Krwawnica pospolita wykazuje znaczną odporność na szkodniki i choroby. Wykorzystywana w celach leczniczych pomaga na problemy z żołądkiem i jelitami, a także w walce z biegunką.
Krwawnica pospolita – charakterystyka
Krwawnica pospolita zalicza się do roślin wieloletnich i jest jednym spośród kilku występujących w Polsce gatunkiem z rodziny krwawnicowatych. Rośnie na terenie Europy oraz Azji, a także w północnej Afryce i aż do obszarów koła podbiegunowego. Przybyła także do Australii, Tasmanii, Peru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, przy czym w USA krwawnica uznawana jest za roślinę inwazyjną, stanowiącą zagrożenie dla flory i fauny tamtejszego ekosystemu. Została tam sprowadzona przez osadników z terenów Nowej Anglii już w XIX wieku i od tamtej pory rozprzestrzeniła się na cały obszar Stanów Zjednoczonych oprócz Florydy.
Krwawnica pospolita rośnie zazwyczaj na wilgotnych stanowiskach, podmokłych łąkach i w pobliżu zbiorników wodnych – przy brzegach jezior. Może być jednak z powodzeniem uprawiana w ogrodzie. Mimo upodobania wilgotnych terenów radzi sobie wyjątkowo dobrze także w chwilach przejściowej suszy oraz na stale suchych stanowiskach, jednak wtedy jej wzrost jest dużo niższy, a ukwiecenie – słabsze.
Krwawnica pospolita ma silny, głęboko osadzony, drewniejący system korzeniowy, z którego wyrasta pojedyncza łodyga. Czasami występują także egzemplarze z nielicznymi, krótkimi odgałęzieniami, z których wyrastają smukłe i wysokie kwiatostany. Łodyga jest wyprostowana i pokryta charakterystycznym owłosieniem. Dorasta do wysokości od 50 do 150–200 cm. Dwa metry osiągają starsze egzemplarze dorastające w najbardziej sprzyjających warunkach.
Liście rośliny mają sercowaty kształt, są pokryte charakterystycznym owłosieniem i ułożone naprzeciwlegle. Na początku lata, w czerwcu, wyrastają z nich pędy kwiatostanowe, na których następnie rozwijają się kwiaty. Są one niewielkie, zebrane na szczytach łodyg w gęste kwiatostany wyglądem przypominające kłos, osiągające do 30 cm. Mają zabarwienie fioletowo-karminowo-różowe. Są miododajne i dzięki temu przyciągają mnóstwo owadów, które zapylają inne rośliny, w tym motyle i pszczoły. Roślina wytwarza także owoce, które przyjmują kształt torebki, która pęka po dojrzeniu, a całość okrywa zaschnięty kielich.
Zobacz także: Przywrotnik pospolity – zastosowanie, właściwości lecznicze, przepisy. Jak działa przywrotnik?
Uprawy krwawnicy pospolitej obejmują zazwyczaj jedynie czysty gatunek, jednak w niektórych kompleksach spotykane są także jej odmiany ozdobne:
- Robert – odmiana o jaskraworóżowych, niezwykle gęstych kwiatostanach,
- Little Robert – podobna do odmiany Robert, jednak dużo niższa – osiąga do 40–50 cm wysokości,
- Blush – odmiana o jasnoróżowych kwiatach,
- Lady Sackville – odmiana o różowo-czerwonych kwiatach,
- Red Hybrid – odmiana o czerwono-fioletowych kwiatach.
Jakie właściwości lecznicze posiada krwawnica pospolita?
Krwawnicę pospolitą charakteryzuje wysoka zawartość śluzu, dlatego roślina ta stanowi doskonały środek wykrztuśny i nawilżający śluzówkę gardła w stanach zapalnych, obrzękach oraz przy uczuciu suchości i pieczenia. Pozwala leczyć infekcje oczu, w tym zapalenie spojówek.
Krwawnica ze względu na zawarty śluz wykorzystywana jest także w chorobach jelit. Cenna jest zwłaszcza przy eliminowaniu dolegliwości towarzyszących spożyciu produktów z salmonellą. Pomaga również zwalczać bakterie duru brzusznego – zakaźnej choroby wywołanej obecnością bakterii gram-ujemnych Salmonella typhi. Choroba występuje najczęściej w Afryce i przenoszona jest za pośrednictwem owadów, nieświeżego, zepsutego mięsa lub zanieczyszczonej wody. Bakterie infekują jelito kręte i wnikają do układu limfatycznego, w którym rozmnażają się i atakują układ krwionośny, nerwowy i serce. Choroba może mieć ciężkie powikłania, takie jak perforacja jelita.
Najczęściej ziele krwawnicy pospolitej stosowane jest w celu zwalczania biegunki – głównie u dzieci. Roślina stabilizuje także poziom cholesterolu we krwi. Ma ona ponadto właściwości regulujące poziom glukozy. Dzięki tym właściwościom krwawnica pozwala zapobiegać wielu chorobom, takim jak nadciśnienie tętnicze, zakrzepica czy zawał serca.
Krwawnica pospolita – zastosowanie lecznicze
W celu przygotowania wywaru z krwawnicy pospolitej, który pomoże w leczeniu biegunki, kwiaty i owoce zioła należy zmieszać w równych ilościach, a następnie dodać do wody (łyżka suszu na 200 ml płynu). Tak przygotowaną mieszankę gotować przez 5 minut i wypić, kiedy przestygnie.
Zobacz także: Krwawnik pospolity – właściwości i działanie. Na co stosować ziele krwawnika?
Przy problemach z jelitem grubym litr wody należy gotować przez 10 minut z 50 g kwiatów krwawnicy. Picie kilku szklanek dziennie takiego naparu przez około tydzień pozwoli pozbyć się problemów z jelitami.