opalić, wystaw się na słońce albo od samego rana, albo po godzinie 15. Obowiązkowo, niezależnie od pory dnia, należy stosować kremy z wysokimi filtrami (minimum 20 SPF). W trakcie kąpieli słonecznej trzeba też pić dużo wody i zakryć głowę kapeluszem lub czapką. A wszystko po to, by uniknąć słonecznego udaru. Pamiętaj również, że istnieją pewne kosmetyki, zabiegi kosmetyczne oraz leki, po zażyciu których nie wolno wystawiać się na słońce. Dlaczego? A dlaczego że może dojść do silnej reakcji alergicznej lub bolesnego poparzenia skóry.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?