Czym jest smog fotochemiczny? Czy wpływa on na zdrowie człowieka?

EThamPhoto/getty images

Smog fotochemiczny to zanieczyszczenie powietrza, które można zaobserwować w słoneczne dni w miastach, gdzie panuje duży ruch uliczny. Związki chemiczne obecne w spalinach samochodowych pod wpływem światła utleniają się, w wyniku czego powstają substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Smog powstaje, kiedy szkodliwe związki chemiczne przedostają się do atmosfery. W jego skład wchodzą pyły i substancje, które wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Są to: tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, węglowodory, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i sadza. Ze względu na jego skład wyróżnia się smog fotochemiczny i smog kwaśny. Zanieczyszczenie powietrza obserwuje się przede wszystkim w dużych miastach, głównie w sezonie grzewczym (od września do kwietnia), ale niekiedy także w upalne dni. W Polsce problem dotyczy głównie województwa śląskiego i małopolskiego. Nazwa smog pochodzi od połączenia angielskich słów “smoke” i “fog”, które oznaczają kolejno “dym” i “mgła”.

Jak powstaje smog fotochemiczny?

Smog fotochemiczny jest zanieczyszczeniem powietrza, które powstaje w gorące, suche i bezwietrzne dni w miastach, w których panuje duże natężenie ruchu ulicznego. Zjawisko obserwuje się najczęściej w miesiącach letnich (od czerwca do września). W Polsce pojawia się on przede wszystkim w Warszawie i Krakowie, natomiast na świecie m.in. w Los Angeles (stąd jego druga nazwa – smog typu Los Angeles), Atenach, Pekinie, Nowym Jorku, Paryżu i Tokio.

Smog fotochemiczny ma postać brunatnej mgły unoszącej się nad miastem. Pojawia się ona tylko w słoneczne dni, ponieważ związki chemiczne zawarte w spalinach samochodowych mają zdolność wchodzenia w reakcję ze światłem, w wyniku czego dochodzi do ich utlenienia. Substancje przenikają do atmosfery i są obecne we wdychanym powietrzu. Smog fotochemiczny powoduje także ograniczenie widoczności.

W skład smogu fotochemicznego wchodzą: tlenki azotu, tlenki węgla, węglowodory, ditlenek azotu. W wyniku reakcji fotochemicznych powstają z nich azotan nadtlenku acetylu, aldehydy, formaldehyd, ozon. Ostatnia substancja to trujący gaz, który powoduje trudności w oddychaniu.

Wpływ smogu fotochemicznego na zdrowie

Smog fotochemiczny powoduje, że we wdychanym powietrzu są obecne szkodliwe substancje. Z tego powodu mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza prowadzą do podrażnienia dróg oddechowych. W konsekwencji u wielu osób pojawiają się trudności w oddychaniu, kaszel, drapanie w gardle. Ponadto powietrze może być przyczyną podrażnienia oczu, które objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i nadmiernym ich łzawieniem.

Substancje obecne w smogu fotochemicznym mają działanie alergizujące. Uważa się, że wywołują one astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i przewlekłe zapalenie oskrzeli. U osób narażonych na wdychanie zanieczyszczeń może rozwinąć się choroba niedokrwienna serca, wzrasta także ryzyko zachorowania na raka płuc (i inne nowotwory). W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności oddechowej.

Na szkodliwe działanie smogu fotochemicznego narażone są szczególnie dzieci, osoby starsze i chorujące na schorzenia układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe dla kobiet w ciąży – może ono wpływać na niską masę urodzeniową noworodka.

Smog kwaśny i fotochemiczny

Wyróżnia się dwa rodzaje zanieczyszczeń powietrza: smog kwaśny i fotochemiczny (lub smog londyński i typu Los Angeles). Różnice między nimi dotyczą składu chemicznego oraz miejsca i czasu powstawania. Oba rodzaje smogu wpływają negatywnie na zdrowie człowieka.

Smog londyński, nazywany także smogiem kwaśnym, składa się z dwutlenku siarki, tlenków węgla, tlenków azotu, a także z sadzy i trudno opadającego pyłu. Obserwuje się go od września do kwietnia, najczęściej jednak od listopada do stycznia. Pojawia się on, kiedy zanieczyszczenia powietrza unoszą się do góry, gdy zachodzi zjawisko tzw. inwersji temperatury.

Przyczyną smogu londyńskiego jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia, które powstają ze spalin samochodowych, spalania węgla w piecach. Duży wpływ mają również przemysł i elektrownie węglowe. Natomiast smog typu Los Angeles jest związany głównie z transportem.

Jak chronić się przed smogiem fotochemicznym?

Istnieje kilka sposobów na to, aby ochronić się przed smogiem fotochemicznym. Jeżeli wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza jest duże, warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Osoby, które muszą spędzać czas na świeżym powietrzu, powinny zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Natomiast w domu można zamontować oczyszczacz powietrza.

Zapobieganie skutkom smogu obejmuje takie działania, jak: oddychanie wyłącznie przez nos, wzmacnianie odporności, zdrowe odżywianie oraz spędzanie czasu na łonie natury poza miastem.

Zobacz film: Czym jest smog?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. J. Jędrak, E. Konduracka, A.J. Badyda, P. Dąbrowiecki, Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Krakowski Alarm Smogowy, online: https://krakowskialarmsmogowy.pl/text/download/id/922 [dostęp: 9.09.2019].

Data aktualizacji: 03.12.2020,
Opublikowano: 03.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej