Czym jest retinopatia cukrzycowa? Objawy i leczenie retinopatii – powikłania cukrzycy

Fot: fotolia.com

Retinopatia cukrzycowa jest związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Wyróżnia się kilka etapów rozwoju choroby: retinopatia prosta, przedproliferacyjna i retinopatia proliferacyjna. Często stosuje się leczenie laserem, które zatrzymuje chorobę nawet o 90%.

Retinopatia cukrzycowa to choroba, która dotyka ponad 60% chorych dłużej niż 20 lat na cukrzycę typu 2. Występuje aż u 90% diabetyków z cukrzycą typu 1. Osoby w wieku 20-65 lat najczęściej tracą wzrok właśnie z powodu retinopatii.

Czym jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy, które charakteryzuje uszkodzenie siatkówki oka. Powstaje na skutek zwiększonego poziomu cukru we krwi oraz nadciśnienie tętniczego, które niszczy naczynia krwionośne znajdujące się w oczach. Powoduje to, że pojawiają się mikrokrwotoki, wysięki oraz obrzęki siatkówki. Ich skutkiem jest pogorszenie widzenia, a nawet utrata wzroku. 

Przyczyną wystąpienia retinopatii cukrzycowej jest proces, który zachodzi w oczach na skutek zaburzeń krążenia i przewlekłego niedokrwienia. Ich symptomy to krwotoki do ciała szklistego oraz do siatkówki. 

Wraz z rozwojem choroby na siatkówce oka tworzą się błony i dochodzi do trakcyjnego odwarstwienia siatkówki. Skutkiem tego ostatniego zjawiska jest ślepota. Ryzyko rozwinięcia się retinopatii cukrzycowej zwiększają niedokrwistość, hiperlipidemia, nadciśnienie tętnicze. U osób, u których cukrzyca została zdiagnozowana w młodości, występuje większe prawdopodobieństwo powstania choroby oraz jej szybkiego postępowania.

Zobacz też: Polineuropatia cukrzycowa

Zobacz film: Andrzej Michalik o projekcie "Słodki Bałtyk" Źródło: Agencja TVN

Profilaktyka retinopatii cukrzycowej

Chorzy na cukrzycę w ramach samokontroli powinni regularnie badać wzrok. Zalecane jest badanie kontrolne dna oka wykonywane raz w roku. Osoby, u których już rozpoznano retinopatię cukrzycową, powinni zarezerwować na wizytę u okulisty 2 dni w ciągu roku. 

Zaawansowana retinopatia to sygnał do 3-krotnego odwiedzenia specjalisty od chorób oczu. Ważne, aby ciężarne chore na cukrzycę zgłaszały się do lekarza raz w miesiącu – zarówno w czasie ciąży, jak i połogu. 

Najważniejsze badania u diabetyków to: badanie ostrości widzenia, specjalistyczne testy pokazujące, w jakim stanie znajduje się siatkówka: angiografia fluoresceinowa (dzięki której widać miejsca przecieku naczyń zmienionych przez chorobę) oraz optyczna koherencyjna tomografia OCT.

Co wiesz o cukrzycy?

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Objawy retinopatii cukrzycowej

Początkowa faza rozwoju retinopatii cukrzycowej zazwyczaj jest bezobjawowa. Chory nie zauważa pogorszenia ostrości wzroku. Nie odczuwa też bólu w okolicach oczu. W tym stadium retinopatia może zostać wykryta jedynie w trakcie specjalistycznego badania u okulisty. Choroba, która się rozwinęła, objawia się stopniowym pogarszaniem widzenia. Niektóre osoby obserwują u siebie tzw. męty w polu widzenia bądź wykrzywianie się linii prostych. Zdarza się także, że cukrzyk nagle i bezboleśnie traci wzrok.

Stadia rozwoju retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa dzieli się na kilka etapów postępowania. Różnicuje je obraz dna oka pacjenta. Są to:

  • retinopatia cukrzycowa prosta (nieproliferacyjna) – w jej przebiegu na dnie oka są widoczne mikrotętniaki, czyli uwypuklenia naczyń włosowatych siatkówki, które na dnie oka przypominają czerwone kropki. To objaw retinopatii pojawiający się najczęściej . Kolejnym symptomem choroby są wybroczyny śródsiatkówkowe – o kształcie płomyków lub punkcików. Ostatni symptom retinopatii prostej to twarde wysięki. Powstają na skutek dużej przepuszczalności naczyń krwionośnych, poprzez które wydostają się rozpuszczone w surowicy krwi substancje lipidowe oraz proteiny i sama surowica. Wysięki mają białożółty kolor i wyraźne granice;
  • retinopatia cukrzycowa przedproliferacyjna – oprócz objawów, które występowały w poprzednim etapie choroby, pojawiają się kolejne. Jeden z nich to wysięki miękkie, które są widoczne w miejscach, gdzie doszło do zawału siatkówki poprzez niedokrwienie i zamknięcie tętniczek. Rozpoznaje się je podczas badania oka jako „kłębki waty”. Kolejnym objawem stadium przedproliferacyjnego są nieprawidłowości naczyniowe wewnątrz siatkówki, tzw. śródsiatkówkowe. Pojawiają się też zmiany kształtu i zwężenia naczyń w oku. Stają się szersze i mają paciorkowaty kształt;
  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna – w trakcie tego stadium w siatkówce powstają (profilerują) nowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Ten proces nazywany jest neowaskularyzacją i bywa zauważalny, np. na tarczy nerwu wzrokowego. Nowo powstałe naczynia mają kruche ściany oraz przepuszczają substancje wraz z surowicą krwi do siatkówki. Pękając, tworzą wylewy i krwotoki. Oprócz tego prowadzą do pojawienia się obrzęków na siatkówce, jej odwarstwienia, a następnie utraty wzroku. Nieprawidłowe naczynia krwionośne w oku mogą też pojawić się w tęczówce oraz kącie przesączania, co zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe i prowadzi do powstania jaskry neowaskularnej.

Diagnostyka retinopatii cukrzycowej

Aby zdiagnozować retinopatię cukrzycową wykonuje się: badanie ostrości wzroku, badanie oftalmoskopowe, fotografię barwną dna oka, angiografię fluoresceinową.

Zobacz też: Pies, który diagnozuje cukrzycę

Leczenie retinopatii cukrzycowej

Pierwsze etapy retinopatii cukrzycowej można leczyć fotokoagulacją laserową. Sprawia to, że nie rozwijają się dalsze zmiany w siatkówce. Dzięki leczeniu laserem można zatrzymać chorobę nawet o 90%. Osoby, u których retinopatia już się rozwinęła bądź nie kwalifikują się do terapii laserowej, podaje się preparaty, które chronią naczynia. W zaawansowanych przypadkach wykonuje się witrektomię.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej