Czym jest zespół Fahra? Objawy, przyczyny i leczenie choroby

Fot: utah778 / gettyimages.com

Zespół Fahra to zwapnienie jąder podstawnych mózgu. Występuje z częstością około 1 na 1000000 osób. Wśród najczęstszych objawów chorobowych wymienia się zaburzenia ruchowe i psychiczne, zwłaszcza o charakterze lękowym i afektywnym.

Choroba Fahra swoją nazwę zawdzięcza nazwisku badacza – niemieckiego patologa Karla Theodora Fahra, który opisał ją w 1930 roku. W literaturze polskiej zespół został opisany po raz pierwszy w 1988 roku przez Weterle i Rybakowskiego. Choroba Fahra ma niejasną patogenezę. W rozpoznaniu wykorzystuje się badanie rentgenowskie, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Jej symptomy są bardzo różnorodne. Wymienia się wśród nich zaburzenia poznawcze i psychopatologiczne oraz objawy ruchowe.

Czym jest zespół Fahra?

Zespół Fahra to rzadko występujące zaburzenie związane z symetrycznym, obustronnym, niemiażdżycowym zwapnieniem jąder podstawy mózgu. Lokalizuje się ono najczęściej w obrębie gałki bladej, jądra ogoniastego, skorupy, jądra zębatego, wzgórza, istoty białej i torebek wewnętrznych.

Rozpowszechnienie choroby Fahra szacuje się na mniej niż 1:1000 000 osób, przy czym średnio dwa razy częściej chorują kobiety. W nomenklaturze medycznej określana jest jako idiopatyczne zwapnienie jąder podstawy mózgu (idiopathic calcification of the basal ganglia, ICB), mineralizacja jąder podstawy (basal ganglia mineralization, BGM), obustronne zwapnienie prążkowiowo-gałkowo- zębate (bilateral striopallidodentate calcinosis, BSPDC) lub zespół Chavany-Brunhesa.

zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Postacie zespołu Fahra

Zespół Fahra to choroba, która, w zależności od czasu pojawienia się pierwszych objawów, przybiera jedną z trzech możliwych postaci:

  • postać wczesnodziecięca – charakteryzuje się zahamowaniem rozwoju umysłowego i dużą śmiertelnością,
  • postać z wczesnym początkiem – objawy uwidaczniają się u osób w wieku około 30 lat,
  • postać z późnym początkiem – rozwija się u osób po 50 roku życia.

Przyczyny zespołu Fahra

Choroba Fahra posiada nadal niejasną patogenezę. Istnieją zarówno formy sporadyczne tego schorzenia, jak i dziedziczone rodzinnie. Zwapnienia będące istotą zespołu występują w przebiegu wielu schorzeń, podczas których dochodzi do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, szczególnie w niedoczynności i rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Zaburzenie może mieć charakter idiopatyczny i wówczas objawy pojawiają się w okresie adolescencji lub w wieku średnim. Część badaczy donosi, że zespół Fahra jest uwarunkowany genetycznie. Odpowiada za niego mutacja w obrębie genów SLC0A2, które wytwarzają białka utrzymujące ilość fosforanów na właściwym poziomie, oraz PDGFRB, warunkującego wytwarzanie białka sterującego aktywacją sygnalizacji komórkowej, regulującej wiele procesów komórkowych. W tym przypadku mówi się o rodzinnej postaci choroby. Typ dziedziczenia jest autosomalny recesywny lub dominujący.

Niektórzy badacze upatrują przyczyn mineralizacji jąder podstawy mózgu w czynnikach toksycznych i zapalnych. Kolejna hipoteza zakłada, że determinantem powstawania zwapnień są anomalie naczyniowe upośledzające przepływ krwi w odpowiednich obszarach mózgowia, co prowadzi do uszkodzenia bariery krew-mózg, następczego wytrącania się białek surowicy i ich mineralizacji. Za przyczynę mineralizacji jąder podstawy mózgu podaje się też stres oksydacyjny.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Jakie objawy daje choroba Fahra?

Przypadłość najczęściej daje o sobie znać u osób w 4 dekadzie życia. W badaniu mikroskopowym obserwuje się obszerne płaszczyzny zwapnień w średnich i małych naczyniach substancji białej mózgu. Objawy charakterystyczne dla choroby Fahra to zaburzenia ruchowe, takie jak: niepewność chodu, męczliwość i sztywność kończyn dolnych, pląsawica (mimowolne, nieprawidłowe ruchy obwodowych części ciała), dystonie (mimowolne ruchy powodujące skręcanie i wyginanie ciała, na skutek czego chory przybiera nienaturalną postawę), skurcze mięśni i ataksja, czyli niezborność ruchów. W zaawansowanej postaci choroby rozwija się parkinsonizm, czyli zespół neurologiczny prowadzący do drżenia o charakterze spoczynkowym, bradykinezji, czyli spowolnienia ruchów, zubożenia ruchów i zmniejszonej aktywności, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, hipomimii, amimii, monotonnej mowy i wzmożonego napięcia mięśni. W przebiegu zespołu Fahra mogą się pojawić także objawy o podłożu psychicznym, takie jak zaburzenia poznawcze, osobowości i zachowania, otępienie, psychoza oraz depresja. Chorzy nierzadko doświadczają stanów nasilonego niepokoju, uczucia bezradności i lęku.

Pojawiają się u nich urojenia, myśli samobójcze, dezorientacja i bezsenność. Dochodzi do spadku apetytu, obniżenia koncentracji uwagi i sprawności funkcji pamięci oraz zaburzenia rytmów okołodobowych. W przebiegu zespołu Fahra często występują: przewlekła biegunka, diplopia (podwójne widzenie) oraz ból i zawroty głowy. Chorzy wskazują na ogólne osłabienie. Mogą się rozwinąć zaburzenia mowy i połykania.

Na czym polega leczenie zespołu Fahra?

Ponieważ zespół Fahra należy do mało rozpowszechnionych schorzeń, nie powstały konkretne sposoby terapii. Leczenie opiera się na współpracy specjalistów z różnych dziedzin, m.in. neurologa, psychiatry, internisty, endokrynologa, psychologa, fizjoterapeuty, neurologa i logopedy. Nie ma określonego leczenia przyczynowego. Terapia opiera się na łagodzeniu objawów. Zastosowanie ma farmakoterapia. Choremu podawane są leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe i prokognitywne. Zalecana jest także psychoterapia i terapia zajęciowa.

Śmiertelność w zespole Fahra

U chorych dochodzi do przedwczesnej śmierci z powodu powikłań mózgowych. Śmiertelność w zespole Fahra jest najwyższa w przypadku postaci wczesnodziecięcej.

Bibliografia:

1. Mufaddel A.A., Al-Hassani G.A., Familial idiopathic basal ganglia calcification (Fahr’s disease), „Neurosciences”, 2014, 19(3), s. 171–177.

2. Nawara G., Nawara A., Zaburzenia afektywne u chorej z zespołem Fahra – opis przypadku, „Postępy Psychiatrii i Neurologii”, 2010, 19(4), s. 309–313.

3. Joachim K., Kucharski R., Woźniak M. i wsp., Zaburzenia poznawcze i objawy psychopatologiczne w przebiegu zespołu Fahra – opis przypadku, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia”, 2010, 5(2), s. 90–94.

4. Heymann-Szlachcińska A., Kisielewski J., Rybakowski J., Zaburzenia neurokognitywne u chorej z zespołem Fahra, „Wiadomości Psychiatryczne”, 2004, VII(1), s. 35-38.

5. Kucharska K., Osyra K., Błaszczyk A., Piotrowski P., Zaburzenia psychiczne u pacjenta z chorobą Fahra, „Psychogeriatria Polska”, 2014, 11(1), s. 25-30.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 07.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej