Dyskont wycofuje termiczne kubki bambusowe. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia 

Fot: peopleimages / gettyimages.com

Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży termicznych kubków bambusowych sprzedawany w sklepach sieci Aldi. Co zdecydowało, że produkt zniknął z półek?

GIS poinformował, że w próbkach produktu wykryto obecność formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Sieć handlowa Aldi, która jest dystrybutorem badanych przez inspekcję sanitarną termicznych kubków bambusowych, po otrzymaniu wyników badań podjęła decyzję o natychmiastowych wycofaniu produktu ze sprzedaży.

Sieć sklepów Aldi podała w specjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej sklepu, że kubki zniknęły już z półek. Jednocześnie firma zaapelowała do klientów o zwrot do sklepów artykułu HOME Creation Kubek termiczny bambusowy 350 ml, którego producentem jest firma Karpati Handels GmbH. Jak informuje sieć dyskontów, zwrot pieniędzy otrzymają także ci klienci, którzy nie zachowali paragonu.

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Co to jest formaldehyd?

Formaldehyd to bezbarwny gaz o charakterystycznym, duszącym i ostrym zapachu. Temperatura topnienia formaldehydu wynosi 92°C, a wrzenia 19,1°C. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, alkoholach oraz eterach. Najczęściej spotykaną w handlu postacią formaldehydu jest jego 30–50 proc. roztwór w wodzie, który znany jest pod nazwą formalina. Jest to bezbarwna ciecz o drażniącym ostrym zapachu i smaku.

Formaldehyd wykorzystuje się do wyrobu włókien chemicznych, żywic syntetycznych, barwników, farb, lakierów i klejów do produkcji papierowych torebek śniadaniowych i papierów do pieczenia. Pełni też rolę środka odkażającego i konserwantu. Ponadto wchodzi w skład dymu wędzarniczego mięsa, ryb czy wędlin. Bywa wykorzystywany w przemyśle papierniczym, fotograficznym, garbarskim, gumowym, rafineryjnym, odlewniczym i budownictwie.

Bezpieczne kosmetyki, czyli jakie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Warto zaznaczyć, że związek ten występuje również w kosmetykach. Stanowi składnik szamponów, płynów do kąpieli, artykułów do higieny jamy ustnej, lakierów i utwardzaczy do paznokci oraz wyrobów chemii gospodarczej, takich jak płyny do mycia naczyń i odświeżacze powietrza. Dzięki temu, że formaldehyd hamuje wydzielanie gruczołów potowych, wykorzystuje się go w kosmetykach dezodorujących i przeciwpotnych. Znajduje się też w perfumach, cieniach do oczu, ołówkach do brwi, maseczkach, podkładach, pudrach i farbach do włosów. Ponadto znajduje zastosowanie w środkach nawożenia roślin i preparatach owadobójczych.

Więcej informacji o wycofanym produkcie znajdziecie tutaj.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 10.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej