Czym jest hipotermia miejska? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Zobacz film: Co to jest hipotermia miejska? Źródło: 36,6.

Hipotermia to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 35 stopni. Tak niska temperatura ciała może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i wymaga jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego.

Delikatne wychłodzenie w najgorszym wypadku kończy się przeziębieniem i kilkudniowym pobytem w domu. Bardziej zdecydowanych działań wymaga sytuacja, gdy temperatura spadnie do 32 stopni. Osoby w takim stanie bardzo często mają omamy, zaburzenia świadomości. Zdarza się, że tak skrajne wychłodzenie prowadzi do śmierci pacjenta.

Przyczyn tak gwałtownego obniżenia temperatury ciała może być kilka. najczęściej hipotermia pojawia się u osób, które przez długi czas poddane są działaniu bardzo niskiej temperatury i nie mają odpowiedniego zabezpieczenia. Wychłodzeniu ulegają także osoby pod wpływem alkoholu, które rozgrzane wysokoprocentowymi trunkami wychodzą na mróz bez ubrania i np. zasypiają gdzieś na klatce schodowej. Ale do tak skrajnego wychłodzenia może dojść także w domu. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nie mają centralnego ogrzewania i palą w piecu. Zdarza się, że w takim domu temperatura – zwłaszcza w nocy – bardzo się obniża i zaczyna zagrażać życiu. Te dwa ostanie rodzaje hipotermii nazywane są hipotermią miejską.

Hipotermia - objawy

Hipotermia składa się z czterech faz (fazą piątą jest zgon). Jeśli spadek temperatury ciała jest niewielki zazwyczaj wystarczy ogrzewać organizm. Aby to zrobić trzeba przykryć poszkodowanego czymś, co jest nie tylko ciepłe, ale jeszcze ciepło utrzyma. Warto także podawać ciepłe napoje. W sytuacji, gdy temperatura ciała spadnie do 35-32 stopni mogą pojawić się dreszcze, czyli niekontrolowany ruch mięśni, przez który nasz organizm próbuje podnieść temperaturę i utrzymać prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Dodatkowo mogą pojawić się:

  • ogólne osłabienie,
  • problemy z koncentracją, dezorientacja,

To pierwszy etap hipotermii, z którym możemy poradzić sobie jeszcze sami.

Spadek temperatury z 32 do 28°C to drugie stadium hipotermii i wymaga ono pomocy z zewnątrz. W tym stadium wychłodzenia następuje obniżenie poziomu świadomości, pojawiają się trudności z chodzeniem (ponieważ mięśnie są usztywnione od drżenia i wyziębienia), problemy z wyraźną artykulacją, które uniemożliwiają skuteczne porozumiewanie się, a dodatkowo poszkodowany traci poczucie czasu.

Jeśli pomoc nie przyjdzie na czas rozwinie się trzecia faza hipotermii, która może doprowadzić do śmierci poszkodowanego. Warto pamiętać, że osoba w tym stadium wychłodzenia może sprawiać wrażenie nietrzeźwej i bardzo łatwo wówczas zlekceważyć objawy znacznego już wychłodzenia. W trzecim stadium hipotermii temperatura spada z 28 do nawet 24°C i zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie reanimacji. Tak duży spadek temperatury prowadzi do:

  • utraty przytomności,
  • zwolnienie pulsu,
  • ledwo wyczuwalny oddech, w niektórych sytuacjach zatrzymanie krążenia i oddechu
  • brak reakcji źrenic na światło czy brak reakcji organizmu na dotyk. Na tym etapie dochodzi do niedotlenia mózgu.

Jeżeli temperatura spadnie poniżej 24°C następuje zatrzymanie krążenia - czwarta faza hipotermii. Jeżeli krążenie nie zostanie przywrócone, dochodzi do hipotermii nieodwracalnej (hipotermia głęboka), czyli do zgonu poszkodowanego (niektórzy nazywają tę fazę piątą fazą hipotermii).

Odmrożenia – jak udzielić pierwszej pomocy?

Podstawową zasadą przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie z odmrożeniem jest to, że nie wolno nacierać i masować uszkodzonych partii ciała śniegiem, ponieważ takie działanie bardziej szkodzi niż pomaga. Poszkodowanemu nie może podawać alkoholu. Napoje z procentami zakłócają naturalne mechanizmy obronne. Dodatkowo przyczyniają się rozszerzanie naczyń krwionośnych, co jeszcze bardziej wychładza organizm. Pod żadnym pozorem nie można przebijać pęcherzy, które pojawiły się na skórze, ponieważ chronią one skórę i tkanki przed dalszym uszkodzeniem. Zatem, jak pomóc osobie z odmrożeniami? Należy zadbać o to, aby poszkodowany nie wykonywał żadnych ruchów. Podczas pracy mięśni konieczne jest obfite ukrwienie, czemu nie mogą podołać zwężone niską temperaturą naczynia. Należy zapewnić mu spokój i bezpieczeństwo. Jeśli doszło do odmrożeń wymagających hospitalizacji, trzeba wezwać pomoc medyczną.

Silne odmrożenie może doprowadzić do utraty przytomności, dlatego należy z osobą poszkodowaną utrzymywać stały kontakt. Jeśli jednak doszło do utraty świadomości należy co 2-3 minuty sprawdzać oddech.

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej