Czym jest gruźlica prosówkowa? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia gruźlicy rozsianej

Fot. utah778 / Getty Images

Gruźlica prosówkowa (z ang. miliary tuberculosis) to podostre lub ostre uogólnione zakażenie gruźlicze w organizmie, które powstaje w wyniku rozsiewu Mycobacterium tuberculosis drogą krwi. Zapis gruźlicy prosówkowej w ICD-10 ma formę: A19.

Gruźlica prosówkowa zawdzięcza swoją nazwę Johnowi Jacobowi Mangretowi, który w 1700 roku określił ją tak ze względu na występowanie w płucach licznych zmian przypominających swoim wyglądem ziarna prosa. Szacuje się, że stanowi około 1–2% przypadków gruźlicy. Choroba daje różnorakie objawy, w tym np.: brak apetytu, niedokrwistość, kaszel, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych i ból w klatce piersiowej.

Czym jest gruźlica prosówkowa?

Gruźlica prosówkowa (z łac. tuberculosis miliaria) zwana też rozsianą to stosunkowo rzadko występująca postać gruźlicy, czyli choroby zakaźnej, za której powstanie odpowiada rozsiew Mycobacterium tuberculosis (prątków gruźlicy). To kwasooporne i słabo Gram-dodatnie bakterie. Gruźlica prosówkowa może przejawiać się jako pierwotna manifestacja zakażenia bądź rozwinąć się z czasem. Stwierdza się ją w przypadku zajęcia przez patogeny co najmniej dwóch narządów. Badacze wskazują, że jej powstanie determinowane jest w dużym stopniu nieprawidłową reakcją limfocytów grasicozależnych. Limfocyty T to rodzaj białych krwinek odpowiedzialnych za komórkową odpowiedź odpornościową.

Gruźlica prosówkowa w klasyfikacji ICD-10

Zapis gruźlicy prosówkowej w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) przedstawia się następująco:

  • kategoria A, czyli Niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze,
  • podkategoria 19, czyli Gruźlica prosówkowa, w której obrębie znalazły się:
  • gruźlica prosówkowa ostra o pojedynczej określonej lokalizacji (A19.0), gruźlica prosówkowa ostra o wielomiejscowej lokalizacji (A19.1), gruźlica prosówkowa ostra nieokreślona (A19.2), inne postacie gruźlicy prosówkowej (A19.3), gruźlica prosówkowa nieokreślona (A19.4).

Grupa ryzyka występowania gruźlicy prosówkowej

Gruźlica prosówkowa najczęściej rozwija się w populacji dzieci w wieku poniżej 5 roku życia (ponad ⅓ przypadków dotyczy dzieci do 3 roku życia) oraz osób w podeszłym wieku. Do grupy ryzyka zalicza się również diabetyków, ludzi chorych na mocznicę czy niewydolność serca, zmagających się z AIDS, chorobami nowotworowymi lub przewlekłą niewydolnością nerek. Dodatkowo ryzyko zachorowania jest większe u niedożywionych, palących, spożywających w nadmiarze alkohol, zażywających leki immunosupresyjne i będących po przeszczepach narządowych.

Objawy gruźlicy prosówkowej

Gruźlicę prosówkową uważa się za potencjalnie śmiertelną chorobę, która w większości przypadków charakteryzuje się ciężkim stanem ogólnym. Schorzenie przejawiać się może dużą różnorodnością objawów, gdyż w przebiegu gruźlicy prosówkowej dochodzi nie tylko do zajęcia płuc, ale i wątroby, śledziony, trzustki, nerek, szpiku kostnego, osierdzia czy mózgu.

 Wśród najczęściej występujących objawów stwierdza się: ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, niedokrwistość, czyli anemię (stan obniżonego poziomu erytrocytów krwinek czerwonych i hemoglobiny). Nierzadko pojawia się krwisty kaszel, gorączka (ze szczytowymi wartościami o poranku), nocne poty. Chorzy chudną, co w skrajnych przypadkach może spowodować wyniszczenie organizmu. W przebiegu gruźlicy prosówkowej nastąpić może uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, do którego częściej dochodzi w populacji dzieci. Rzadziej występującymi objawami są: duszność, dreszcze, ból głowy, sztywność karku, wysięk opłucnowy, bóle brzucha i bóle w klatce piersiowej. Dodatkowo pojawić się mogą nudności, biegunka, zmiany skórne i zmiany stanu świadomości.

 W badaniach laboratoryjnych uwidocznić się może m.in.:

  • nadpłytkowość (patologiczny wzrost liczby trombocytów),
  • monocytoza (podwyższona liczba monocytów w rozmazie krwi),
  • zwiększony wskaźnik opadania erytrocytów, czyli OB,
  • podwyższone stężenie CRP, czyli białka C-reaktywnego,
  • hiponatremia (obniżony poziom sodu we krwi),
  • hipofosfatemia (obniżone stężenia fosforanów nieorganicznych we krwi),
  • hipoalbuminemia (obniżony poziom albumin w osoczu),
  • hiperkalcemia (podwyższony poziom wapnia we krwi),
  • hiperbilirubinemia (podwyższony poziom bilirubiny we krwi).

Zobaczcie, jakie funkcje pełnią poszczególne składniki krwi:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Rozpoznanie i leczenie gruźlicy prosówkowej

W rozpoznaniu choroby stosuje się tomografię komputerową i zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej, bronchoskopię (badanie endoskopowe dróg oddechowych) czy badanie bakteriologiczne (z plwociny, szpiku kostnego, krwi czy moczu). W ciągu pierwszych 2–6 tygodni choroby obraz radiologiczny może być prawidłowy. Z czasem stwierdza się rozsiane, symetryczne, drobne i podobnej wielkości guzki. Leczenie gruźlicy prosówkowej polega na stosowaniu leków przeciwprątkowych. Mimo podjęcia terapii w około 4% przypadków dojść może do nawrotu choroby. W przeszłości gruźlica prosówkowa prowadziła do zgonu niemal w 100%, obecnie umiera 16–24% chorych, z czego większość w ciągu pierwszych 2 tygodni leczenia.

Bibliografia:

G. Virella, Mikrobiologia i choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 2000.

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

D. Michałowska-Mitczuk, Gruźlica prosowata, [w:] „Postępy Nauk Medycznych”, 2007, 12, s. 547–550.

I. Szczuka, Gruźlica i Choroby Układu Oddechowego w Polsce 2005 roku, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa 2006.

 

 

Czytaj więcej na: https://admin.zdrowie.tvn.pl/content/articles/edit/9148?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 16.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej