Dieta a choroba refluksowa przełyku. Jakie owoce można jeść przy refluksie?

Enrique Díaz / 7cero/getty images

Z chorobą refluksową przełyku zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Cofanie się kwaśnej treści żołądkowej ma ogromny wpływ na samopoczucie i relacje z ludźmi. Osoby chore powinny być na stałej diecie, ale wielu z nich nie umie zrezygnować z przysmaków. Sposób żywienia jest jednak kluczowym elementem leczenia tej dolegliwości. Często jest problem z doborem owoców, ponieważ nie wszystkie są wskazane przy podrażnionym układzie pokarmowym. Jakie owoce można jeść przy refluksie, żeby sobie nie zaszkodzić?

Rezygnacja z owoców przy refluksie wcale nie jest konieczna. Jeśli nie są kwaśne, dostarczą organizmowi niezbędnych witamin i nie wywołają nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich, zwłaszcza jabłka lub słodkie gruszki, można poddać obróbce termicznej.

Co to jest choroba refluksowa przełyku i jak się objawia?

Choroba refluksowa jest bardzo uporczywą dolegliwością. Jej charakterystyczny objaw to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Wywołuje to zgagę i nieprzyjemne pieczenie. Refluks sprzyja również odruchom kaszlowym i powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego.

Główną przyczyną powstawania refluksu jest niewłaściwy tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Zwłaszcza spożywanie pokarmów wysokoprzetworzonych i dań typu fast-food. Odbijaniu i zgadze nie pomaga także palenie tytoniu, słodki alkohol oraz słodycze. Niewskazane jest również spożywanie obfitych posiłków.

Kluczowym elementem w złagodzeniu objawów refluksu jest lekkostrawna dieta. Codzienne menu powinno być ułożone w taki sposób, aby nie podrażniać żołądka i aby spożyte pokarmy nie wzmagały wydzielania kwasu solnego.

Warzywa i owoce a refluks

Osoby, u których zdiagnozowano refluks, powinny unikać potraw smażonych i gotowanych na głębokim tłuszczu oraz zawiesistych sosów. Spożywane posiłki nie mogą być zbyt ostre ani kwaśne, ponieważ będą sprzyjać zgadze i odbijaniu. Nie oznacza to, że chory musi zrezygnować z ulubionych dań. Wystarczy, że będzie je nieco inaczej przyrządzał. Zalecana obróbka termiczna to gotowanie w wodzie, na parze oraz pieczenie w folii.

Wiele osób zmagających się z refluksem bardzo ogranicza jadłospis, co nie jest korzystne dla zdrowia. Brak witamin i niezbędnych minerałów nie jest dobrym pomysłem. Decyzja jest podyktowana tym, że chorzy nie wiedzą, jakie owoce można jeść przy refluksie. Unikają również warzyw w obawie, że mogą działać drażniąco. Nie wszystkie jednak warto wyeliminować. Z codziennego menu powinny zniknąć tylko kwaśne, bowiem wzmagają one produkcję soków żołądkowych.

Jakie owoce przy refluksie może jeść chory?

W diecie chorego na refluks owoce nie są zakazanym produktem, lecz niektóre należy pomijać. Niewskazane są kwaśne wiśnie, czereśnie oraz niedojrzałe truskawki. W jadłospisie nie powinien znaleźć się również agrest, kwaśne kiwi, pomarańcze i grejpfruty. Bez obaw można natomiast spożywać:

  •       banany – zalicza się je do owoców jagodowych, choć wygląd na to nie wskazuje. Działają łagodząco na śluzówkę żołądka, dlatego są wskazane nie tylko dla refluksowców, ale też przy zatruciach. Są ponadto cennym źródłem potasu, więc poleca się je także sportowcom zmagającym się ze skurczami i chorym na nadciśnienie tętnicze. Z bananami nie można jednak przesadzać, ponieważ zawierają dużo węglowodanów;
  •       jabłka – nie mogą być niedojrzałe lub zbyt kwaśne, ale mogą pojawić się w menu chorego na refluks. Dobrym pomysłem jest ich gotowanie i spożywanie na ciepło. Słodkie odmiany jabłek to doskonały sposób na wzmocnienie odporności. Jest w nich dużo witaminy C i potrzebnego na co dzień błonnika. Znajduje się w nich także szereg mikroelementów;
  •       gruszki – pieczone lub gotowane są prawdziwym rarytasem. W składzie tych owoców jest bardzo dużo witamin. Jako nieliczne zawierają jod, który usprawnia pracę mózgu i tarczycy oraz bor poprawiający koncentrację.

Dobrym wyborem są też owoce arbuzowe np. melon oraz brzoskwinie, słodkie nektarynki i mango.

Jakie warzywa można jeść przy refluksie?

Chory z refluksem nie musi rezygnować z warzyw, ale nie mogą być one spożywane na surowo. Można je przyrządzać na parze, zapiekać lub po prostu gotować w wodzie. Pacjentom będącym na diecie lekkostrawnej zaleca się marchewkę, kalafiora, brokuła oraz cukinię. Należy natomiast unikać warzyw kapustnych, które mają działanie wzdymające oraz różnych rodzajów fasoli. Warzywa warto połączyć z kaszą i gotowanym mięsem drobiowym. Dzięki przygotowanemu w ten sposób posiłkowi chory będzie nasycony i ominie go dyskomfort związany z chorobą.

Zobacz film: Refluks

źródło:x-news


Bibliografia:

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018


Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 29.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej