Dr Paweł Grzesiowski: Komercjalizacja badań na COVID-19 to zły kierunek

Zobacz film: Jak sprawdzić czy przechorowaliśmy COVID-19? Źródło: 36,6

Badania pokazują, że aż 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie ma żadnych objawów. Jak sprawdzić, czy przechorowaliśmy COVID-19?

Od pewnego czasu na rynku dostępne są szybkie testy tzw. kasetkowe. Umieszcza się na nich niewielką próbkę krwi i już po piętnastu minutach wiadomo, czy dana osoba wytworzyła przeciwciała, a tym samym czy przechorowała COVID-19. Na ile takie badania są wiarygodne?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Testy dostępne są od niedawna, do tego robione są przez kilku producentów, dlatego trzeba mieć do nich dystans. Nie zmienia to jednak faktu, że wykrycie dojrzałych przeciwciała w klasie IgG może stanowić dowód na to, że przeszliśmy infekcję COVID-19 - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Czy warto wykonywać badania serologiczne na masową skalę?

Zdaniem specjalisty wykonywanie takich testów na masową skalę ma sens tylko wtedy, kiedy przeszła już fala epidemiologiczna. Na tę chwilę Polska jest dopiero na początku. W opinii dr. Grzesiowskiego do końca kwietnia chorych będzie cały czas przybywać.

Robienie takich testów u osób, które przechodzą zakażenie bezobjawowo nie ma najmniejszego sensu. Badanie powinno być wykonane tylko u tych osób, które przeszły infekcję między marcem a kwietniem - dodaje specjalista.

Dlaczego warto wiedzieć czy mieliśmy COVID-19 ?

Zdaniem specjalisty świadomość, że jesteśmy "ozdrowieńcem" to jedna z cenniejszych informacji jaką możemy otrzymać. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że choroba nie wywołała u nas żadnych groźnych powikłań, po drugie nie zarażamy i po trzecie wirus nie zaatakuje nas ponownie, ponieważ już wytworzyliśmy przeciwko niemu odpowiednie przeciwciała.

Zobacz także: Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn? Prof. Krzysztof Łabuzek: „Panowie chorują ciężej”

Osoba, która przechorowała COVID-19 i wytworzyła przeciwciała może oddać krew, z której później uzyskuje się surowicę odpornościową dla chorych - mówi dr Grzesiowski.

Komercyjne badania na koronawirusa. Czy to dobry pomysł?

Coraz częściej pojawia się możliwość komercyjnego wykonania testu genetycznego na obecność koronawirusa. Do tej pory takie testy wykonywano osobom, u których wynik testów serologicznych był niejednoznaczny.

Nie pochwalam decyzji o upowszechnieniu tego rodzaju testów. W mojej ocenie należy je wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu wyraźne wskazania. Boje się, że do tych komercyjnych punktów zaczną się zgłaszać osoby, które po prostu boją się wirusa i zakażenia. Tym samym nie będą one wykonywane u osób, u których faktycznie jest takie wskazanie. Dlatego nie jestem za komercjalizacją tego sektora - mówi specjalista. 

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 19.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej