Depersonalizacja – jakie są objawy oraz metody terapii tego zaburzenia? 

Fot: Paolese / fotolia.com

Depersonalizacja to objaw psychopatologiczny, polegającym na wrażeniu odczuwania siebie inaczej niż do tej pory. W przebiegu depersonalizacji osoba cierpiąca na ten stan ma wrażenie, że utraciła poczucie własnej tożsamości, stała się nierealna. Depersonalizacja często łączy się z derealizacją.

Wrażenie nierealności własnej osoby to najczęstszy objaw depersonalizacji. Ludzie zmagający się z tym stanem mogą również doznać specyficznego rozszczepienia siebie na część obserwującą oraz uczestniczącą. Depersonalizacja najczęściej wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza nerwicowymi i psychotycznymi. Mogą ją wywołać substancje psychoaktywne.

Jakie są przyczyny depersonalizacji?

Jak podkreślają psychiatrzy, nie istnieje jedna konkretna przyczyna, która wywołuje depersonalizację. Stan ten uznawany jest w medycynie za objaw psychopatologiczny, który może wystąpić zarówno u osób zdrowych, jak i borykających się z problemami natury psychicznej.

U osób zdrowych depersonalizacja ujawnia się jako przejściowy stan w momentach, takich jak silne napięcie emocjonalne, przeżycia duchowe, przeżywanie silnego stresu. Jest charakterystycznym stanem u osób cierpiących na epilepsję. Zazwyczaj pojawia się tuż przed atakiem epileptycznym, czasami może wystąpić także w stanach ponapadowych. Epizody depersonalizacji mogą pojawiać się także na etapie dzieciństwa, kiedy to kształtuje się osobowość.

Wbrew dość powszechnym opiniom depersonalizacja nie jest chorobą psychiczną. Pojawia się jako objaw w zaburzeniach nerwicowych, depresji a także zaburzeniach psychicznych o charakterze psychotycznym. W takim przypadku depersonalizacji towarzyszą typowe objawy psychotyczne (urojenia na temat własnych doznań, omamy, objawy katatoniczne) oraz uczucie utraty kontroli nad własną psychiką a sama depersonalizacja ma charakter znacznie bardziej nasilony niż u osób zdrowych. Stany depersonalizacji mogą być spowodowane zażywaniem substancji psychoaktywnych, takich jak dietyloamid kwasu lizergowego (LSD), meskalina, fencyklidyna (PCP) oraz spożyciem grzybów halucynogennych (najczęściej zawierających psylocybinę).

Depersonalizacja a zaburzenia dysocjacyjne

Depersonalizacja często zaliczana jest do grona zaburzeń dysocjacyjnych. Objawiają się jako częściowa bądź całkowita utrata integracji między przeszłością a teraźniejszością, a także jako utrata poczucia własnej tożsamości oraz kontroli nad kończynami. Zaburzenia dysocjacyjne są traktowane jako zaburzenia nerwicowe, spowodowane (podobnie jak depersonalizacja) w większości przypadków przeżywaniem silnego stresu, urazów psychicznych oraz silnych emocji. W rozwoju zaburzeń dysocjacyjnych istotną rolę odgrywają traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.

Trudno zakwalifikować depersonalizację jako zniekształconą percepcję pojawiającą się z udziałem bodźca do jakiegokolwiek rodzaju zaburzeń dysocjacyjnych (amnezji dysocjacyjnej, fugi dysocjacyjnej, osłupienia, zaburzenia transowego, drgawek dysocjacyjnych, dysocjacyjnego zaburzenia ruchu). Depersonalizacja może mieć jednak pośredni związek z jednym lub wieloma zaburzeniami dysocjacyjnymi.

Zobacz także: Rozdwojenie jaźni – przyczyny, objawy i leczenie osobowości mnogiej

Jakie są objawy depersonalizacji?

Osoby odczuwające stany depersonalizacji najczęściej opisują je jako wrażenia nierealności, przebywania poza rzeczywistością przy jednoczesnym przebywaniu w niej. Charakteryzuje to typowy objaw depersonalizacji, czyli przekonanie o utracie własnej tożsamości, specyficznym wyobcowaniu, a także pojawiającej się nierealności. 

Objawom depersonalizacji często towarzyszą zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się nagle i ulegają stopniowemu osłabieniu. Depersonalizacja nie ma charakteru urojeniowego, zdaniem psychiatrów bardziej przypomina marzenie senne. Stany depersonalizacji w większości przypadków nie są jednak przyjemne. Zakłócenie postrzegania własnej osoby wywołuje wrażenie rozszczepienia osoby na część będącą obserwatorem rzeczywistości oraz część będącą uczestnikiem rzeczywistości.

Metody leczenia depersonalizacji

Depersonalizacja wywołana zażywaniem substancji psychoaktywnych w większości przypadków przemija wraz z ustaniem działania substancji, która ją wywołała (detoksykacji). Zdarza się, że stany depersonalizacji spowodowane traumatycznymi doświadczeniami ustępują samoistnie wraz z upływem czasu. Jeśli nie jest to możliwe, leczenie depersonalizacji związanej z przeżywaniem silnych emocji i stresu traktowane jest podobnie jak depersonalizacja wywołana zaburzeniami nerwicowymi i psychotycznymi.

Najczęściej metody leczenia depersonalizacji skupiają się na psychoterapii oraz farmakoterapii. Zdaniem lekarzy pomocne mogą okazać się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki SSRI), a także leki przeciwpsychotyczne oraz leki normotymiczne (stabilizatory nastroju).

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Warszawa 2010.

2. Jarema M., (red.) Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 2016.

3. Moore B.E., Fine B.D., Słownik psychoanalizy, Warszawa 1996.

4. Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J., Psychiatria, Wrocław 2012.

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mateusz 21.06.2018r.

Depersonalizacja jest zwykle wynikiem silnej traumy lub przewlekłego stresu. Po przeprowadzce do Warszawy byłem przez długi czas pod wpływem stresu ze względu na trudne wyzwania w pracy i mobbing. W moim przypadku konieczna była konsultacja z terapeutą. Skorzystałem z pomocy ośrodka Psychologgia. Mają tam naprawdę dobrą specjalistkę. Polecam.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej