Czym są uchyłki esicy? Czy skręt esicy jelita grubego może zagrażać życiu?

Fot: psdesign1 / fotolia.com

Esica to końcowy odcinek jelita grubego, który zagrożony jest takimi chorobami jak uchyłkowatość, rak, czy zapalenie. Wszystkie te schorzenia mogą mieć podobne objawy i zagrażać życiu.

Jelito grube tworzą kątnica, odbytnica i okrężnica, która jest jego najdłuższym odcinkiem składającym się z następujących części: wstępującej, poprzecznej, zstępującej i esowatej (zwanej esicą). Ta ostatnia to końcowy odcinek jelita grubego, która bardziej niż inne fragmenty jelita grubego podatna jest na choroby, takie jak:

  • uchyłkowatość esicy,
  • polip esicy (rodzinna polipowatość gruczolakowata),
  • rak, guz esicy,
  • skręt jelita (esicy).

Czym są uchyłki esicy?

Uchyłki esicy to małe uwypuklenia pojawiające się na zewnętrznej stronie jelita grubego w jego końcowej części, zwanej esowatą. Mają one workowatą postać i około jednego centymetra średnicy. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem – uchyłkowatość esicy dotyczy głównie osób po 60 roku życia. Uchyłki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach i same w sobie nie muszą stanowić zagrożenia. Niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy dochodzi do gromadzenia się w uchyłkach resztek pokarmowych lub bakterii. Wówczas pojawia się zapalenie uchyłków esicy. Przyczyną ich powstawania może być dieta uboga w błonnik, brak aktywności fizycznej i otyłość.

Co to jest ostre zapalenie uchyłków esicy?

Ostre zapalenie uchyłków esicy może spowodować perforację, czyli powstanie ropnia. Zazwyczaj objawia się podwyższoną temperaturą, leukocytozą, bólem brzucha po lewej stronie, a czasem guzem w lewym dole biodrowym. O tym, że doszło do zapalenia uchyłków jelita grubego świadczy też krew w stolcu. Rozpoznanie różnicowe obejmuje: zapalne choroby jelit, zespół jelita drażliwego, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, rak jelita grubego oraz choroby ginekologiczne i urologiczne. Schorzenia te mogą mieć podobne objawy. W leczeniu niepowikłanego zapalenia uchyłków esicy zwykle stosuje się terapię antybiotykową o szerokim spektrum działania. Z kolei powikłane zapalenie uchyłków jelita grubego, czyli z rozpoznanym ropniem, przetoką, niedrożnością lub wolną perforacją kwalifikują się do zabiegu resekcji esicy.

Polip esicy – choroba genetyczna

Jedną z chorób atakujących jelito grube, a dokładnie jego część esowatą (esicę), jest rodzinna polipowatość gruczolakowata (w skrócie FAP od angielskiego familial adenomatous polyposis) – choroba genetyczna objawiająca się licznymi polipami (co najmniej 100 polipów). Odpowiednio wcześnie wykryta i leczona daje szansę na dłuższe życie chorego, jeśli jednak nie zostanie w porę zdiagnozowana, niemal zawsze przeradza się w raka. Polipy esicy pojawiają się już około 15 roku życia, zatem większość chorych po 30. roku życia ma już w pełni rozwiniętą chorobę. Polipy mnożą się głównie w esicy, ale mogą pojawić się również w odbytnicy. Przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów. Dopiero kiedy jest ich dużo i stają się większe powodują: krwawienie z odbytu, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, powiększenie fragmentu brzucha oraz niepokojącą utratę masy ciała. U osoby, u której istnieje podejrzenie zachorowania na rodzinną polipowatość esicy konieczne jest wykonanie analizy genetycznej oraz kolonoskopii. Polipy (łagodne gruczolaki) mogą przybrać postać rakową. W celu uniknięcia zachorowania na nowotwór, konieczne jest usunięcie całego jelita grubego (kolektomia).

Zobacz także: Polipy jelita grubego mogą przekształcić się w raka – objawy, przyczyny, leczenie

Rak esicy – objawy

Rak esicy, inaczej guz esicy lub rak jelita grubego przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, a jeśli pojawią się symptomy, mogą być niecharakterystyczny i mylone z innymi, mniej groźnymi schorzeniami. Są to bóle brzucha, wzdęcia, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, niedokrwistość, utrata masy ciała oraz ogólne osłabienie. Guz esicy często jest konsekwencją występujących w tej części jelita polipów (gruczolaków), które powstają na wewnętrznych ścianach jelita grubego. Przemiana gruczolaka esicy w nowotwór złośliwy zajmuje nawet do 10 lat. Objawy mogą pojawić się bardzo późno, a te które sygnalizują problem, często nie budzą podejrzeń. Dlatego wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana i czasem jest już za późno na pokonanie raka. Test w celu wykrycia polipów można wykonać samemu. Jest to tak zwany test na krew utajoną i można go kupić w aptece. W ramach profilaktyki raka esicy wykonuje się kolonoskopię – endoskopowe badanie jelita.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Na czym polega skręt esicy jelita grubego

Skręt jelita to dolegliwość, która polega na tym, że narząd zostaje skręcony wokół osi swojej krezki (jest to jedna z trzech taśm jelita grubego, krótsza od całej odbytnicy, co powoduje jej pofałdowanie). Skręt jelita przyczynia się do zamknięcia jego światła, co może prowadzić do upośledzenia jego ukrwienia. Najbardziej podatna na tę przypadłość jest okrężnica, ale ponad 80% przypadków skrętu jelita dotyczy esicy. Dochodzi do niego, kiedy krezka esicy jest zbyt długa (czasem może sięgać prawego dołu biodrowego). Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są zaparcia i podeszły wiek.

Data aktualizacji: 01.07.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Emerytka 09.12.2022r.

Lekarz w 105 w Żarach, robiąc mi kolonoskopie beż znieczlena, na odcinku 20cm miał problem z przejściem dalej, wiec zaczął robić to siłą, wyłam z bólu, reakcji lekarza nie bylo ,płakałam z bólu i prosiłam o koniec badania, lekarz nie reagował dalej mnie męczył, dopiero asystenta krzyknęła kończ. Myślałam że przebił mi jelito, dzięki Bogu nic się nie stało zlego

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej