Diagnostyka i leczenia zespołu Raynauda – przyczyny, objawy, badania i postępowanie w przypadku stwierdzenia choroby

Fot: makieni / fotolia.com

W przypadku zespołu Raynauda leczenie jest uzależnione od tego, jaka choroba wywołuje napadowe blednięcie palców. Diagnostyka polega na m.in. na wykonaniu kapilaroskopii. Częstotliwość występowania objawów można zmniejszyć, eliminując stres i dbając o dobre zabezpieczenie dłoni i stóp przed zimnem.

Zespół Raynauda według ICD 10, czyli Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, należy do chorób naczyń obwodowych. Błędem jest jednak mylenie go z chorobą Raynauda, która jest o tyle mniej groźna, że może minąć bez leczenia.

Blednięcie palców – choroba czy zespół Raynauda?

Objaw Raynauda, czyli napadowe blednięcie palców u rąk lub stóp, wynika z niedokrwienia wywołanego skurczem tętnic i może świadczyć o chorobie albo zespole Raynauda. Jeśli występuje bez uchwytnej przyczyny, oznacza chorobę Raynauda, natomiast jeśli pojawia się wskutek innego schorzenia – zespół Raynauda. Rozróżnienie to ma podstawowe znaczenie w doborze metody leczenia. Blednięcie palców zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ przy nasilonym objawie Raynauda, kiedy przepływ krwi całkowicie się blokuje, dochodzi do bardzo poważnych powikłań, tj. odkształcenia płytek paznokciowych, powstania owrzodzeń, zgorzeli albo martwicy tkanek, która grozi koniecznością amputacji palców. Wczesna diagnostyka jest bardzo ważna również dlatego, że wystąpienie objawu Raynauda może poprzedzać rozwinięcie się choroby tkanki łącznej, np. twardziny układowej, która jest chorobą wielonarządową.

Zespół Raynauda – przyczyny i czynniki ryzyka

Bezpośrednimi bodźcem wywołującym objaw Raynauda jest najczęściej duży stres albo obniżenie temperatury. Blednięcie palców na mrozie lub w wyniku silnych emocji występuje także u zdrowych osób, ale przy chorobie czy zespole Raynauda jest ono bardzo charakterystyczne: blada część palca odcina się wyraźną linią od pozostałej, co sprawia wrażenie, jakby w danym miejscu zatrzymywało się krążenie. Wśród przyczyn zespołu Raynauda wymieniane są te przypadłości, które mogą powodować zaburzenia przepływu krwi, a więc głównie choroby układu krwionośnego i nerwowego oraz schorzenia związane z tkanką łączną. Niepokojące zmiany koloru palców obserwuje się m.in. przy:

  • chorobach naczyniowych, np. miażdżycy,
  • chorobach krwi, np. białaczce,
  • chorobach zakaźnych, np. WZW B,
  • chorobach układu nerwowego, np. jamistości rdzenia,
  • chorobach tkanki łącznej, np. toczniu rumieniowatym.

Powstaniu zespołu Raynauda mogą też sprzyjać urazy i nadwyrężenia, które grożą zwłaszcza wykonawcom zawodów wymagających precyzyjnych ruchów palcami i ciągłego uciskania opuszkami (pianistom, gitarzystom, skrzypkom) oraz osobom pracującym w trudnych warunkach, np. przy obsłudze młotów pneumatycznych i w chłodni. Niekiedy przyczyną zespołu Raynauda staje się zabieg operacyjny, który spowodował ograniczenie sprawności kończyn bądź nerwica naczyniowa. Ponadto napadowe blednięcie palców może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków, np. β-blokerów na stres i niektórych tabletek antykoncepcyjnych, a także wynikiem zatrucia (substancjami chemicznymi lub metalami ciężkimi).

Zespół Raynauda – objawy ze strony serca i innych narządów

Atak choroby Raynauda przebiega w trzech fazach, którym towarzyszą różne dolegliwości odczuwalne w palcach dłoni lub stóp, a rzadziej w obrębie opuszków nosa czy uszu: (1) blednięcia (zaburzenia czucia), (2) sinienia (drętwienie), (3) czerwienienia się (pieczenie). Objawy mogą utrzymywać się od kilku minut nawet do kilkunastu godzin. Przy zespole Raynauda występują też niekiedy kołatania serca i bóle w klatce piersiowej związane ze skurczami naczyń wieńcowych, a także migrenowe bóle głowy spowodowane skurczami naczyń krwionośnych w mózgu.

Zespół Raynauda – diagnostyka, czyli podstawowe badania

Aby zdiagnozować zespół Raynauda, należy wykonać kapilaroskopię, czyli mikroskopowe badanie polegające na obserwacji i ocenie mikrokrążenia w obrębie wału paznokciowego. Naczynia meandrujące oznaczają, że objaw Raynauda najprawdopodobniej jest wtórny (czyli towarzyszy innej chorobie) i są wskazaniem do dalszej diagnostyki, najpierw u reumatologa. Jeśli widoczne są megakapilary albo liczba kapilar uległa znacznemu zmniejszeniu, istnieje prawdopodobieństwo, że zaczęła się już rozwijać twardzina układowa. Lekarz może też zlecić wykonanie badań dodatkowych, np. USG, arteriografii i badania dopplerowskiego.

Zespół Raynauda – leczenie

W leczeniu zespołu Raynauda stosuje się blokery kanału wapniowego, np. felodypinę, maści z azotanami lub prostaglandyny wstrzykiwane dożylnie. Przy martwicy pomocne są heparyny i kwas acetylosalicylowy. W skrajnych przypadkach konieczna może się okazać metoda chirurgiczna – niszczenie nerwów współczulnych (sympatektomia). Poza tym leczeniu sprzyja zmiana trybu życia (rezygnacja z kofeiny i tytoniu, unikanie stresu i ekspozycji na zimno). Objawy zmniejsza również zażywanie suplementów z olejem rybnym, miłorzębem, witaminą PP i B.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej