Czynniki mutagenne – rodzaje, mechanizm i skutki oddziaływania

Fot. BlackJack3D / Getty Images

Czynniki mutagenne to wpływające na komórkę organizmu żywego bodźce, które powodują powstawanie mutacji w materiale genetycznym i wynikające z tego zaburzenia budowy komórek. W efekcie dochodzi do powstawania zmian nowotworowych, wad wrodzonych albo przekazania nowych cech potomstwu.

Czynniki mutagenne dzielą się na fizyczne, chemiczne i biologiczne. Niezależnie od rodzaju, powodują one uszkodzenie materiału genetycznego komórki. W efekcie jej struktura jest nieprawidłowo odtwarzana w chwili podziału lub w trakcie wytwarzania nowych elementów budulcowych – białek.

Mutacje genowe

Mutacje genowe to najczęstsza przyczyna nowotworów i dziedzicznych wad rozwojowych. Informacja, zakodowana w genach skupionych w chromosomach, przenosi się z pokolenia na pokolenie. Zapis ten może ulegać zniekształceniu, jeśli struktura kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) zostanie zaburzona. Przyczyną tego zjawiska może być wpływ zewnętrznych czynników, które powodują utratę części tego nośnika, przeniesienie części informacji w inne miejsce albo wymianę odcinków chromosomów między sobą. Niektóre z tych nieprawidłowości są stosunkowo często spotykane i stają się przyczyną znanych i powszechnie spotykanych chorób. Część z nich może być wręcz śmiertelna dla dziedziczącego je potomstwa. Inne prowadzą do powstania zmian rozrostowych (nowotworowych), które w niektórych przypadkach całkowicie wymykają się spod fizjologicznej kontroli i stają się przyczyną powstawania guzów złośliwych.

Czy warto wykonywać badania genetyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6

Rodzaje czynników mutagennych

Czynniki mutagenne dzieli się na trzy podstawowe grupy: biologiczne, fizyczne i chemiczne. Podział wynika ze sposobu, w jaki oddziałują na komórki organizmów żywych i ich materiał genetyczny. Czynniki mutagenne biologiczne to najczęściej wirusy, które włączają swoją informację w kwas DNA gospodarza, zaburzając jego budowę i powodując zniekształcenie produkowanych przy użyciu tak powstałego zapisu białek. Czynniki chemiczne to substancje wchodzące w reakcje z kwasem deoksyrybonukleinowym lub rybonukleinowym i w drodze przemian cząsteczkowych (np. redukcji, utleniania) powodują zmianę ich budowy, a co za tym idzie – funkcji.

Czynniki fizyczne wpływają na komórkę i jej materiał bez oddziaływania chemicznego – powodują stres lub bezpośrednie uszkodzenie struktur komórkowych poprzez działanie energii cieplnej, radiacji lub innych fal elektromagnetycznych. W efekcie może dochodzić do rozpadu, pękania i łączenia się w nietypowy sposób fragmentów materiału genetycznego, co powoduje zniekształcenie jego zapisu i mutację.

Biologiczne czynniki mutagenne

Biologiczne czynniki mutagenne pochodzą z innych organizmów środowiska naturalnego, w którym bytuje człowiek. Mogą nimi być wirusy, pierwotniaki albo toksyny niektórych grzybów. Przykładem jest tutaj działanie wirusów opryszczki i półpaśca, różyczki oraz niektórych retrowirusów.

Chemiczne czynniki mutagenne

Chemiczne czynniki mutagenne to substancje, które dostając się do organizmu i wchodząc w reakcje chemiczne, powodują zmianę budowy DNA w niektórych odcinkach. Należą do nich m.in. związki o działaniu kancerogennym, takie jak na przykład:

Te ostatnie są bardzo aktywnym reagentem. Powodują utlenianie (oksydację) i zmianę budowy innych związków, w tym kwasu DNA. Nazywane są inaczej oksydantami albo wolnymi rodnikami. Pewna ilość substancji o takim działaniu znajduje się w organizmie w warunkach fizjologicznych, ale nadmiar wynikający z ekspozycji na szkodliwe związki chemiczne, dostarczanie ich w pożywieniu albo powstawanie zbyt dużej ilości w przemianach metabolicznych może doprowadzić do powstania licznych mutacji. Sposobem na zmniejszenie szkodliwości tych substancji jest dostarczanie antyoksydantów, które wiążą rodniki w obojętnych związkach i w ten sposób neutralizują je.

Fizyczne czynniki mutagenne

Najczęściej spotykanym fizycznym czynnikiem mutagennym jest promieniowanie elektromagnetyczne. Długotrwała ekspozycja na działanie fal radiowych może być szkodliwa dla organizmu. Efekt ten nasila się jeszcze bardziej, jeśli zwiększa się częstotliwość (i tym samym energia) tego promieniowania. W takich wypadkach chodzi głównie o promieniowanie:

  • rentgenowskie – spotykane w typowych aparatach do prześwietleń i w tomografach komputerowych,
  • kosmiczne – na które narażeni są w szczególności astronauci, piloci i personel pokładowy samolotów,
  • przenikliwe, które może pochodzić z materiałów radioaktywnych lub być efektem wybuchów jądrowych.

Narażenie na takie promieniowanie to częsta przyczyna nowotworów złośliwych. Zwiększa ono także ryzyko wad rozwojowych u dzieci – wskutek zdeformowania materiału genetycznego w plemnikach lub jajeczkach. O ile jednak plemniki produkowane są u mężczyzn na bieżąco (i po pewnym czasie od ekspozycji szansa na zapłodnienie nieprawidłowym plemnikiem zmniejsza się), o tyle kobieta dysponuje od urodzenia pewną pulą jajeczek, które stopniowo dojrzewają i są uwalniane z jajników. W związku z tym prawdopodobieństwo wad rozwojowych płodu jest duże nawet w przypadku zapłodnienia, które miało miejsce w wiele lat po napromieniowaniu matki.

Na czym polegają badania genetyczne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej