Czym jest zespół Ashermana? Objawy, diagnostyka i możliwe sposoby leczenia

Fot. RossHelen / Getty Images

Zespół Ashermana charakteryzuje się powstaniem zrostów w jamie macicy w wyniku uszkodzenia jej śluzówki. Do grupy podwyższonego ryzyka powstania zespołu należą kobiety poddane zbyt radykalnemu łyżeczkowaniu, w przebiegu schistosomatozy i gruźlicy narządów płciowych.

Zespół Ashermana to, najogólniej mówiąc, nabyte zaburzenie ginekologiczne, przejawiające się obecnością zrostów wewnątrzmacicznych, które rozwija się w wyniku uszkodzenia błony śluzowej macicy. Ciężkie zrosty powodują brak lub skąpe miesiączki oraz niepłodność. Zespół Ashermana może być zdiagnozowany na podstawie badań, takich jak: wziernikowanie macicy, histerosalpingografia i sonohisterografia. Zaleca się chirurgiczne usunięcie zrostów wewnątrzmacicznych.

Czym jest zespół Ashermana? Przyczyny powstania

Zespół Ashermana (z ang. Asherman's syndrome) to grupa objawów, które pojawić się mogą w konsekwencji nadmiernego wyłyżeczkowania jamy macicy. Jest to zabieg, w którym po rozszerzeniu szyjki macicy dokonuje się usunięcia zawartości jamy macicy. Wykonywany jest po poronieniu, choć może też służyć jako forma aborcji w pierwszym trymestrze ciąży. Gdy przeprowadzany jest w zbyt radykalny sposób, istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia śluzówki macicy. To z kolei staje się przyczyną powstania zrostów i blizn, które częściowo lub całkowicie zamykają światło narządu. Mianem zrostów określa się włókniste połączenia tkankowe, które łączą sąsiadujące ze sobą lub przeciwległe obszary macicy.

Do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu Ashermana należą również kobiety zmagające się ze schistosomatozą, czyli chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez przywry należące rodzaju Schistosoma. Dodatkowo narażone są chore na gruźlicę narządów płciowych, którą uważa się za jedną z najczęstszych pozapłucnych postaci tej choroby. Spowodowana może być rozsiewem krwiopochodnym, przejściem zakażenia drogą płciową lub bezpośrednio z jamy brzusznej. W 85–100% przypadków gruźlicą zajęte zostają jajowody, a w w 90% endometrium. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do zajęcia jajników. Badacze donoszą, że do zespołu Ashermana predysponować może także cesarskie cięcie lub miomektomia, czyli chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy przy zachowaniu narządu.

Zrosty wewnątrzmaciczne wystąpić mogą po ablacji endometrium. To zabieg usunięcia błony śluzowej wyściełającej macicę, podejmowany w przypadku nieprawidłowych lub nadmiernych krwawień macicznych, zwłaszcza u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. W ich rozwoju dużą rolę odgrywa niedobór estrogenów, które są czynnikiem obniżającym zdolności naprawcze endometrium. Badacze specjalizujący się w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej, Steven M. Klein i Celso-Ramón García, zwrócili uwagę na wpływ predyspozycji genetycznych na powstawanie zrostów wewnątrzmacicznych. Stwierdzili ich obecność u kobiet niepoddawanych żadnym procedurom zabiegowym.

Macica - wszystko co musisz o niej wiedzieć:

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Zespół Ashermana – objawy

Kobiety zmagające się z zespołem Ashermana napotykają nierzadko trudności z zajściem w ciążę. Zrosty, wypełniając wnętrze macicy, mogą blokować dostęp do ujść jajowodów i uniemożliwiać implantację zarodka. Kiedy dojdzie do poczęcia, istnieje ryzyko nieutrzymania ciąży. U niektórych kobiet rozwijają się nawet poronienia nawykowe, czyli samoistne przerwania ciąży, do których dochodzi przynajmniej 3 razy z rzędu. Objawami zespołu Ashermana są: wtórny brak miesiączkowania lub bardzo skąpe i bolesne krwawienia menstruacyjne, skurcze i bóle brzucha.

Zespół Ashermana – rozpoznanie i leczenie

W procesie diagnostycznym w zespole Ashermana zastosowanie znajdują:

  • sonohisterografia (SHG), czyli badanie ultrasonograficzne (USG) z wlewem roztworu fizjologicznego soli (do jamy macicy podaje się roztwór NaCl w stężeniu 0,9%),
  • histerosalpingografia (HSG), czyli specjalny rodzaj badania rentgenowskiego uwidoczniający jamę macicy i jajowody,
  • histeroskopia diagnostyczna, czyli tzw. wziernikowanie macicy. To badanie ginekologiczne, umożliwiające ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy i klasyfikowanie nasilenia zrostów. Pozwala określić ich wielkość, umiejscowienie i liczbę.

Zespół Ashermana – leczenie

Leczenie opiera się przeważnie na histeroskopowym uwalnianiu zrostów wewnątrzmacicznych, co określane jest mianem złotego standardu leczenia zespołu Ashermana. Endoskopowy zabieg operacyjny przywraca prawidłową budowę jamy macicy, stymuluje proces regeneracji błony śluzowej macicy i zmniejsza ryzyko ponownego pojawienia się zrostów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed przeprowadzeniem histeroskopii operacyjnej u niektórych kobiet konieczne jest leczenie hormonalne, podejmowane w celu zmniejszenia grubości ścian macicy. Dodatkowo wskazane jest badanie czystości pochwy, na podstawie którego lekarz zalecić może stosowanie przez kilka dni oczyszczających pochwę globulek. Z kolei po zabiegu, by zmniejszyć ryzyko powstania zrostów, wewnątrz macicy umieszcza się tymczasowo plastikowy cewnik oraz podejmowane bywa leczenie estrogenami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Leczenie zespołu Ashermana – powikłania

Zabiegi uwalniania zrostów wewnątrzmacicznych wiążą się z ryzykiem powikłań. Należą do nich m.in.: krwawienie, przebicie ściany macicy, zakażenia narządów i tkanek miednicy mniejszej.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia. T. 2, Ginekologia, Warszawa, PZWL, 2007.
  2. Siemion-Szcześniak I., Gruźlica układu moczowo-płciowego, „Postępy Nauk Medycznych”, 2007, 12, s. 557-559.
  3. Capella­-Allouc S., Morsad F., Rongieres-­Bertrand C. i wsp., Hysteroscopic treatment of severe Asherman’s syndrome and subsequent fertility, „Human Reproduction”, 1999, 14, s. 1230–1233.
  4. Szkodziak P., Biernacka A., Czuczwar P. i wsp., Zespół Ashermana - od rozpoznania do ciąży. Opis przypadku, „Forum Położnictwa i Ginekologii”, 2014, 14, s. 24–36.
  5. Klein S.M., Garcia C.R., Asherman’s syndrome: a critique and current review, „Fertility and Sterility”, 1973, 24, s. 722–735.
Data aktualizacji: 24.06.2019,
Opublikowano: 24.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Niedoszły as wywiadu 16.01.2020r.

Tylko gdzie w Polsce można mieć założony ten cewnik/balon po histeroskopii?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej