Diagnoza choroby onkologicznej – jak sobie z nią poradzić?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Choroby onkologiczne w dzisiejszych czasach dotykają coraz większej liczby osób. Co roku 160 tysięcy Polaków słyszy taką diagnozę. Nie sposób nie zauważyć, że sam termin „nowotwór“ powoduje niejednokrotnie strach. Co zatem zrobić, jak sobie poradzić, gdy usłyszymy „to rak“? Na co warto zwrócić uwagę i jak o siebie zadbać w tym niełatwym czasie?

Emocje, które pojawiają się, gdy słyszymy diagnozę choroby onkologicznej, to często lęk, przerażenie, złość, poczucie utraty kontroli i poczucia bezpieczeństwa. To też smutek, czy szok. To trudne emocje i można domyślać się, jak obciążające myśli mogą się z nimi wiązać. Co zatem robić, by sobie z nimi poradzić?

Zaakceptować chorobę

Pomocna będzie tu znajomość procesu adaptacji do trudnych sytuacji. Wyjaśnia on, że słysząc coś bardzo trudnego, jak np. diagnoza choroby, możemy na początku być w fazie szoku („Jak to możliwe?“). Szok ten następnie przeradza się w zaprzeczenie („To na pewno nie moje wyniki“), a potem w fazę odczuwania dużego gniewu. Po niej następuje moment targowania się – z losem, Bogiem. To czas, kiedy prowadząc dialog wewnętrzny mówimy sobie, że jeśli rozpoznanie okaże się pomyłką, to np. zaczniemy zdrowiej żyć. Po tym etapie następuje etap „depresji“, smutku. A proces adaptacji domyka się w momencie, w którym potrafimy przyjąć, że diagnoza jest rzeczywiście prawdą.

O fazach adaptacji dobrze pamiętać, żeby rozumieć emocje, myśli, które być może pojawią się, gdy usłyszymy informację o chorobie. Dobrze jest tym uczuciom nie zaprzeczać, czy się ich bać – najlepsze, co możemy zrobić, to „być“ w tych uczuciach, starać się je czuć, mówić o nich. I pamiętać, że przyjdzie moment, w którym zaakceptujemy fakt diagnozy i czekającego nas leczenia.

Wsparcie - dlaczego jest takie ważne?

A z kim rozmawiać o tym, co się z nami dzieje? Najlepiej z bliskimi nam osobami, takimi, które potrafią wysłuchać bez oceniania, potrafią towarzyszyć nam w trudnych chwilach, potrafią też milczeć. Zdecydowanie ważne, by w takiej sytuacji dać sobie prawo do niekontaktowania się z osobami, które mają na nas nie najlepszy wpływ – stresują nas, są zbyt krytyczne, agresywne, nie potrafimy z nimi się komunikować. Czas po diagnozie to czas, kiedy szczególnie należy zadbać o swój komfort psychiczny.

Zobacz także: Oncoindex – nowa broń dla pacjentów onkologicznych

Wiele osób duże wsparcie, przede wszystkim to informacyjne, czerpie od innych pacjentów, którzy dłużej chorują. Bardzo często boimy się tego, co nieznajome, więc poziom lęku związany z niewiedzą, jak wygląda leczenie onkologiczne, może być u niektórych wysoki. I tu z pomocą mogą przyjść inni chorujący, których spotkać można w przychodniach, czy szpitalach. Osoby te będą mogły opowiedzieć, jak u nich wyglądało dane leczenie, o czym według nich dobrze pamiętać. Oczywiście, tu także należy zaufać swojej intuicji i unikać tych chorujących, których opowieści będą straszące, czy jednowymiarowe w swych opiniach. W czerpaniu informacji, wskazówek i wsparcia mogą pomóc też fundacje i stowarzyszenia pacjenckie, które zajmują się tematyką leczenia nowotworów.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Odpowiedź znajdziesz w filmie :

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Bywa oczywiście tak, że po usłyszeniu diagnozy pojawia się potrzeba rozmowy o emocjach i radzeniu sobie w tej nowej sytuacji ze specjalistą - psychologiem, czy psychoonkologiem. Istotną informacją może być fakt, że niemały procent pacjentów korzysta z takiej możliwości i taka konsultacja potrafi dobrze wpłynąć na uspokojenie myśli, zmniejszenie poziomu lęku, czy uzyskanie podstawowych informacji na temat radzenia sobie w leczeniu. Rozmowa z psychologiem jest też ważna, gdy minęło już sporo czasu od diagnozy – 4-6 tygodni, a chory wciąż ma poczucie, że nie „oswoił się“ z tą informacją. Specjalista będzie umiał pomóc w poukładaniu, czy przepracowaniu tego, co się wydarzyło.

Zadbaj o siebie

Myślę jednak, że szalenie istotną rzeczą w radzeniu sobie z emocjami, myślami, zachowaniami w tak trudnym momencie, jest przede wszystkim szczególne zatroszczenie się o siebie – na tyle, na ile czujemy, że jest to możliwe. Dobrze wtedy zastanowić się, czy jest coś, co sprawia nam szczególną przyjemność i moglibyśmy to zrobić, czy mamy jakieś miejsce, które dobrze na nas wpływa i je odwiedzić, albo osoby, w których towarzystwie moglibyśmy przejść przez ten czas oswajania się z diagnozą. Zatroszczenie się o siebie w czasie po diagnozie, to jeden z kluczy do poradzenia sobie z nią.

Fundacja Alivia wspiera pacjentów onkologicznych – sprawdź, jak możesz pomóc!

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Data aktualizacji: 08.03.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej