Czym jest i jakimi właściwościami prozdrowotnymi charakteryzuje się napój switchel?

Fot: fcafotodigital / gettyimages.com

Switchel bywa nazywany eliksirem młodości. Przepis na ten trunek jest prosty i można go wykonać w warunkach domowych. Mimo iż w Europie nie jest on bardzo znany, od kilkuset lat powszechnie spożywa się go między innymi na Karaibach. Ze względu na właściwości zaleca się go osobom cierpiącym między innymi na cukrzycę.

Switchel to napój przygotowywany między innymi z takich składników, jak: woda, imbir, syrop klonowy oraz ocet jabłkowy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia tym samym system odpornościowy ludzkiego organizmu. Udowodniono jego właściwości pobudzające, dlatego nierzadko nazywany jest naturalnym energetykiem. Istnieje kilka sprawdzonych przepisów, aby samemu wykonać napój w domu. Podstawą switchela jest woda, najlepiej mineralna, z dodatkiem cytryny oraz imbiru.

Czym jest switchel?

Pierwsze doniesienia na temat switchela pochodzą z Karaibów i przypadają na XVII wiek. Wówczas w gorące dni popijała go kolonia amerykańska. W XIX wieku popularny stał się wśród rolników, którzy spożywali go w okresie letnim podczas zbiorów. W 2015 roku, po opublikowaniu badań udowadniających prozdrowotne właściwości, stał się popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie szturmem opanował ogólnodostępne sklepy. Switchel ma kilka zamiennych nazw, należą do nich: imbir wodny, punch, naturalny energetyk czy swizzy. Udowodniono, iż pobudza bardziej niż kofeina zawarta w kawie. Natomiast imbir, będący jednym ze składników switchela, rozgrzewa, orzeźwia i oczyszcza organizm. Kolejną zaletą spożywania tego napoju jest przyspieszenie oraz uregulowanie przemiany materii, dlatego zaleca się go osobom mającym dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Switchel jest również źródłem potasu i wielu innych ważnych do utrzymania zdrowia elektrolitów. Stanowi świetną alternatywę dla kawy, która również działa pobudzająco, jednak wypłukuje ważne życiowo składniki oraz elektrolity. Switchel natomiast nie zabiera organizmowi żadnych makro- oraz mikroelementów, a działa znacznie dłużej niż kofeina.

Składniki wpływające na prozdrowotne działanie switchela

Ocet jabłkowy zawarty w switchelu charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. W tradycyjnym przepisie używa się go w niewielkich ilościach. Dzięki jabłkom ocet bogaty jest w magnez, potas, fosforany, sód oraz wapń. Dodatkowo zawiera również witaminy z grupy B, a także E, P, C, beta-karoten oraz pektyny. Kolejnym składnikiem eliksiru młodości jest miód, który koi nerwy, obniża poziom stresu oraz ciśnienie tętnicze krwi. Wraz z cytryną stanowi źródło witaminy C, nieocenionej w leczeniu przeziębień. Pozytywnie wpływa również na przewód pokarmowy. W switchelu najkorzystniejszy dla zdrowia jest dodatek imbiru, najlepiej świeżo startego, który zmniejsza dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz napadów migreny, niweluje wymioty i uczucie nudności. Dodatkowo uznawany jest za środek wspomagający proces spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej podczas wysiłku fizycznego. Switchel nazywany jest eliksirem młodości, gdyż opóźnia procesy starzenia się organizmu, poprawia koncentrację oraz pamięć, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak skutecznie walczyć z cukrzycą? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze cukrzyca? Źródło: x-news

Switchel – przepis

Przepis na switchel jest nieskomplikowany i przygotowuje się go niezwykle szybko. Aby zrobić 1 szklankę pełnowartościowego switchelu, potrzebne są:

  • 2 lub 3 łyżki octu jabłkowego,
  • 1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lub ½ łyżeczki imbiru mielonego,
  • sok wyciśnięty z 1 średniej wielkości cytryny lub limonki,
  • 1 szklanka wody przegotowanej lub mineralnej,
  • opcjonalnie dla smaku można dodać 1 łyżeczkę miodu.

Przygotowanie: do małego naczynia lub słoika wrzucamy wszystkie przygotowane składniki. Powstałą mieszaninę dokładnie mieszamy i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Im dłużej będzie się „przegryzała”, tym jej działanie będzie silniejsze. Ważność traci po około 2 tygodniach. Tak przygotowany i odstany napój jeszcze raz mocno mieszamy. Wówczas gotowy jest do spożycia. Jeśli jest za mało słodki, możemy dodać niewielką ilość syropu klonowego. Pływający imbir niektórzy przecedzają przez sitko. W okresie letnim w upalne dni można dodać kilka listków mięty oraz kostki lodu, wówczas switchel będzie jeszcze bardziej orzeźwiający. Najlepiej spożywać go rano, aby zapewnić sobie zastrzyk energii na początku dnia. Można go pić zarówno na ciepło (zimą), jak i na zimno (najczęściej latem). Wiele popularnych gwiazd, głównie z Hollywood, stosuje go jako środek odchudzający oraz naturalny energetyk.

Bibliografia:

1. Gude K., Duckworth M., Rogers L.: Cambridge English. Wyd: Oxford, Oxford, 2017.

2. http://www.foodengineeringmag.com/articles/96586-food-trends-keep-it-lean-and-clean.

3. Witard O.C., Jackman S.R., Breen L., Smith K., Selby A., Tipton K.D.: Myofibrillar muscle protein synthesis rates subsequent to a meal in response to increasing doses of whey protein at rest and after resistance exercise. Am J Clin Nutr. 2014.

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej