Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Fot: Photographer is my life. / gettyimages.com

Naukowcy i lekarze coraz częściej ( i w coraz większym zakresie) korzystają z pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki niej analiza danych czy dobieranie sposobu leczenia są dużo łatwiejsze. Czy już niedługo zamiast lekarzy będą nas leczyły komputery?

Naukowcy z Centralnego Szpitala w Wenzhou razem ze specjalistami z USA stworzyli program, który pozwala z dokładnością do 70-80 proc. wskazać, u którego pacjenta COVID-19 będzie miała ciężki przebieg. Jak to robi? Program analizuje stężenie enzymu wątrobowego - aminotransferazy alaninowej, ilość hemoglobiny oraz bóle w różnych częściach ciała. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze pracują natomiast nad programem, który ułatwi lekarzom stawienie diagnozy. Co ciekawe sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć, czy ktoś zachoruje na daną chorobę. System, stworzony przez ekspertów z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie, przewiduje kto zachoruje na cukrzycę z 94,9 proc. dokładnością.

Jak leczy sztuczna inteligencja?

Na tej samej zasadzie działa X-Ray Artificial Intelligence Tool testowany w australijskim Garvan Institute of Medical Research in Sydney. System rozpoznaje m.in. złamania, analizując zdjęcia rentgenowskie i obrazy z tomografii komputerowej. W jednym z badań wykrył aż trzykrotnie więcej osób zagrożonych osteoporozą niż specjaliści.

W Icahn School of Medicine at Mount Sinai działa algorytm, który czyta notatki lekarza i sprawdza czy ból, na który skarży się pacjent, ma charakter chroniczny czy ostry. Dzięki temu lekarz wie, która forma leczenia będzie lepsza i jak pokierować terapią, aby chory szybciej wrócił do zdrowia.

Ale to nie koniec możliwości, jakie ma sztuczna inteligencja. Eksperyment opisany w The lancet Oncology pokazał, że specjalny program - Gastrointestinal Artificial Intelligence Diagnostic System – GRAIDS - może zastąpić endoskop i lekarza.

System oraz lekarze z różnym poziomem kompetencji analizowali 1036 496 zdjęć endoskopowych pochodzących od 84 424 osób z potwierdzoną diagnozą raka górnego odcinka przewodu pokarmowego. Okazało się, że tylko lekarz ze specjalizacją z endoskopii i gastrologii okazał się lepszy (i to nieznacznie) niż sztuczna inteligencja w rozpoznawaniu nowotworów na podstawie wyników badania endoskopowego.

Zobacz film i dowiedz się jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią:

Zobacz film: Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Źródło: 36,6

Czy komputer może wybrać sposób leczenia?

Rozpoznanie i postawienie diagnozy to jedno, ale ustalenie schematu leczenia to już zupełnie inna sprawa. Okazuje się jednak, że sztuczna inteligencja i na tym polu radzi sobie coraz lepiej.

Algorytmy opisane na początku tego roku przez zespół z University of Texas Southwestern Medical Center (UTSW), pozwalają nieporównanie szybciej zaplanować radioterapię nowotworu i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Program w ułamku sekundy analizuje skomplikowane kliniczne dane i tworzy plan leczenia.

Ma to ogromne znacznie zwłaszcza w tych przypadkach, gdy stan pacjenta jest na tyle poważny, że nie może on czekać na ułożenie schematu leczenia i musi je rozpocząć natychmiast.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Mimo że sztuczna inteligencja ułatwia lekarzom leczenie oraz stawienie rozpoznania, to nie na każdym polu jest w stanie ich zastąpić. W leczeniu niezwykłe znaczenie ma właśnie czynnik ludzki, czyli empatia i zrozumienie dla chorego. Czegoś takiego komputer pewnie nigdy się nie nauczy.

Nieżyjący już znakomity polski lekarz i pisarz w jednej osobie, prof. Andrzej Szczeklik zapytywał o to, czy w medycynie istnieje... dusza. Interesowało go to, czy osiągnięcia medycyny i technologii zbliżą nas do poznania właśnie tego fenomenu czy też bytu, ubolewając, że duszę "wpędziliśmy w niebyt, zaprzeczając prawu do istnienia". Dla niego jednak nie było wątpliwości, że istnieje i znaleźć ją można w spotkaniu chorego z lekarzem.

Źródło: PAP Zdrowie

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 06.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej