Demencja starcza - jakie są etapy choroby? Kiedy demencja jest odwracalna?

Thanasis Zovoilis/getty images

Demencja starcza to zespół zaburzeń zdolności poznawczych, umysłowych i osobowościowych pojawiający się u osób starszych. W niektórych przypadkach objawy te są odwracalne. U większości chorych demencja jest spowodowana chorobą Alzheimera, a postępu choroby nie udaje się zahamować.

Demencja starcza (inaczej otępienie starcze) jest zespołem zmian chorobowych, które w znacznym stopniu upośledzają zdolność osób starszych do samodzielnego życia. Powoduje ograniczenie zasobu słów, trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, zaburzenia orientacji przestrzennej. W miarę postępu choroby problemem staje się określenie tożsamości własnej czy osób najbliższych oraz aktualnego miejsca pobytu i czasu.

Jakie są przyczyny demencji starczej?

U większości pacjentów objawy demencji starczej pojawiają się w przebiegu choroby Alzheimera, często skojarzonej z zaburzeniami naczyniowymi, głównie miażdżycą. Schorzenie to jest przyczyną zdecydowanej większości przypadków tego zespołu i wywołuje najcięższą jego postać.Inne przyczyny pojawienia się zespołu otępiennego (czyli demencji starczej) to:

  • choroba Parkinsona,
  • choroba Creutzfeldta-Jakoba,
  • pląsawica Huntingtona,
  • choroba z rozsianymi ciałami Levy’ego,
  • zwyrodnienie czołowo-skroniowe,
  • amyloidoza.

Wśród odwracalnych przyczyn demencji wymienia się niektóre stany niedożywienia czy awitaminozy.

Etapy zaawansowania i podstawowe objawy demencji starczej

Etapy kliniczne choroby otępiennej (demencji starczej) definiowane są różnie. Najczęściej mówi się o trzech podstawowych fazach choroby – otępieniu stopnia lekkiego, średniego i ciężkiego. Według klasyfikacji Barry’ego Reisberga demencję o pochodzeniu alzheimerowskim dzieli się natomiast na siedem etapów:

  • I – brak jest widocznych charakterystycznych objawów choroby;
  • II – bardzo łagodne objawy w sferze poznawczej – czasowe zaburzenia pamięci, gubienie przedmiotów i zapominanie miejsc, w których schowało się określone rzeczy, problemy ze znalezieniem w czasie rozmowy właściwego słowa;
  • III – łagodne zaburzenia poznawcze – dotyczą planowania, prawidłowego identyfikowania osób, ograniczają zdolność do wykonywania w sposób zorganizowany codziennych czynności, powodują problemy z zapamiętywaniem przeczytanych tekstów i ich interpretacją. W tej fazie pojawiają się też niewielkie zaburzenia nastroju, głównie pod postacią drażliwości i niepokoju;
  • IV – utrata zdolności do wykonywania obliczeń matematycznych, samodzielnego dokonywania zakupów, płacenia rachunków, dbania o dom. Trudność sprawia przypominanie sobie niedawnych przeżyć i sytuacji. Chorzy zdają sobie sprawę ze swoich problemów, co często powoduje u nich wycofanie i spadek aktywności. W niektórych przypadkach w sposób aktywny zaprzeczają istnieniu choroby i dysymulują (starają się ukrywać swoje problemy), a nawet wchodzą w konflikt z otoczeniem, które stara się im uświadomić aktualny stan;
  • V – etap średniozaawansowanych zaburzeń – dotyczy podstawowych funkcji: chory nie może przypomnieć sobie własnego adresu, nieprawidłowo określa czas i miejsce, w którym się znajduje, nie jest w stanie trafić samodzielnie do domu; zapomina o spożywaniu posiłków, o potrzebie zmiany odzieży. Wymaga stałej pomocy osób trzecich;
  • VI – stan psychiczny pogarsza się, chorzy nie są zdolni do identyfikowania osób w otoczeniu, zaburzony jest rytm czuwania i snu, okresowo nie kontrolują nawet swoich funkcji fizjologicznych, wymagają stałej pielęgnacji. Obserwuje się u nich często stereotypię ruchową (potrzebę ciągłego wykonywania określonej, prostej czynności). Pojawiają się omamy wzrokowe i słuchowe, chory jest niespokojny, nieufny, okresy pobudzenia przeplatają się ze znaczną apatią i bezruchem;
  • VII – zaawansowane stadium choroby, w którym stopniowo dochodzi do utraty zdolności ruchu, zmian napięcia mięśniowego, zaburzeń połykania i oddychania. Chory niezdolny jest do samodzielnego funkcjonowania, traci kontakt z rzeczywistością.

Inne objawy demencji starczej

Oprócz wymienionych wyżej typowych dla choroby Alzheimera objawów otępienia, rozpoznaje się w poszczególnych przypadkach demencji wiele różnorodnych symptomów. Obejmują one kilka sfer życia, a ich natężenie zależne jest od etapu choroby. Do typowych zaburzeń sfery zapamiętywania i konsolidacji informacji należą: zapominanie o spotkaniach, powtarzanie tych samych treści w rozmowach, gubienie różnych, niekiedy nawet bardzo cennych przedmiotów, trudności w znalezieniu drogi czy wyjścia w nowo poznanym otoczeniu.

Choroba narusza funkcje przestrzenno-wzrokowe – chory traci zdolność do rozpoznawania twarzy, wykonywania precyzyjnych, a następnie nawet prostych czynności, np. ma problem z ubraniem się. Traci też zdolność do zarządzania swoim życiem – zapomina o płaceniu rachunków, pozostawionym na ogniu czajniku itd. Nasilają się stopniowo zaburzenia mowy – zubaża się słownik, dochodzi do ograniczenia komunikacji.

Objawami demencji starczej są też zaburzenia nastroju – apatia, nerwowość, płaczliwość, nieufność i depresja. W ciężkiej postaci choroby pojawiają się często omamy, psychotyczne urojenia, np. skłonności do rozmowy z głosem z radia, osobą nieistniejącą lub nieobecną.

Zobacz film: Pływanie w zimnej wodzie może leczyć demencję?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. H. Förstl, Leczenie zespołów otępiennych, red. pol. T. Zyss, Wrocław 2005.

2. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej