Depresja starcza – przyczyny, objawy i leczenie

FluxFactory/Getty Images

Depresja starcza to najczęstsze zaburzenie psychiczne występujące po 65 roku życia. Chorobę zwykle trudno zdiagnozować ze względu na podobieństwo symptomów do innych typowych zmian związanych z podeszłym wiekiem.

Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi około 15% seniorów. Problem ten dotyczył będzie coraz większej części społeczeństwa, ponieważ w ciągu najbliższej dekady liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie niemal dwukrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że depresja u pacjentów w wieku podeszłym jest przyczyną skutecznych samobójstw trzy razy częściej niż u młodych ludzi, chorobę uznać należy za palący problem społeczny. Jego rozwiązanie – obok terapii w indywidualnych przypadkach – wymaga działań systemowych.

Przyczyny depresji u osób starszych

Etiologia depresji wieku podeszłego jest bardziej zróżnicowana niż u młodszych osób. Do rozwoju choroby przyczyniać się mogą cechy temperamentalne, wcześniejsze problemy psychiczne, ale niewielkie znaczenie przypisuje się czynnikom rodzinnym i genetycznym. Za niezwykle istotny za to uznaje się stan fizycznego zdrowia. Starsze osoby, które cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, endokrynologiczne, cukrzycę, nowotwory, zmagają się ze stanami po udarach, są szczególnie narażone na rozwój depresji. Przewlekłe schorzenia i powiązane z nimi cierpienie powodują obniżenie nastroju. Dodatkowo problemem mogą stać się niepożądane działania depresjogenne zażywanych leków. Co ważne, rozwijająca się depresja zaostrza problemy somatyczne.

Depresja u starszych ludzi wynika także z naturalnego spadku sprawności motorycznej i intelektualnej. Seniorzy często przestają nadążać za zmianami w otaczającej ich rzeczywistości, pogarszają się ich funkcje poznawcze (pamięć, zdolność przyswajania nowych informacji), coraz gorzej radzą sobie z codziennymi sprawami, a nawet stają się niesamodzielni. Jeśli nie mają odpowiedniego wsparcia, ich stan prowadzi do coraz większej izolacji społecznej i poczucia bezsilności, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie.

Wielu osobom na starość doskwiera samotność (zwłaszcza po śmierci życiowego partnera), brak zainteresowania ze strony otoczenia. Utrata dotychczasowych ról (spowodowana przejściem na emeryturę, samodzielnością dzieci i wnuków) czy obniżona wydolność fizyczna sprawiają, że seniorzy czują się niepotrzebni. Niekiedy wręcz obwiniają się o to, że stali się ciężarem dla bliskich, których opieki wymagają. Naturalną konsekwencją takiej sytuacji jest spadek poczucia własnej wartości i sensu życia.

Jak rozpoznać depresję? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Objawy depresji starczej

Ponieważ depresja starcza rozwija się najczęściej na tle fizjologicznych zmian powiązanych z wiekiem, zwykle trudno różnicować ją z symptomami zespołu otępiennego czy z zanikiem sił fizycznych. Nie należy jednak lekceważyć takich objawów, jak:

  • obniżenie nastroju (smutek, apatia, niepokój, pesymizm, lęk, drażliwość, złość),
  • utrata dotychczasowych zainteresowań i zdolności radowania się,
  • brak energii, męczliwość,
  • nieuzasadnione poczucie winy,
  • niska samoocena i brak wiary w siebie,
  • zaburzenia snu (wczesne budzenie się, senność w ciągu dnia),
  • zaburzenia odżywiania (gwałtowny przyrost lub spadek masy ciała),
  • spowolnienie psychoruchowe – niska reaktywność, spadek aktywności, cicha mowa,
  • obniżenie zdolności poznawczych – problemy z pamięcią, koncentracją, podejmowaniem decyzji,
  • dolegliwości bólowe o niepewnej etiologii (bóle głowy, brzucha, mięśni),
  • nawracające myśli samobójcze.

Występowanie już 3–4 spośród wymienionych symptomów dłużej niż 2 tygodnie może świadczyć o depresji, która w wieku podeszłym wiąże się z bardzo dużym ryzykiem skutecznego samobójstwa. Dlatego w takich przypadkach niezbędne jest postawienie prawidłowej diagnozy i – w razie potrzeby – podjęcie leczenia.

Leczenie depresji u osób starszych

Metody leczenia depresji starczej nie różnią się od stosowanych w przypadku ludzi młodych i wykazują dużą skuteczność. Wskazane jest łączenie psychoterapii, farmakoterapii oraz dążenie do aktywizacji chorego.

Najlepsze efekty w leczeniu lekkiej depresji u osób w podeszłym wieku daje terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga choremu uporządkować rytm dnia, poprawić ogólną higienę życia (sen, dietę, ruch), zaplanować różnorodne aktywności. Służy też zmianie sposobu myślenia o samym sobie, podniesieniu poczucia własnej wartości.

W cięższych przypadkach depresji starczej niezbędne jest zastosowanie farmakoterapii. Przy jej doborze psychiatra powinien zwrócić uwagę na współwystępujące u pacjenta choroby oraz możliwe interakcje z innymi lekami. Najczęściej zalecanymi starszym osobom antydepresantami są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Duże znaczenie w profilaktyce i terapii depresji u seniorów ma zaangażowanie bliskich im osób. Dzięki codziennej uwadze i trosce rodziny starsi ludzie mogą czuć się ważni, potrzebni, łatwiej im dostrzegać sens życia.

Kluczowa jest także aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna chorych. Udział w różnego typu zajęciach (oferowanych np. przez uniwersytety trzeciego wieku, sanatoria, kluby seniora) to doskonały sposób na oderwanie się od problemów, odkrywanie nowych pasji, budowanie więzi społecznych. Pozwala to seniorom tworzyć plany na przyszłość i znów w pełni cieszyć się życiem.

Bibliografia:

1. S. Kałucka, Cechy depresji w wieku podeszłym – etiologia, rozpoznawanie i leczenie, [w:] Geriatria, Łódź 2014, s. 240–247.

Data aktualizacji: 20.01.2020,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej