Czym jest krwawienie z odbytu? Jakie może oznaczać choroby?

Fot: sek1111 / stock.adobe.com

Krwawienie z odbytu w postaci zauważalnej obecności świeżej, jasnoczerwonej krwi najczęściej oznacza, że do uszkodzenia doszło w obrębie tkanki odbytu. Natomiast obecność ciemnoczerwonej lub czarnej krwi wymieszanej ze stolcem mogą sygnalizować znacznie poważniejsze schorzenia.

Niestety krwawienie z odbytu często traktowane jest jako wstydliwe i wiele osób rezygnuje z konsultacji lekarskiej. Tego typu dolegliwości nie muszą być groźne, ale nie wolno ich lekceważyć.

Krwawienia z odbytu po oddaniu stolca

Jest to jeden z częściej konsultowanych przypadków. Krew pojawia się zazwyczaj na papierze toaletowym po oddaniu stolca, a wypróżnieniu towarzyszy pieczenie. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z proktologiem, ponieważ krwawienie często związane jest z hemoroidami - żylakami odbytu. Hemoroidy to w rzeczywistości guzki krwawnicze, czyli uwypuklone sploty żył, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Tak naprawdę krwawienie z odbytu jest dopiero wczesnym etapem choroby hemoroidalnej , które w pierwszym stadium rozwoju choroby ulegają powiększeniu, a dopiero w kolejnych (istnieją cztery stadia) wypadają na zewnątrz podczas wypróżniania. Krew pochodząca z guzków, widoczna na papierze toaletowym lub w toalecie, jest wówczas świeżo czerwona.

Krwawieniom z hemoroidów często towarzyszy ból i świąd, a z czasem krwawienie się powiększa. W celu potwierdzenia dolegliwości i określenia jej stopnia niezbędne jest badanie per rectum (palcem przez odbyt) oraz endoskopia lub rektoskopia - wziernikowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Zdarza się, że powodem krwi widocznej na papierze toaletowym jest po prostu uszkodzenie naskórka przez zbyt intensywne podtarcie się lub mechaniczne skaleczenie. Jeżeli jednak dolegliwość się powtarza, niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Leczenie choroby hemoroidalnej w pierwszym etapie polega głównie na stosowaniu profilaktyki zaparć, maści i czopków. Niestety rozwinięte guzki wymagają interwencji chirurgicznej. Stosuje się metodę ich podwiązania specjalnymi opaskami, ale często zdarzają się przypadki, w których konieczne jest ich całkowite usunięcie.

Przyczyny krwawienia z odbytu

Drugą co do częstotliwości występowania przyczyną krwawienia jest szczelina odbytu, która powstaje np. na skutek przewlekłych zaparć, chociaż nie ma jeszcze dokładnie określonych przyczyn powstawania dolegliwości. Objawem, który możemy zaobserwować w domu, poza ostrym bólem przy wypróżnianiu, jest również świeża krew na papierze toaletowym, a rzadziej na stolcu. W tym przypadku leczenie obejmuje przede wszystkim profilaktykę zaparć oraz leczenie miejscowe w postaci maści czy czopków. W skrajnych przypadkach może dochodzić do konieczności interwencji chirurgicznej i wycięcia szczeliny.

Jedną z groźniejszych przyczyn krwawienia z odbytu jest nowotwór jelita grubego, któremu również może towarzyszyć ból i często ma wyczuwalną pod palcem postać guza w kanale odbytu. Dalsza diagnostyka wymaga badania histopatologicznego pobranego wycinka. Jeśli diagnostyka potwierdzi zmienione chorobowo tkanki, leczenie wymaga często radiochemioterapii w połączeniu z zabiegiem operacyjnym.

Niestety nowotwór jelita grubego charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką wzrostu. Do jego najczęstszych objawów można zaliczyć: krwawienie jawne bądź utajone, stolce śluzowe, parcie na stolec, uczucie niepełnego wypróżnienia się, wyczuwalny guz (podczas badanie per rectum), zmiana rytmu wypróżnień. Ten typ nowotworu może rozwinąć się w każdej części jelita grubego, aczkolwiek statystyki pokazują, że aż w 75% przypadków powstaje w końcowym odcinku - w zasięgu badania per rectum oraz rektoskopu. Dlatego istotne jest ustalenie przyczyny krwawienia z odbytu i nie lekceważenie nawet małego, ale powtarzającego się krwawienia

Inne przyczyny krwawienia z odbytu to:

  •  polipy,
  •  uchyłki,
  •  zmiany zapalne,
  •  zmiany naczyniowe.

Tego typu dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ uważa się, że większość nowotworów złośliwych jelita grubego rozwija się na podłożu polipa.

W większości przypadków krwawieniu z odbytu towarzyszy ból w okolicy odbytu, ból brzucha, a w bardziej dokuczliwych przypadkach gorączka, a nawet utrata masy ciała. Stąd też diagnostyka powinna być przeprowadzana w oparciu o wywiad lekarski, uwzględniający wszelkie dokuczliwe objawy. Nie wyleczymy tej dolegliwości w domu.

Krwawienie z odbytu w ciąży

Obecność krwi u ciężarnych najczęściej jest spowodowana krwawieniem z hemoroidów, co jest stosunkowo powszechną dolegliwością w tym stanie, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Częstą przyczyną są też szczeliny odbytu, bezpośrednio powiązane z uporczywymi zaparciami, na które często cierpią kobiety ciężarne.

Krwawienie z odbytu u dziecka

Zdarza się, że można zaobserwować zakrwawiony odbyt po oddaniu stolca u dziecka. Poza urazami mechanicznymi śluzówki możliwą przyczyną jest szczelina odbytu. Dolegliwość częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt i zazwyczaj związana jest z zaparciami. Zdarza się jednak, że szczeliny powstają na skutek urazów mechanicznych. Nieregularne i płytkie uszkodzenia nabłonka może powodować świąd, który zwykle towarzyszy chorobom pasożytniczym. Krwawienie z odbytu może być spowodowane polipem - w takich przypadkach krew jest zazwyczaj ciemniejsza. U dzieci obserwuje się też krwawienia bez przyczyny, które są jednorazowe i nie powtarzają się zbyt często.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 30.08.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej