Dieta koktajlowa - przepisy. Jakie efekty daje i ile można na niej schudnąć?

Getty Images

Dieta koktajlowa opiera się na spożywaniu owoców i warzyw w wersji zmiksowanej. Tego rodzaju posiłki przyjmuje się 4 lub 5 razy dziennie. Czy taki sposób odżywiania jest skuteczny i ile kilogramów można stracić dzięki niemu? Sprawdź!

Dieta koktajlowa – co to jest?

Dieta koktajlowa mogłaby ze spokojem być nazywana również dietą detoksową. Ten sposób odżywiania został wymyślony przez Harleya Pasternaka i zaleca się go osobom, które zauważyły u siebie pogorszenie samopoczucia, przemęczenie i brak sił witalnych.

Przeczytaj też: Jakie są ulubione warzywa i owoce Polaków?

Dieta koktajlowa – zasady

Jaki jest czas trwania diety koktajlowej? 14 dni. A jakich zasad trzeba się trzymać w tym okresie? Przede wszystkim każdego dnia przygotuj koktajl i pij szklankę tego napoju przed każdym posiłkiem. Kurację rozpocznij od buraczanego i pij go co drugi dzień. A jakie produkty spożywcze wolno w tym czasie jeść? Koktajle są sycące, dlatego też możesz postawić na jogurty, gotowane warzywa i ryby. Dodatkowo sięgaj też po pełnoziarniste pieczywo, kaszę, ryż, jajka czy drób. Nie zapominaj też o olejach – na przykład lnianym. Dlaczego? Dzięki zawartych w nich kwasach omega-3 oczyścisz naczynia krwionośne. Z pewnością na czas diety odpuść sobie tłuste mięsa, wędliny, wędzone ryby czy żywność przetworzoną oraz słodycze. Kawę lub herbatę ogranicz do dwóch małych filiżanek dziennie.

Czasami , aby jeszcze bardziej oczyścić organizm, niektórzy przez kilka pierwszych dni rezygnują całkowicie z posiłków i zastępują je koktajlami.

Dodajmy też, że niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, po upływie 14 dni dobrze jest już na stałe wprowadzić do swojego codziennego menu przynajmniej jeden koktajl. Może będziesz serwować go sobie na drugie śniadanie?

Przeczytaj też: Koktajle owocowe z blendera ‒ dietetyczne i zdrowe przepisy

Dieta koktajlowa – przepisy

KOKTAJL BURACZANY

Składniki:

  • 2 buraki ćwikłowe
  • 3 ząbki czosnku
  • mały seler
  • 5 łyżek posiekanej natki pietruszki
  • łyżeczka startego chrzanu
  • sól, pieprz

Jak go przygotować? Składniki zmiksuj na gładką masę, a następnie dopraw i dolej odrobinę wody.

KOKTAJL Z AWOKADO

Składniki:

  • ¾ szklanki maślanki naturalnej
  • 3 plastry awokado
  • 1 mały ogórek szklarniowy
  • 5 liści bazylii
  • 1 łyżka soku z cytryny

Jak go przygotować? Składniki umyj i obierz, a następnie zblenduj na gładką masę.

Przeczytaj też: Jakie błędy popełniamy przy odchudzaniu? Sprawdź, co mówi dietetyk

Dieta koktajlowa – ile można schudnąć?

Owoce i warzywa rewelacyjnie działają na układ trawienny, a poza tym zawierają niewiele kalorii. Pijąc więc koktajle z pewnością uda ci się zgubić parę nadprogramowych kilogramów. Eksperci szacują, że trzymając się tej diety możesz w ciągu dwóch tygodni zgubić około 3 kilogramów. Chcesz wzmocnić efekt? Nie zapomnij również o dawce ruchu!

Dodajmy również, że mniejszy obwód talii to nie jedyna korzyść, jaką niesie ze sobą stosowanie diety koktajlowej. Na co jeszcze możesz liczyć? Zwiększoną witalność, poprawę humoru, a także ładniejszą skórę oraz włosy.

Zobacz też film: Soki i koktajle w minutę

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 15.07.2020,
Opublikowano: 15.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej