Rezygnacja z owoców przy refluksie wcale nie jest konieczna. Jeśli nie są kwaśne, dostarczą organizmowi niezbędnych witamin i nie wywołają nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich, zwłaszcza jabłka lub słodkie gruszki, można poddać obróbce termicznej.
Co to jest choroba refluksowa przełyku i jak się objawia?
Choroba refluksowa jest bardzo uporczywą dolegliwością. Jej charakterystyczny objaw to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Wywołuje to zgagę i nieprzyjemne pieczenie. Refluks sprzyja również odruchom kaszlowym i powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego.
Główną przyczyną powstawania refluksu jest niewłaściwy tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Zwłaszcza spożywanie pokarmów wysokoprzetworzonych i dań typu fast-food. Odbijaniu i zgadze nie pomaga także palenie tytoniu, słodki alkohol oraz słodycze. Niewskazane jest również spożywanie obfitych posiłków.
Kluczowym elementem w złagodzeniu objawów refluksu jest lekkostrawna dieta. Codzienne menu powinno być ułożone w taki sposób, aby nie podrażniać żołądka i aby spożyte pokarmy nie wzmagały wydzielania kwasu solnego.
Warzywa i owoce a refluks
Osoby, u których zdiagnozowano refluks, powinny unikać potraw smażonych i gotowanych na głębokim tłuszczu oraz zawiesistych sosów. Spożywane posiłki nie mogą być zbyt ostre ani kwaśne, ponieważ będą sprzyjać zgadze i odbijaniu. Nie oznacza to, że chory musi zrezygnować z ulubionych dań. Wystarczy, że będzie je nieco inaczej przyrządzał. Zalecana obróbka termiczna to gotowanie w wodzie, na parze oraz pieczenie w folii.
Wiele osób zmagających się z refluksem bardzo ogranicza jadłospis, co nie jest korzystne dla zdrowia. Brak witamin i niezbędnych minerałów nie jest dobrym pomysłem. Decyzja jest podyktowana tym, że chorzy nie wiedzą, jakie owoce można jeść przy refluksie. Unikają również warzyw w obawie, że mogą działać drażniąco. Nie wszystkie jednak warto wyeliminować. Z codziennego menu powinny zniknąć tylko kwaśne, bowiem wzmagają one produkcję soków żołądkowych.
Jakie owoce przy refluksie może jeść chory?
W diecie chorego na refluks owoce nie są zakazanym produktem, lecz niektóre należy pomijać. Niewskazane są kwaśne wiśnie, czereśnie oraz niedojrzałe truskawki. W jadłospisie nie powinien znaleźć się również agrest, kwaśne kiwi, pomarańcze i grejpfruty. Bez obaw można natomiast spożywać:
- ● banany – zalicza się je do owoców jagodowych, choć wygląd na to nie wskazuje. Działają łagodząco na śluzówkę żołądka, dlatego są wskazane nie tylko dla refluksowców, ale też przy zatruciach. Są ponadto cennym źródłem potasu, więc poleca się je także sportowcom zmagającym się ze skurczami i chorym na nadciśnienie tętnicze. Z bananami nie można jednak przesadzać, ponieważ zawierają dużo węglowodanów;
- ● jabłka – nie mogą być niedojrzałe lub zbyt kwaśne, ale mogą pojawić się w menu chorego na refluks. Dobrym pomysłem jest ich gotowanie i spożywanie na ciepło. Słodkie odmiany jabłek to doskonały sposób na wzmocnienie odporności. Jest w nich dużo witaminy C i potrzebnego na co dzień błonnika. Znajduje się w nich także szereg mikroelementów;
- ● gruszki – pieczone lub gotowane są prawdziwym rarytasem. W składzie tych owoców jest bardzo dużo witamin. Jako nieliczne zawierają jod, który usprawnia pracę mózgu i tarczycy oraz bor poprawiający koncentrację.
Dobrym wyborem są też owoce arbuzowe np. melon oraz brzoskwinie, słodkie nektarynki i mango.
Jakie warzywa można jeść przy refluksie?
Chory z refluksem nie musi rezygnować z warzyw, ale nie mogą być one spożywane na surowo. Można je przyrządzać na parze, zapiekać lub po prostu gotować w wodzie. Pacjentom będącym na diecie lekkostrawnej zaleca się marchewkę, kalafiora, brokuła oraz cukinię. Należy natomiast unikać warzyw kapustnych, które mają działanie wzdymające oraz różnych rodzajów fasoli. Warzywa warto połączyć z kaszą i gotowanym mięsem drobiowym. Dzięki przygotowanemu w ten sposób posiłkowi chory będzie nasycony i ominie go dyskomfort związany z chorobą.
Zobacz film: Refluks
Bibliografia:
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna
Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018