Czym jest łuszczyca odwrócona? Objawy, przyczyny i leczenie

Fot: QUAYSIDE / gettyimages.com

Łuszczyca odwrócona to postać łuszczycy, która może występować samodzielnie, ale i dość często towarzyszy łuszczycy stawowej. Zmiany chorobowe umiejscawiają się głównie w fałdach skórnych między pośladkami, w okolicy krocza, łokci, rzadziej pod pachami, piersiami, brzuchem.

Łuszczyca to przewlekła mediowana immunologicznie choroba układowa (z ang. immune mediated inflammatory disease, IMIDS). Szacuje się, że dotyczy nawet 2–10% Europejczyków. Istnieje wiele jej rodzajów, a jednym z rzadziej występujących jest łuszczyca odwrócona. Ta nietypowa odmiana dotyczy przeważnie osób w podeszłym wieku. Zmiany mogą mieć charakter sączący i nie wykazują obecności łuski.

Czym jest łuszczyca odwrócona?

Łuszczyca odwrócona (z łac. Psoriasis Inversa) to jeden z wielu rodzajów łuszczycy, uważanej za jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób zapalnych skóry. Przy czym odmiana ta stanowi dość rzadko występujące schorzenie. Obserwuje się ją przeważnie u ludzi w podeszłym wieku, o nadmiernej masie ciała i u zakażonych wirusem HIV. Nie poznano jak dotąd dokładnych przyczyn powstania łuszczycy. Specjaliści podejrzewają, że może mieć podłoże genetyczne. Szacują, że jeżeli dwoje rodziców cierpi na łuszczycę, to ryzyko wystąpienia choroby u dzieci wynosi około 70%. Wśród czynników usposabiających do pojawienia się łuszczycy odwróconej wymienia się zwłaszcza grzybicę skóry, tarcie naskórka, sprzyjające warunki wilgotnego środowiska, obniżoną odporność organizmu, przyjmowanie leków (głównie sterydów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych tj. NLPZ i antydepresantów), hipokalcemię, czyli niski poziom wapnia we krwi. Do zaostrzenia przebiegu łuszczycy odwróconej doprowadzić może przewlekłe narażenie na czynniki stresowe, infekcje (choroby typu odra, różyczka, ospa, angina), częste spożywanie alkoholu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, próchnica zębów.

Łuszczyca, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest łuszczyca? Źródło: 36,6

Łuszczyca odwrócona – lokalizacja zmian chorobowych

Charakterystyczne w przebiegu łuszczycy odwróconej jest umiejscowienie zmian chorobowych w fałdach skórnych okolicy zewnętrznych narządów płciowych i odbytu, przez co nazywana bywa łuszczycą odbytu. Rzadziej zmiany lokalizują się w fałdach pod piersiami, brzuchem, pachami, w pachwinach, dołach podkolanowych, pępku, na środkowej części ud. Niekiedy pojawiają się na powierzchni zgięciowych w łokciach, w wyniku czego określa się wówczas łuszczycą łokci.

Objawy łuszczycy odwróconej

Łuszczyca odwrócona objawia się zmianami rumieniowymi, które są nieznacznie nacieczone, gładkie, mocno błyszczące, wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej i przybierają jasnoczerwony kolor. Obserwuje się przyspieszony proces złuszczania naskórka. W przypadku ludzi zdrowych cykl ten trwa około 30 dni, zaś u chorych na łuszczycę ulega skróceniu do nawet kilku dni. W obrębie zmian dochodzi nierzadko do silnego podrażnienia skóry, powstawania bolesnych pęknięć i wysięku. W przeciwieństwie do innych odmian łuszczycy nie występują w tym przypadku charakterystyczne łuski. Za to dość często chorzy narzekają na uporczywe uczucie swędzenia. Ze względu na położenie zmian skórnych stanowią one często źródło dolegliwości bólowych, które odczuwane są zwłaszcza podczas ruchu. Łuszczyca odwrócona współistnieje często z łuszczycą stawową.

Zmagasz się z chorobą skóry?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Łuszczyca odwrócona – sposoby leczenia

Szczególną rolę w łagodzeniu zmian chorobowych zajmuje odpowiednia pielęgnacja skóry i dbanie o higienę. W sprzedaży znajdują się specjalne zestawy do mycia dla osób chorych na łuszczycę odwróconą. Preparaty nie tylko myją i pielęgnują skórę, ale i ograniczają świąd, odżywiają, nawilżają, łagodzą przesuszenie i szorstkość, działają przeciwzapalnie. Należy pamiętać o dokładnym osuszania ciała po kąpieli, unikaniu nadmiernego pocenia i przegrzania skóry. Chorym zaleca się noszenie luźnych, wykonanych z naturalnych materiałów, przewiewnych ubrań. Odzież nie powinna krępować ciała i ograniczać ruchów, przez co ryzyko powstania otarć jest mniejsze. Chorzy zmagający się z łuszczycą odwróconą powinni unikać stresu i prowadzić spokojny tryb życia.

Warto też zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Dieta powinna być bogata w produkty o dużej zawartości witamin, w tym zwłaszcza z grupy B i kwasów omega-3. Zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, czosnku, winogron, cielęciny, kapusty, marchwi, truskawek, grochu, wiśni, ryb, owoców morza, ogórków. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć ostre przyprawy, czekoladę i napoje alkoholowe.

Jak skutecznie walczyć z łuszczycą? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Specjalistyczne leczenie ma w większości przypadków miejscowy charakter. W terapii łuszczycy odwróconej stosuje się maści, w składzie których znajdują się kortykosteroidy, analogi witaminy D, takrolimus, pimekrolimus. Opierają się one na działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, tj. hamują odpowiedź układu immunologicznego. Zmiany poddać można zabiegom naświetlania specjalnymi lampami, celem czego jest złagodzenie stanu zapalnego. Doustne leki w łuszczycy odwróconej używane są w przypadku niepowodzenia wcześniej podjętego leczenia miejscowego.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej