Dżuma – czy występuje w Polsce i w Europie? Jakie są objawy i jak się ją leczy?

Fot: s_l / fotolia.com

Dżuma to choroba przenoszona przez pchły i gryzonie, choć postać płucna może zostać przeniesiona drogą kropelkową przez człowieka. Nie występuje w Europie, a tym bardziej w Polsce. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii.

Dżuma to choroba wywołana przez bakterię Yersinia pestis. Jest to choroba nie tylko ludzi, ale także innych ssaków, znana z nazwy każdemu, po tym jak zapisała się w historii pandemią pochłaniającą wiele ofiar. Dżuma, a właściwie bakteria Yersinia pestis, przetrwała w środowisku dzięki niektórym gryzoniom i pchłom na nich pasożytujących. Wśród gryzoni są to najczęściej szczury, ale zakażone są często także myszy, koty, wiewiórki czy króliki.

Zobacz także: Jersinioza – objawy, diagnostyka i leczenie u dzieci i dorosłych

Dżuma w Polsce i w Europie

Nie stwierdzono w ostatnim czasie zakażeń dżumą w Polsce. Dżuma w Europie właściwie nie występuje, choć wiadomo, że w dobie licznych migracji nie można wykluczyć ognisk zakażeń. Jest to bakteria występująca endemicznie na niektórych obszarach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Pojedyncze przypadki stwierdzono również na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Zobacz film: Czy nad wirusem można zapanować? Źródło: Discovery.

Co to jest dżuma i jak można się nią zarazić?

Dżuma, jak już wcześniej wspomniano, to choroba bakteryjna. Czynnikiem etiologicznym jest bakteria Yersinia pestis, transmitowana przez pchły rodzaju Xenopsylla cheopis. Człowiek może się zarazić w następujący sposób:

  • poprzez ugryzienie zakażoną pchłą, która przeniosła się na człowieka (z gryzoni na psy lub koty, a dalej na człowieka);
  • poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia (dotyczy głównie myśliwych);
  • poprzez bliski kontakt z osobą już zarażoną dżumą płucną;
  • poprzez kontakt z materiałem biologicznym (dotyczy głównie pracowników laboratoriów).

Zobacz także: Gorączka krwotoczna Ebola – jak się zarazić wirusem i jakie daje on objawy?

Dżuma – objawy

Objawy dżumy są uzależnione od tego, w jaki sposób zakażenie zostało transmitowane na człowieka. Wyróżnia się trzy postacie dżumy:

Dżuma dymienicza jest to postać kliniczna dżumy występująca najczęściej. Czas inkubacji choroby, czyli od ugryzienia pchły do klinicznej manifestacji choroby, wynosi 2–6 dni. Jest to postać dająca bardzo charakterystyczne objawy:

  • nagłą gorączkę,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • osłabienie,
  • dymienice po jednej stronie ciała, czyli bolesne, powiększone węzły chłonne, które z czasem pękają z uwolnieniem cuchnącej, ropnej wydzieliny,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • grudkową wysypkę na dłoniach.

Dżuma septyczna – rozwija się po ugryzieniu przez zakażoną pchłę lub po bezpośrednim kontakcie z tkankami zakażonego zwierzęcia. Jest czasem również powikłaniem dżumy dymieniczej. Jej objawy to:

  • gorączka i dreszcze,
  • skrajne osłabienie,
  • ból brzucha,
  • krwawienia podskórne i do narządów wewnętrznych,
  • martwica palców i czubka nosa.

Zobacz film: Jak wygląda walka z epidemią? Źródło: Discovery.

    Dżuma płucna – pojawia się najczęściej jako powikłanie dwóch powyższych postaci, ale również jest to forma, którą można się zarazić drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na dżumę płucną. Jest to postać, na którą narażone są też osoby mające kontakt z materiałem biologicznym w laboratorium. Objawy dżumy płucnej to:

    • gorączka,
    • ból głowy,
    • duszność,
    • kaszel,
    • ból w klatce piersiowej,
    • odksztuszanie ropnej plwociny z domieszką krwi.

    Najpoważniejszą postacią choroby jest rozległe zapalenie płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej i do śmierci.

    Leczenie dżumy

    Podstawą rozpoznania jest wyizolowanie bakterii wywołującej dżumę z krwi lub plwociny osoby zarażonej. Można również wykonać biopsję zajętego węzła chłonnego. Z badań obrazowych pomocne może okazać się badanie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej, pozwalające określić stopień zajęcia tkanki płucnej.

    Leczenie dżumy opiera się na antybiotykoterapii. Zwykle trwa 10 dni. Najpierw jednak pobierane są płyny i tkanki do badań, a dopiero później wdrażana jest antybiotykoterapia, by uniknąć uzyskania wyników fałszywie ujemnych. Czasami w leczeniu niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna. Leczenie chirurgiczne wdrażane jest po wystąpieniu martwicy tkanek albo rozległego ropienia węzłów chłonnych.

    Zobacz także: Czarna ospa (ospa prawdziwa). Zakażenie, objawy i leczenie

    Jeśli podejrzewane jest zakażenie dżumą, chory powinien zostać poddany izolacji na czas leczenia.

    O ile leczenie zostało podjęte szybko, choroba może zostać całkowicie wyleczona. Każde opóźnienie leczenia grozi martwicą tkanek i powikłaniami narządowymi, włącznie z ich niewydolnością.

    Szanse na przeżycie przy nieleczonej dżumie są niewielkie. Jeśli wdroży się odpowiednie leczenie, w 95% dżuma jest całkowicie wyleczalna.

    Dżuma – profilaktyka choroby

    Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z chorymi. Osoby pracujące w laboratorium i mające kontakt z materiałem zakaźnym powinny po ekspozycji zostać od razu poddane profilaktycznej antybiotykoterapii. Wtedy czas podawania antybiotyków jest krótszy – wynosi 7, a nie 10 dni. Nie ma szczepień przeciwko dżumie dla osób udających się do okolic endemicznych. Należy więc unikać kontaktu z chorymi zwierzętami, stosować się do zasad higieny podczas opieki nad zwierzętami. W regionach endemicznych należy szerzyć wiedzę na temat odpowiedniego postępowania z martwymi zwierzętami, by jak najbardziej ograniczyć transmisję zakażeń na człowieka.

    Zobacz film: Co to jest badanie niedoboru odporności? Źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 14.05.2018,
    Opublikowano: 22.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej