Dysuria (dyzuria) i objawy dyzuryczne – o czym świadczą? Jak można je leczyć?

Fot: PRImageFactory / gettyimages.com

Dysuria (inaczej dyzuria) najczęściej towarzyszy zapaleniu pęcherza moczowego. Wtedy też konieczne bywa zastosowanie antybiotykoterapii. Wspomóc się można leczeniem objawowym i suplementacją preparatów aptecznych.

Dysuria (spotyka się również nazwę dyzuria) to ogólne określenie dolegliwości towarzyszących bolesnemu i utrudnionemu oddawaniu moczu. Najczęstsze objawy dysuryczne to ból i pieczenie w cewce moczowej oraz parcie na mocz. Dysuria towarzyszy wielu schorzeniom układu moczowego, w tym najczęściej chorobom pęcherza moczowego, cewki moczowej i prostaty.

Dysuria i objawy dysuryczne – definicja

Dolegliwości dysuryczne obejmują różne objawy, które towarzyszą oddawaniu moczu. Są to:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu, co oznacza, że częstotliwość oddawania moczu odbiega od normy i jest nieadekwatna do przyjmowanych objętości płynów,
  • naglące parcie na pęcherz,
  • ból w dole brzucha towarzyszący wypełnieniu się pęcherza moczowego.

U kobiet najczęstszą przyczyną dysurii jest zapalenie pęcherza moczowego, a u mężczyzn odpowiadają za nią choroby przenoszone drogą płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Objawy dysuryczne – charakterystyka

Ból towarzyszący oddawaniu moczu jest jednym z objawów dysurycznych. Może być różnie interpretowany przez pacjenta. Czasami jest to pieczenie, szczypanie, a czasami świąd.

Towarzyszy zapaleniu cewki moczowej bądź jej zewnętrznego ujścia i zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Jednak najczęściej jest objawem zapalenia pęcherza moczowego. Ból podczas zapalenia pęcherza moczowego pojawia się głównie w podbrzuszu.

Kolejnym objawem jest częste oddawanie moczu, czyli częstomocz. Może przebiegać w postaci wielomoczu (czyli dużych ilości wydalanego moczu przez nerki) lub częściej w postaci małych objętości moczu z powodu wczesnego, bolesnego parcia na pęcherz mimo jego niewielkiego wypełnienia. Dodatkowo wśród objawów wyróżnia się nykturię, czyli częste oddawanie moczu w nocy. Najczęstszą przyczyną częstomoczu również jest zapalenie pęcherza moczowego.

Dysuria a zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego wynika z obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w drogach moczowych. Są to głównie bakterie. Prawidłowo drogi moczowe są jałowe, a w sytuacji wniknięcia do nich patogenów rozwija się stan zapalny, określany mianem zakażenia układu moczowego. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego. Dużo poważniejszym schorzeniem wynikającym z dalszego wniknięcia bakterii jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zapalenie układu moczowego nie zawsze daje objawy dysuryczne, co określane jest mianem bakteriomoczu bezobjawowego. Dysuria w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego polega na wystąpieniu bólu podbrzusza, parcia naglącego na pęcherz, częstego oddawania moczu i silnego pieczenia przy oddawaniu moczu.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek daje dodatkowe objawy w postaci bólu w okolicy nerki, nudności i wymiotów. Objawy dysuryczne mogą być wynikiem zapalenia cewki moczowej przez patogeny przenoszone drogą płciową, a u kobiety mogą być spowodowane zapaleniem pochwy.

Leczenie dysurii

Przede wszystkim należy przeprowadzić diagnostykę dysurii i określić jej przyczynę. Jeśli objawy dysuryczne są wynikiem zapalenia dróg moczowych, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli wykonano posiew moczu, określone są swoiste dla danego patogenu antybiotyki. W innym wypadku stosuje się leczenie empiryczne.

Objawy dysurii, o ile nie są nasilone, można początkowo próbować złagodzić domowymi sposobami. Konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów, głównie wody. Należy unikać słodyczy, ponieważ cukier stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii. Można sięgnąć też po apteczne suplementy stosowane w zapaleniach dróg moczowych.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej