Czym jest czerwień wargowa ust? Zapalenie i uzupełnianie czerwieni wargowej

Fot: simarik / gettyimages.com

Czerwień wargowa to bardzo cienka zewnętrzna warstwa ust. Podatna jest na upływ czasu. Wraz z wiekiem traci na intensywności. W wyniku nadmiernego wysuszenia i spierzchnięcia może rozwinąć się na niej stan zapalny. Czynnikiem sprawczym bywają bakterie, alergeny, grzyby.

Czerwień wargowa to element twarzy, który mocno wyróżnia się na jej tle. Zdaniem badaczy czerwone usta sprawiają, że kobieta uważana jest za młodszą i bardziej atrakcyjną. Metodą jej podkreślenia jest zabieg mikropigmentacji. Czerwień wargową można też chirurgicznie wywinąć, co spowoduje powiększenie ust. Jedną z częstszych chorób dotykającą czerwieni wargowej jest zapalenie.

Czym jest czerwień wargowa ust?

Czerwień wargowa to określenie odnoszące się do zabarwienia ust. Składa się głównie ze ścieńczałej skóry pozbawionej gruczołów potowych i łojowych. Jej kolor jest wynikiem prześwitujących przez skórę naczyń krwionośnych. Intensywność zabarwienia czerwieni wargowej jest cechą indywidualną.

Zapalenie czerwieni wargowej ust

Jedną z częstszych chorób dotykających czerwieni wargowej jest zapalenie. Przyczyną zapalenia czerwieni wargowej są spierzchnięte, popękane, suche usta. Ich podatność na wysuszanie wynika z braku naturalnej, lipidowej warstwy ochronnej. Do wysuszania prowadzić mogą niektóre kosmetyki czy czynniki atmosferyczne. Stan ten predysponuje do działania na czerwień czynników chorobotwórczych, w tym bakterii (najczęściej Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus), wirusów (Herpes simplex virus, czyli opryszczki wargowej), grzybów (zwłaszcza drożdżaków z rodzaju Candida).

Zobacz film i dowiedz się wszystkeigo o pielęgnacji ust

Zobacz film: Jak pielęgnować usta? Źródło: 36,6

Podczas zapalenia czerwieni usta puchną i pieką, a na ich powierzchni pojawiają się strupy. Pokrywający usta naskórek się łuszczy. Skóra jest szorstka i pęka. Pojawia się uczucie pieczenia warg. Dodatkowo skóra wokół ust jest wyraźnie podrażniona i przekrwiona. Zapalenie czerwieni wargowej miewa ostry lub przewlekły charakter. Niektórzy wykazują tendencję do nawrotów choroby, co określa się nawracającym zapaleniem czerwieni wargowej.

Jak leczyć zapalenie czerwieni wargowej?

Leczenie zapalenia czerwieni wargowej determinowane jest wywołującym je czynnikiem, który powinien ustalić dermatolog. W przypadku najczęściej występującego podłoża bakteryjnego konieczne bywa miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem (mupirocyna, neomycyna, detreomycyna). Pomocne będzie także systematyczne smarowanie ust pomadką ochronną, wzbogaconą o filtr UV i suplementowanie witaminy E. Rolę wspomagającą mogą odgrywać domowe sposoby leczenia zapalenia czerwieni wargowej, jak smarowanie ust miodem lub olejem kokosowym.

Inne choroby czerwieni wargowej

Zapalenie czerwieni wargowej może być związane z reakcją na promieniowanie słoneczne. Stan ten określa się wówczas świetlnym zapaleniem czerwieni wargowej. Bywa także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, a zwłaszcza retinoidów. Niekiedy wywołane jest przez alergię kontaktową. Zapalenie czerwieni wargowej to również objaw atopowego zapalenia skóry, liszaja suchego czy zespołu Sjögrena. Inną możliwą chorobę stanowi ziarniniakowe zapalenie czerwieni wargowej, którego przyczyny nie zostały dokładnie poznane.

Utrata koloru czerwieni wargowej

Wraz z postępującym procesem starzenia usta stają się mniej czerwone, a ich kontur jest bardziej rozmyty. Innymi objawami utraty czerwieni wargowej są utrata blasku i nawilżenia. Dla niektórych osób rozwiązaniem jest dobrze dobrana kolorystycznie pomadka lub konturówka. Jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest makijaż permanentny, który wypełni kolorem blednącą czerwień wargową. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę hipoalergicznych barwników. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej stosowana w przypadku ust jest metoda tradycyjna. Czas trwania zabiegu wynosi 90–150 minut. Dzięki niemu wargi stają się uwydatnione, optycznie powiększone, a linia ust jest skorygowana. Efekty zabiegu mikropigmentacji utrzymują się od 3 do 5 lat. Koszt zabiegu to około 900 zł.

Jak sobie radzić ze spierzchniętymi ustami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Spierzchnięte wargi - przyczyny? Źródło: 36,6

Podwinięcie czerwieni wargowej jako metoda poprawy kształtu ust

Jednym z chirurgicznych sposobów poprawy kształtu ust jest podwinięcie czerwieni wargowej. Zabieg ten określa się jako Lip Lift. W Polsce jest jeszcze mało znany, lecz powoli zyskuje na popularności, gdyż stanowi doskonałą alternatywę dla wypełniaczy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wymodelowanie czerwieni wargowej daje efekt pełniejszych, większych, symetrycznych ust. Godny podkreślenia jest fakt, że usta po zabiegu mają naturalny wygląd. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty zwłaszcza u osób o pociągłej twarzy i wąskich ustach. Uważany jest za mało inwazyjny i trwały. Zajmuje około 40 minut. Średni koszt Lip Lift wynosi 3500 zł.

Czerwień wargowa a kryminalistyka

Analiza czerwieni wargowej to jedna z technik kryminalistycznych, która nazywa się cheiloskopią. Specjaliści donoszą, że podobnie jak linie papilarne, tak i ślad ust jest indywidualny. W związku z tym może posłużyć w identyfikacji ludzi i jako dowód przestępstwa. Pionierem w badaniach nad czerwienią wargową w Polsce jest Jerzy Kasprzak.

Bibliografia:

1. Thomas C. J., van Wyk C. W. The palatal rugae in an identification. J. Forensic Odontostomatol. 1988 Jun;6(1):21-7.

Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 22.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej