Dieta rozdzielna jest dietą odchudzającą, w której dozwolone jest jedzenie wszystkich produktów. Jej podstawową zasadą jest rozdzielność pokarmowa, która polega na niełączeniu w jednym posiłku białek i węglowodanów.
Dieta rozdzielna, czyli zasady diety dr Haya
Dieta rozdzielna, nazywana również dietą niełączenia została utworzona przez amerykańskiego doktora Williama Haya. Według niego organizm człowieka nie jest odpowiednio przystosowany do jednoczesnego trawienia białek i węglowodanów, które są rozkładane przez różne enzymy. Łączenie w jednym posiłku produktów zawierających białka i węglowodany powoduje nadmierne obciążanie układu trawiennego i może prowadzić do rozwoju różnych chorób, m.in. nadwagi. W diecie rozdzielnej wyróżnia się trzy grupy produktów: białkowe, węglowodanowe i neutralne. Podstawową zasadą diety jest niełączenie białek z węglowodanami. Produkty węglowodanowe, podobnie jak białkowe mogą być zestawiane z żywnością z grupy neutralnej. Jadłospis diety dr Haya składa się z 5 posiłków. Pomiędzy posiłkami zawierającymi węglowodany a białkowymi powinna być zachowana 4-godzinna przerwa. Produktami przeciwwskazanymi w diecie rozdzielnej są:
- cukier,
- fast foody,
- czerwone mięso,
- wędliny,
- białe pieczywo,
- gotowe produkty typu instant,
- słodzone napoje gazowane,
- mocna kawa i herbata,
- napoje alkoholowe.
W diecie rozdzielnej wskazane jest wyeliminowanie z jadłospisu potraw smażonych, tłustych oraz ostro przyprawionych. Niedozwolone jest również jedzenie ciast z kremami, tortów oraz czekolady ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Rozpoczęcie diety niełączenia powinno zachodzić stopniowo. Na początku należy ograniczyć tłuste potrawy, unikać wszelkich słodyczy, napojów alkoholowych i gazowanych, mocnej kawy i herbaty. Codzienny jadłospis należy wzbogacić w surowe, gotowane lub duszone warzywa oraz w owoce. Zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia zaleca się pić duże ilości płynów, co najmniej 8 szklanek w ciągu doby. Wskazanymi napojami są: niegazowana woda mineralna, herbata zielona oraz herbatki ziołowe.
Efekty diety rozdzielnej
Dieta rozdzielna dr Haya przyczynia się do przyspieszenia procesów przemiany materii, a w konsekwencji wspomaga odchudzanie. Niektóre osoby stosują niskokaloryczną odmianę tej diety. Obniżenie kaloryczności jadłospisu do 1000 kcal przy jednoczesnym stosowaniu się do zasad diety niełączenia pozwala na utratę około 2,5 kilograma w ciągu dwóch tygodni. Zaletami diety są jej właściwości detoksykacyjne oraz usprawniające funkcjonowanie układu trawiennego. Plan żywieniowy opracowany przed dr Haya wspomaga również pracę układu krążenia oraz łagodzi stany napięcia nerwowego. Niektórzy specjaliści żywieniowi są przeciwni długotrwałemu stosowaniu diety rozdzielnej, gdyż jej założenia są niezgodne z Piramidą Zdrowego Żywienia, która pozwala na łączenie w jednym posiłku produktów białkowych i węglowodanowych.
Przykładowy jadłospis w diecie niełączenia
I śniadanie: owsianka na wodzie z tartym jabłkiem i rodzynkami.
II śniadanie: sałatka z buraków z dodatkiem jogurtu naturalnego.
Obiad: ryż brązowy z duszonymi warzywami.
Podwieczorek: cykoria nadziewana pastą rybną i twarogiem.
Kolacja: roladki z kurczaka z brokułem.
Przepisy dla diety rozdzielnej
Przepis na ryż z duszonymi warzywami
Składniki:
- ½ szklanki brązowego ryżu,
- 2 marchewki,
- 1 duża cebula,
- 2 łyżki masła,
- po 2 łyżki: kukurydzy i zielonego groszku z puszki,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Ryż należy ugotować na sypko w lekko osolonej wodzie. Marchewkę obiera się, a następnie kroi w paseczki. Pokrojoną marchew wrzuca się na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, a po chwili dodaje się do niej groszek i kukurydzę. Całość należy dusić przez około 10 minut. Na koniec do warzyw dodaje się ugotowany ryż.
Przepis na cykorię nadziewaną pastą rybną i twarogiem
Składniki:
- 1 mała główka cykorii,
- 50 g chudego twarogu,
- 70 g wędzonej makreli,
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Wędzoną makrelę należy połączyć z twarogiem, posiekanym szczypiorkiem oraz przyprawami. Liście cykorii nadziewa się przygotowaną pastą.
Przepis na roladki z kurczaka i brokułu
Składniki:
- 200 g piersi z kurczaka,
- ½ małego brokułu,
- łyżka oliwy z oliwek,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Pierś z kurczaka należy opłukać, osuszyć, przekroić wzdłuż na połowę, a następnie rozbić tłuczkiem i posypać przyprawami. Brokuł układa się na mięsie i zawija w rulonik. Roladki smaruje się oliwą z oliwek i zawija w folię aluminiową. Danie piecze się w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20-30 minut.
PRODUKTY BIAŁKOWE | PRODUKTY NEUTRALNE | PRODUKTY WĘGLOWODANOWE |
---|---|---|
mięso, drób, ryby, owoce morza, jajka, warzywa strączkowe (fasola, soja, soczewica), sery zawierające do 50% tłuszczu, mleko. |
warzywa (oprócz strączkowych) oleje roślinne, oliwa z oliwek, zakwaszone produkty mleczne: kefir, mleko, śmietana, grzyby, nasiona słonecznika, pestki dyni, kiełki, orzechy, zioła, przyprawy. |
produkty zbożowe: pieczywo, makarony, ryż, kasze, płatki owsiane, płatki kukurydziane, ziemniaki, owoce, rodzynki, miód. |