Czy raka płuc można wykryć na wczesnym etapie rozwoju?

Fot: program 36,6, sezon 4, odcinek 9

Rak płuc uznawany jest za jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Na szczęście wczesne wykrycie choroby daje szansę na pełne wyleczenie. Jak wygląda diagnostyka raka płuc i kto przede wszystkim powinien się przepadać?

W płucach zachodzi niezwykle ważna dla naszego organizmu wymiana gazowa. Powietrze, które do nich trafia jest oczyszczane. Tlen rozprowadzany jest po całym organizmie, zaś dwutlenek węgla usuwany. Aby płuca pracowały sprawnie warto regularnie uprawiać sport. Wysiłek fizyczny sprawia, że zwiększa się pojemność płuc. Co to oznacza? Podczas jednego wdechu do organizmu dostaje się więcej tlenu, a im więcej tego cennego gazu, tym bardziej odżywione są wszystkie komórki w organizmie.

Zobacz film i dowiedz się jak pracują płuca:

Zobacz film: Jak pracują nasze płuca w czasie aktywności fizycznej? Źródło: 36,6.

Rak płuca – skąd się bierze?

Zmiany nowotworowe w płucach najczęściej pojawiają się u osób, które palą papierosy lub na co dzień stykają się ze szkodliwymi oparami. Niestety wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje, bo rak płuc bardzo długo nie daje żadnych objawów. Te zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.

Do najbardziej charakterystycznych objawów raka płuc należą kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej. Częste jest też krwioplucie. Ze względu na lokalizację ogniska pierwotnego, a także szerzenie się raka na okoliczne tkanki, mogą pojawić się takie oznaki, jak chrypka, bóle klatki piersiowej wynikające np. z nacieczenia opłucnej. Zaniepokoić powinny także bóle kostne, złamania patologiczne, objawy neurologiczne, bóle brzucha, żółtaczka. Mogą one sugerować, że rak zaczął dawać już przerzuty.

Palisz? Badaj się!

Nowotwory to schorzenia, w których leczeniu kluczowy jest czas. Im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym większe są szanse na pokonanie choroby. Dlatego osoby, które palą papierosy lub mają kontakt z toksycznymi substancjami powinny regularnie wykonywać badania kontrolne. Jeszcze do niedawna skierowanie na badanie w poradni pulmonologicznej mógł wystawić jedynie lekarz specjalista. Teraz to ma się zmienić. Zobacz film i dowiedz się kto będzie mógł skorzystać z takich badań:

Zobacz film: Jak wykryć raka płuc na wczesnym etapie rozwoju? Źródło: 36,6.

Jak rozpoznać raka na wczesnym etapie?

U pacjentów z podejrzeniem raka płuc najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Niestety wykrywają one tylko stosunkowo duże zmiany, tych małych nie są w stanie wykryć. Aby rozpoznać nowotwór na wczesnym etapie rozwoju wykonuje się zabieg z wykorzystaniem bronchonawigacji. Urządzenie działa podobnie do nawigacji GPS. W oparciu o mapę układu oddechowego przygotowaną na postawie wyniku badania rezonansem magnetycznym, aparat może bardzo precyzyjnie dotrzeć do każdego niepokojącego miejsca w płucach. Jak wygląda takie badanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Bronchonawigacja - przełom w diagnozowania raka płuc? Źródło: 36,6.

Jak wygląda leczenie raka płuc na wczesnym etapie?

Zanim lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu, w pierwszej kolejności zleci wykonanie tomografii komputerowej, wykonanej także po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoznania zmiany. Jeśli po tym czasie badana zmiana będzie większa – konieczne może być wykonanie operacji lub wprowadzenie chemioterapii.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o diagnozowaniu i leczeniu raka płuc na wczesnym etapie rozwoju choroby:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie raka płuc na wczesnym etapie rozwoju? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 07.11.2018,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej