Dlaczego musi boleć? Czy ból zawsze jest zły?

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Ból to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. Mimo że z chęcią całkowicie wyeliminowalibyśmy go ze swojego życia, to niestety jest nam bardzo potrzebny. Skąd bierze się ból, jakie są jego rodzaje i dlaczego nie można go ignorować?

Pojawienie się bólu może być spowodowane podrażnieniem lub zbyt dużą aktywnością receptorów bólowych, tzw. nocyceptorów. Ból może wywołać także ucisk, wysoka lub niska temperatura czy substancje chemiczne. Może także pojawić się po zabiegu czy operacji.

Mimo że chętnie byśmy po wyeliminowali z naszego życia, to ból stanowi bardzo ważny sygnał ostrzegawczy od organizmu.

Jakie są rodzaje bólu?

Zazwyczaj wyróżnia się trzy rodzaje bólu - zapalny, neuropatyczny oraz funkcjonalny. Pierwszy z nich, czyli ból zapalny najczęściej pojawia się u osób, które zmagają się z chorobami zwyrodnieniowymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Drugi - neuropatyczny - występuje u osób po amputacjach lub tych, które chorowały na półpasiec. Trzeci, czyli ból funkcjonalny pojawia się u pacjentów z fibromialgią lub zespołem jelita drażliwego.

Aby określić jego siłę i natężenie stosuje się tzw. skalę numeryczną NRS. Zawiera ona 11 stopni - od 0 do 10. Gdzie zero oznacza całkowity brak bólu, a 10 - najgorszy z możliwych. W sytuacji, gdy chory nie może sam określić, jak silne ma dolegliwość wykorzystuje się tzw. behawioralną ocenę bólu - nasilenie bólu na podstawie zachowania chorego oceniają jego opiekunowie lub rodzina.

Ból  - kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna?

Jeśli ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny i takie sytuacje zdarzają się najwyżej kilka razy do roku nie ma powodu do obaw. Można sobie z nim poradzić sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Trzeba jej jedna stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Leków przeciwbólowych nie można ze sobą łączyć. Zdarza się, że ta sama substancja czynna ma różne nazwy handlowe, tym samym łatwo je przedawkować. Leków przeciwbólowych nie powinno się łączyć z alkoholem. Szczególnie opłakane skutki może mieć zestawienie paracetamolu i alkoholu. Zdarza się, że taki miks prowadzi do uszkodzenia wątroby.

Jeśli jednak takie doraźne działanie nie pomagają warto skonsultować się z lekarze. Wizyta u specjalisty będzie potrzebna także wtedy, gdy ból pojawia się kilka razy w miesiącu, kumuluje się w tym samym miejscu i zmienia się jego nasilenie. Lekarza trzeba się poradzić także wtedy, gdy bólowi towarzyszą też inne dolegliwości, np. osłabienie, zawroty głowy, nudności, senność, obrzęk i tkliwość w miejscu bólu. Kiedy ból zaczyna utrudniać nam codzienne funkcjonowanie - wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna.

Ból przewlekły - skąd się bierze i jak go leczyć ?

Z bólem przewlekłym zmagają się przede wszystkim pacjenci onkologiczni lub osoby, które mają zwyrodnienie stawów. Czasem w ból przewlekły zmienia się ten, który pojawia się np. po operacji. Prawidłowo leczony ból pooperacyjny powinien ustąpić w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Źle dobrana terapia sprawia, że w układzie nerwowym zachodzą trwałe zmiany i całkowicie zaburzone zostaje fizjologiczne odczuwanie bólu.

Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Jak się pozbyć bólu?

W leczeniu przewlekłego bólu coraz częściej sięga się po leki opioidowe, które jeszcze do niedawna przeznaczone były jedynie dla pacjentów onkologicznych. Mimo że wielu chorych kojarzy je z narkotykami, to odpowiednio dobrany lek i dawka nie uzależnia i pozwala choremu odzyskać dawną sprawność i życie.

Osoby, które nie chcą przyjmować proszków mogą sięgnąć po plastry czy maści przeciwbólowe. Ich zaletą jest to, że nie obciążają żołądka, trudno jest je przedawkować i działają bezpośrednio w miejscu bólu. Takie środki doskonale sprawdzają się w leczeniu bólu stawów lub kręgosłupa.

Jeśli takie metody nie przynoszą ukojenia warto poszukać pomocy w poradni leczenia bólu. Pracujący tam specjalista może zaproponować bardziej inwazyjne metody leczenia bólu np. blokady, termolezje (do łagodzenia bólu wykorzystuje się prąd o częstotliwości fal radiowych), kriolezję (dzięki niskiej temperaturze blokuje się niektóre struktury układu nerwowego, tym samym  dolegliwości ustępują). Warto zaznaczyć, że w takich placówkach można otrzymać także pomoc psychologa.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej