Dysuria (spotyka się również nazwę dyzuria) to ogólne określenie dolegliwości towarzyszących bolesnemu i utrudnionemu oddawaniu moczu. Najczęstsze objawy dysuryczne to ból i pieczenie w cewce moczowej oraz parcie na mocz. Dysuria towarzyszy wielu schorzeniom układu moczowego, w tym najczęściej chorobom pęcherza moczowego, cewki moczowej i prostaty.
Dysuria i objawy dysuryczne – definicja
Dolegliwości dysuryczne obejmują różne objawy, które towarzyszą oddawaniu moczu. Są to:
- ból podczas oddawania moczu,
- częste oddawanie moczu, co oznacza, że częstotliwość oddawania moczu odbiega od normy i jest nieadekwatna do przyjmowanych objętości płynów,
- naglące parcie na pęcherz,
- ból w dole brzucha towarzyszący wypełnieniu się pęcherza moczowego.
U kobiet najczęstszą przyczyną dysurii jest zapalenie pęcherza moczowego, a u mężczyzn odpowiadają za nią choroby przenoszone drogą płciową.
Objawy dysuryczne – charakterystyka
Ból towarzyszący oddawaniu moczu jest jednym z objawów dysurycznych. Może być różnie interpretowany przez pacjenta. Czasami jest to pieczenie, szczypanie, a czasami świąd.
Towarzyszy zapaleniu cewki moczowej bądź jej zewnętrznego ujścia i zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Jednak najczęściej jest objawem zapalenia pęcherza moczowego. Ból podczas zapalenia pęcherza moczowego pojawia się głównie w podbrzuszu.
Kolejnym objawem jest częste oddawanie moczu, czyli częstomocz. Może przebiegać w postaci wielomoczu (czyli dużych ilości wydalanego moczu przez nerki) lub częściej w postaci małych objętości moczu z powodu wczesnego, bolesnego parcia na pęcherz mimo jego niewielkiego wypełnienia. Dodatkowo wśród objawów wyróżnia się nykturię, czyli częste oddawanie moczu w nocy. Najczęstszą przyczyną częstomoczu również jest zapalenie pęcherza moczowego.
Dysuria a zapalenie układu moczowego
Zapalenie układu moczowego wynika z obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w drogach moczowych. Są to głównie bakterie. Prawidłowo drogi moczowe są jałowe, a w sytuacji wniknięcia do nich patogenów rozwija się stan zapalny, określany mianem zakażenia układu moczowego. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego. Dużo poważniejszym schorzeniem wynikającym z dalszego wniknięcia bakterii jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zapalenie układu moczowego nie zawsze daje objawy dysuryczne, co określane jest mianem bakteriomoczu bezobjawowego. Dysuria w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego polega na wystąpieniu bólu podbrzusza, parcia naglącego na pęcherz, częstego oddawania moczu i silnego pieczenia przy oddawaniu moczu.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek daje dodatkowe objawy w postaci bólu w okolicy nerki, nudności i wymiotów. Objawy dysuryczne mogą być wynikiem zapalenia cewki moczowej przez patogeny przenoszone drogą płciową, a u kobiety mogą być spowodowane zapaleniem pochwy.
Leczenie dysurii
Przede wszystkim należy przeprowadzić diagnostykę dysurii i określić jej przyczynę. Jeśli objawy dysuryczne są wynikiem zapalenia dróg moczowych, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli wykonano posiew moczu, określone są swoiste dla danego patogenu antybiotyki. W innym wypadku stosuje się leczenie empiryczne.
Objawy dysurii, o ile nie są nasilone, można początkowo próbować złagodzić domowymi sposobami. Konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów, głównie wody. Należy unikać słodyczy, ponieważ cukier stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii. Można sięgnąć też po apteczne suplementy stosowane w zapaleniach dróg moczowych.