Czym jest Arhinia? Jak często występuje i na czym polega jej leczenie?

Fot. Rost-9D / Getty Images

Arhinia jest bardzo rzadką wadą rozwojową, która objawia się wrodzonym brakiem nosa. Jest to bardzo rzadkie zaburzenie, opisane u około 30 dzieci. Arhinia może występować razem z innymi wadami rozwojowymi, jednak nie stanowi to reguły.

Arhinia jest bardzo groźna, ponieważ brak nosa wiąże się z poważnymi utrudnieniami w oddychaniu i jedzeniu u dziecka. Leczenie wady opiera się na współpracy lekarzy wielu specjalizacji i polega na wykonaniu operacji korygującej. Postępowanie chirurgiczne w tym przypadku jest szczególnie trudne z racji sporadycznego występowania arhinii.

Czym jest arhinia?

Arhinia całkowita oznacza kompletny brak nosa. Obszar nad górną wargą jest wówczas płaski. W arhinii częściowej obserwuje się występowanie części narządu węchu, np. zagłębień w miejscu występowania otworów w nosie.

Arhinia jest wadą wrodzoną. Oznacza to, że powstaje u dziecka w życiu płodowym. Nie ustalono konkretnego czynnika, który odpowiadałby za brak wykształcenia nosa u ludzi. Pod uwagę bierze się obciążenia genetyczne (chociaż nie znaleziono konkretnego genu, odpowiadającego za rozwój wady) oraz wpływ czynników teratogennych, czyli działających szkodliwie na płód, np. czynniki infekcyjne, promieniowanie jonizujące, substancje chemiczne.

Arhinia może być wykryta podczas badania ultrasonograficznego (USG) płodu, chociaż nierzadko zdarza się, że wadę diagnozuje się u nowo narodzonych dzieci. U noworodków z brakiem nosa wykonuje się szereg badań w celu poszukiwania innych wad wrodzonych. Metody diagnostyki obrazowej, np tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, pozwalają na dokładne uwidocznienie zakresu deformacji i umożliwiają zaplanowanie postępowania operacyjnego.

Polecamy: Histony rdzeniem ludzkiego DNA – właściwości oraz funkcja

Zobaczcie na czym polega wczesna diagnostyka, czyli badania prenatalne. Kto powinien je wykonać? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Badania prenatalne - wczesna diagnostyka. Źródło: 36,6

Arhinia – leczenie

Leczenie arhinii jest procesem skomplikowanym i wymaga współpracy lekarzy wielu specjalizacji, m.in. pediatrów, chirurgów dziecięcych, szczękowo-twarzowych oraz plastycznych.

U noworodków z brakiem nosa pierwszym postępowaniem jest zadbanie o dostęp do powietrza, ponieważ nowo narodzone dzieci potrafią początkowo oddychać tylko przez nos. Zazwyczaj w tym celu stosuje się intubację, natomiast w cięższych przypadkach wykonuje się tracheotomię. Intubacja jest zabiegiem, którego celem jest zabezpieczenie wentylacji płuc i zapewnienie drożności dróg oddechowych. Procedura polega na umieszczeniu plastikowej rurki w tchawicy, za pomocą laryngoskopu – metalowego wziernika, służącego do uwidocznienia krtani. Tracheotomia z kolei jest zabiegiem laryngologicznym, który polega na nacięciu przedniej części tchawicy, w celu wprowadzenia rurki, zapewniającej dopływ powietrza do płuc. Procedurę tę nierzadko wykonuje się w celu ratowania życia pacjenta.

Noworodki z arhinią są zazwyczaj odżywianie za pomocą zgłębnika żołądkowego. Jest to plastikowa rurka, którą wprowadza się bezpośrednio do żołądka pacjenta. Z racji braku nosa u dzieci z arhinią, zgłębnik musi być wprowadzony przez usta. Przez rurkę podaje się pokarmy w postaci płynnej.

Leczenie operacyjne polega na chirurgicznej korekcji wady. Rekonstrukcja nosa powinna być przeprowadzona w czasie bliskim rozpoczęcia dojrzewania płciowego, ponieważ ciężko przewidzieć wzrost wcześniej zrekonstruowanego narządu. Z racji na problemy natury psychologicznej, postępowanie operacyjne może być przeprowadzone wcześniej.

Chirurgiczna korekta arhinii polega na rekonstrukcji zewnętrznego nosa. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga odtworzenia rusztowania kostno-chrzęstnego, błony śluzowej oraz skóry pokrywającej narząd.

Arhinia jest niezwykle rzadko występującą wadą i jej leczenie stanowi poważne wyzwanie chirurgiczne.

Bibliografia:

  1. Abhishek Goyal, Vikesh Agrawal, V.K. Raina, D. Sharma, Congenital Arhinia: A rare case, Journal of Indian Association of Pediatric Surgeons, 2008 Oct-Dec; 13(4): 153–154.
  2. Akkuzu, G., Akkuzu, B., Aydin, E. et al. J Med Case Reports (2007) 1: 97. https://doi.org/10.1186/1752-1947-1-97


Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej