Czym jest rinowirus? Objawy chorób wywołanych przez rinowirusa

Fot. PredragImages / Getty Images

Rinowirus to rodzaj wirusa zbudowanego z tzw. kapsydu, czyli otoczki białkowej, i znajdującego się w jego wnętrzu rdzenia, czyli cząsteczki RNA. Odpowiada za większość przypadków zakażenia górnych dróg oddechowych, do których dochodzi drogą kropelkową.

Rinowirus odpowiada za rozwój jednej z najpowszechniej występujących chorób – przeziębienia. Towarzyszące mu objawy, jak np. katar, kaszel, ból gardła, ustępują zwykle w ciągu tygodnia. W ograniczeniu ryzyka zakażenia bardzo ważną rolę odgrywa unikanie w okresie wzmożonych zachorowań przebywania w zbiorowiskach ludzkich. Niezwykle istotne jest także przestrzeganie higieny osobistej. Nazwa wirusa wywodzi się z języka greckiego od słowa rhin, które oznacza „nos”.

Czym jest rinowirus?

Rinowirus (HRV) jest rodzajem wirusów, czyli cząsteczek organicznych, które nie mają struktury komórkowej, a zbudowane są z kwasów nukleinowych i białek. Zaliczany jest do rodziny pikornawirusów i podzielony został na następujące gatunki: RV-A, RV-B i RV-C. Badacze podkreślają, że istnieje kilkadziesiąt serotypów, czyli odmian rinowirusów w obrębie każdego gatunku. Łącznie zidentyfikowano ich ponad 100. Rinowirus zawiera łańcuch RNA. Najlepiej rozwija się w temperaturze 33–34°C, która panuje w jamie nosowo-gardłowej. Inaktywacja, czyli utrata aktywności, wirusa następuje w pH ≤ 3.

Jak rozmnaża się rinowirus?

Rinowirus, tak jak inne wirusy, nie ma zdolności do samodzielnego rozmnażania. Potrzebuje w tym celu komórek gospodarza, jakim jest człowiek. Po wtargnięciu do ludzkiego organizmu włącza swój materiał genetyczny do genomu człowieka. Na skutek tego programuje ludzkie komórki do wytwarzania nowych wirusów.

Zobaczcie, jak leczyć przeziębienie:

Zobacz film: Przeziębienie. Dlaczego zarażamy się jesienią? Źródło: 36,6

Jak można zarazić się rinowirusem?

Do zakażenia rinowirusem dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Infekcja szerzyć się może także na skutek kontaktu z zanieczyszczonymi wirusem przedmiotami.

Za jakie choroby odpowiada rinowirus?

Infekcję rinowirusem uważa się za najczęstszy czynnik odpowiedzialny za rozwój przeziębienia (z łac. Acute nasopharyngitis). Choroba ta ma wiele określeń, w tym: zapalenie nosogardła, ostry nieżyt nosa, choroba przeziębieniowa czy zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani. Szacuje się, że omawiany wirus wywołuje od 30% do 50% przypadków tej choroby. Sporadycznie powoduje zapalenie dolnych dróg oddechowych. Rozwój wirusa w tym miejscu utrudnia panująca temperatura, która wynosi około 37°C. Wywołane przez rinowirusy zakażenia predysponują do wystąpienia nadkażeń bakteryjnych. Te z kolei mogą prowadzić do zapalenia zatok, ucha czy gardła.

Badacze informują, że rinowirusy powodują zaostrzenie przewlekłych chorób układu oddechowego, zwłaszcza mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i astmy. Dodatkowo osoby zmagające się z tymi chorobami są bardziej podatne na zakażenia rinowirusem w porównaniu z ludźmi zdrowymi.

Jakie objawy daje zakażenie rinowirusem?

Infekcja rinowirusem objawia się: kichaniem, uczuciem zapchanego nosa, wodnistym katarem, obrzękiem błony śluzowej nosa, uczuciem rozbicia, ogólnym osłabieniem organizmu, drapaniem w gardle, bólem gardła, kaszlem, bólem głowy. Dolegliwościom tym towarzyszy podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się do 3 dni. Dodatkowo pojawić się może ból mięśniowy i dochodzi do utraty apetytu.

Objawy przeziębienia wysyłane są w ciągu 16 godzin od ekspozycji na czynnik chorobotwórczy. Ich nasilenie następuje w 2–4 dniu od pojawienia się infekcji. Większość ustępuje w ciągu około 7 dni. Najdłużej, bo nawet przez 2–3 tygodnie, trwa kaszel. Specjaliści donoszą, że mniej połowa zakażeń rinowirusem może mieć bezobjawowy przebieg.

Na czym polega leczenie rinowirusa?

Należy pamiętać, że w leczeniu infekcji wywołanej przez rinowirusy nie sprawdzą się antybiotyki, które działają na bakterie. Leczenie opiera się na łagodzeniu towarzyszących chorobie objawów. Zastosowanie znajdują m.in. leki przeciwkaszlowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy obkurczające śluzówkę nosa. Bardzo ważny jest odpoczynek. Pomocne okazać się mogą również domowe sposoby leczenia przeziębienia, w tym własnoręcznie przygotowane soki na kaszel i ból gardła, moczenie nóg w wodzie z solą, herbata z sokiem malinowym czy cytryną i miodem. Warto też podjąć suplementację witaminą C, która podnosi odporność.

Bibliografia:

1. Feleszko W., Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie, Hokus-Pokus, Warszawa 2009.

2. Jacobs S.E., Lamson D.M., St. George K, Walsh T.J., Human rhinoviruses, „Clinical Microbiology Reviews”, 2013, 26(1), s. 135–162.

3. Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007.

4. Murray P.R., Rosenthal K.S., Pfaller M.A., Mikrobiologia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

Opublikowano: 10.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej