Czym jest schizencefalia? Jakie są jej objawy i czy można ją wyleczyć?

Fot. ktsimage/ Getty Images

Schizencefalia jest bardzo rzadko spotykaną wadą ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Charakteryzuje się obecnością jedno- lub obustronnej szczeliny w obrębie półkul mózgu. Częstotliwość występowania tej przypadłości nie została do tej pory określona.

Po raz pierwszy choroba ta została opisana przez Wilmartha w 1887 roku. W latach 40. XX wieku Yakovlev dokonał podziału schizencefalii na typ I (szczelina zamknięta, która nie łączy się z układem komorowym) oraz typ II (szczelina otwarta, która łączy układ komorowy i przestrzeń podpajęczynówkową).

Czym jest schizencefalia?

Schizencefalia jest rzadko spotykaną wadą rozwojową ośrodkowego układu nerwowego. To rozszczep tkanki mózgu od komory bocznej do przestrzeni podpajęczynówkowej. Do tej pory wykrywana była najczęściej po urodzeniu, kiedy stwierdzano opóźnienie rozwoju, napady padaczkowe i niedowład połowiczy.

Schizencefalia powstaje w wyniku zaburzenia migracji komórek nerwowych. Charakteryzuje się występowaniem szczeliny wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym wyścielonej istotą szarą. Szczelina może rozszerzać się na całą półkulę mózgową. Czasem występuje obustronnie, innym razem jednostronnie, może być zamknięta lub otwarta. Szczelina zamknięta charakteryzuje się zwykle mniejszym obszarem uszkodzonej tkanki mózgowej. Jej rozpoznanie zwykle następuje podczas diagnostyki napadów padaczkowych. Jeśli szczelina zamknięta jest niezbyt duża i nie dotyczy kory ruchowej, dziecko, nie licząc napadów padaczkowych, pod względem ruchowym rozwija się prawidłowo. W przypadku szczeliny jednostronnej padaczka jest oporna na leczenie i zwykle ujawnia się późno.

Do tej pory nieznane są dokładne przyczyny powstania schizencefalii. Etiologia tego zjawiska jest złożona – genetyczna, naczyniowa toksyczna, infekcyjna lub metaboliczna. Schizencefalia może również występować z innymi zaburzeniami rozwojowymi, na przykład z zespołem Morsiera.

Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda diagnostyka schizencefalii?

Schizencefalia jest zwykle diagnozowana za pomocą tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (RM). Obie metody mogą zidentyfikować nieprawidłowości mózgu takie jak szczeliny i rozszczepy. Schizencefalię można również wykryć w okresie prenatalnym. Dokonuje się tego przy pomocy ultrasonografii (USG) po 20 tygodniu ciąży.

Cechy charakterystyczne w badaniach obrazowych noworodków to między innymi obecność zniekształcenia ściany komory, defektu rozciągającego się od powierzchni pajęczynówki do ściany komory, miejscowe ścieńczenie ciała modzelowatego, brak jamy przegrody przezroczystej, częsta heterotopia.

Jakie są objawy schizencefalii?

Oznaki i objawy schizencefalii to najczęściej:

  • opóźnienie rozwoju,
  • napady drgawkowe,
  • mikrocefalia (nienaturalnie mała głowa),
  • niedorozwój intelektualny,
  • częściowy lub całkowity paraliż,
  • hipotonia (słabe napięcie mięśniowe),
  • hydrocefalia.

Hydrocefalia, czyli inaczej wodogłowie, to nieprawidłowe nagromadzenie płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Może to doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia, co skutkuje zróżnicowanym stopniem opóźnienia rozwoju dziecka. Hydrocefalia może być przyczyną zaniku tkanki mózgowej, a jej powiększanie się prowadzi czasem do śmierci. Gdy dotyczy osoby dorosłej, objawy wynikają z nasilonego ciśnienia śródczaszkowego. Hydrocefalia może spowodować zahamowanie rozwoju niemowlęcia, śmierć płodu, zaburzenia chodu, a także otępienie u dorosłych.

Jak leczy się schizencefalię?

Leczenie schizencefalii zależy od wielu czynników. Osoby dotknięte częściowym paraliżem bądź opóźnione w rozwoju mogą zostać skierowane na fizjoterapię lub terapię zajęciową. Leki są zwykle przypisywane w celu zapobiegania atakom padaczki. W przypadku powikłania, jakim jest wodogłowie, chirurgicznie wszczepiona rurka przekierowuje płyn do innego obszaru ciała, gdzie może zostać wchłonięty.

Jakie są rokowania dla osób dotkniętych schizencefalią?

Długość leczenia osób z schizencefalią zależy od rozmiaru i lokalizacji szczeliny oraz stopnia niepełnosprawności umysłowej. Dzieci z niewielką szczeliną na jednej półkuli mogą mieć paraliż jednej strony ciała i jedynie lekki stopień niepełnosprawności umysłowej (czasem są nawet sprawne umysłowo). Natomiast szczelina na obu półkulach może doprowadzić do tetraplegii. Jest to jeden z rodzajów paraliżu obejmujący w różnym stopniu wszystkie kończyny. Porażenie może mieć różne nasilenie oraz obszar. Jest nieodwracalne. W skrajnych przypadkach uniemożliwia oddychanie. Chory nie ma możliwości poruszania kończyną oraz traci w niej czucie. Szczelina na obu półkulach zwykle skutkuje także ciężką niepełnosprawnością intelektualną.

Bibliografia:

  1. I. Kopyta, E. Jamroz, E. Marszał, E. Kluczewska, Schizencefalia – obraz kliniczny i radiologiczny u pacjentów w wieku rozwojowym [w:] Wiadomości lekarskie, Warszawa 2006.
Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej