Czym dezynfekować ręce? Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu odpowiedniego środka?

Fot: kieferpix / gettyimages.com

Wzrost zachorowań na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-Co-2 sprawił, że ze sklepów zaczęły znikać środki do dezynfekcji rąk. Czy warto je stosować? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Koronawirus SARS-Co-2 to patogen, który wywołuje zapalenie płuc, które przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Mimo że patogen przenosi się głównie drogą kropelkową, to badania pokazują, że może znajdować się także w moczu i kale. Tym samym najlepszą formą ochrony przed groźnym wirusem jest częste mycie rąk.

Zobacz także: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Czym myć ręce? 

Aby pozbyć się drobnoustrojów, które mamy na rękach wystarczy zwykłe mydło. Badania pokazują, że w niczym nie różni się od tzw. mydeł antybakteryjnych. Oba rodzaje mydła są tak samo skuteczne.

Znacznie ważniejsze od samego mydła jest sam sposób mycia rąk i częstotliwość z jaką to robimy. Ręce należy myć pod ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund. Należy dokładnie umyć zarówno grzbiety, jak i wewnętrzną część rąk. Nie można też zapominać o przestrzeni między palcami. 

O myciu rąk trzeba pamiętać nie tylko po wyjściu z toalety. Zbyt oczywiste? Niekoniecznie. Statystyki pokazują, że 70 proc. z nas tego nie robi! Ręce trzeba umyć także po przyjściu do pracy czy powrocie do domu, zwłaszcza jeśli podróżujemy komunikacją miejską. Na poręczach w autobusach czy tramwajach mogą znajdować się bardzo groźne dla zdrowia patogeny. 

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo myć ręce:

Zobacz film: Czym i jak myć ręce? Źródło: 36,6

Żele do dezynfekcji dłoni 

Żele do dezynfekcji dłoni doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy umycie rąk mydłem i pod ciepłą wodą nie jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju środków na rynku jest bardzo wiele i nie wszystkie działają tak samo. Zgodnie z zaleceniami specjalistów trzeba wybierać żele na bazie alkoholu, który skutecznie zwalczy zarówno bakterie, jak i wirusy. Najskuteczniejsze będą te, które zwierają 85g 96-proc. etanolu, 10 g alkoholu izopropylowego (izopropanol) i 5 g wody destylowanej.

Dla dodatkowej ochrony żel można stosować po klasycznym umyciu dłoni. Trzeba jednak pamiętać, że preparat nie zadziała jeśli ręce będą mokre lub wilgotne. Nałożenie środka na takie dłonie sprawi, że znacznie zmniejszy się jego skuteczność.

Skuteczny żel do dezynfekcji dłoni można przygotować samemu w domu. Do jego przygotowania potrzebny będzie spirytus oraz olejki eteryczne. Szczegółowy przepis na domowy środek do dezynfekcji znajdziecie w naszym materiale: Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce

Wilgotne chusteczki

Zamiast żelu można też sięgnąć po wilgotne chusteczki. Przy ich wyborze należy sprawdzić czy mają w składzie alkohol. Chusteczki bez alkoholu jedynie odświeżą dłonie i nie usuną z nich chorobotwórczych patogenów.

Skuteczna ochrona 

W okresie wzmożonej zachorowalności dobrze jest po umyciu rąk sięgnąć po żel dezynfekujący (warto zaznaczyć, że takie zasady obowiązują pracowników służby zdrowia). Nie można rezygnować z żadnego z nich, gdyż tylko tak razem zapewniają naprawdę skuteczną ochronę. 

Poza dokładnym i odpowiednio długim myciu rąk trzeba pamiętać, aby zdjąć biżuterie (pod nią mogą znajdować się drobnoustroje). Trzeba także zadbać o to, aby paznokcie były czyste i niezbyt długie, gdyż pod nimi także mogą gromadzić się groźne patogeny.

Data aktualizacji: 05.03.2020,
Opublikowano: 05.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej