Czy probiotyki pomagają w leczeniu chorób układu pokarmowego?

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Probiotyki mają zbawienny wpływ na działanie całego układu pokarmowego. Stosowane są także w leczeniu niektórych zaburzeń jelitowych. Jednak najnowsze badania pokazują, że przyjmowanie probiotyków w przypadku problemów z jelitami nie ma sensu.

Probiotyki zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia to wszystkie drobnoustroje, które mają korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Te cenne drobnoustroje znajdują się w kiszonkach czy fermentowanych produktach mlecznych, np. kefirze czy jogurtach.

Bardziej złożone szczepy bakterii czy drożdży "zamykane są" w tabletach. Niektóre probiotyki w takiej postaci można dostać w aptece bez recepty, a inne wydawane są tylko z polecenia lekarza. Te ostania bardzo często są stosowane w leczeniu chorób jelit, jednak najnowsze badania pokazują, że taka terapia nie ma wpływu na przebieg choroby.

Czy probiotyki leczą choroby jelit?

Najnowszy raport przygotowany przez Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne (AGA) dowodzi, że probiotyki i zawarte w nich tzw, dobre bakterie nie mają większego wpływu na zdrowie jelit. Tym samym ich stosowanie przez osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy zespołem jelita drażliwego nie ma wpływu na przebieg choroby i wcale nie poprawia stanu zdrowia pacjenta.

Z analizy przygotowanej przez naukowców wynika, że probiotyki nie pomagają również w leczeniu zakażenia Clostridium difficile (bakteria powszechnie obecna u noworodków i niemowląt, u dorosłych wywołująca zapalenie jelita grubego). Zdaniem ekspertów osoby z tymi schorzeniami, które przyjmują probiotyki powinny zrezygnować z ich stosowania.

Czy probiotyki są niezdrowe?

Choć raport jasno pokazuje, że probiotyki nie mają wpływu na florę bakteryjną pacjentów z chorobami jelit, nie znaczy to, że ich stosowanie nie ma najmniejszego sensu. Dobre bakterie wzmacniają odporność, mają wpływ na trawienie, a także na nasze samopoczucie (nie bez powodu lekarze nazywają jelita drugim mózgiem). I na tym nie koniec. Probiotyki mają korzystny wpływ na rozwój wcześniaków i pozwalają skrócić czas pobytu w szpitalu. Niektóre szczepy chronią przed zakażeniem Clostridium difficile u dorosłych i dzieci przyjmujących antybiotyki. Zdaniem badaczy ich stosowanie może być wskazane u pacjentów z zapaleniem torebki stawowej oraz w leczeniu powikłań po chirurgicznym leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Mimo że probiotyki mają status suplementów diety, to trzeba traktować je jak zwykłe leki i można zacząć je stosować dopiero po konsultacji z lekarzem.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o leczeniu chorób jelit:

Zobacz film: Jak powinno wyglądać leczenie nieswoistych chorób jelit? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.01.2024,
Opublikowano: 17.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Probiotyki Living Food 18.06.2020r.

Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne wydało obszerne oświadczenie, dotyczące roli probiotyków w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Raport nie generalizuje działania wszystkich dostępnych na rynku probiotyków i nie oświadcza jakoby bakterie probiotyczne w ogóle nie działały.
Autorzy raportu podkreślają i nagłaśniają zupełnie inny, bardzo ważny jednak problem – różną, czasem niestety skandaliczną jakość probiotyków i przeprowadzanych na nich badań.
W raporcie zostało przy tym zaznaczone, że probiotyk probiotykowi nie jest równy: „Nie byliśmy w stanie ocenić żywotności każdego preparatu zgłoszonego w badaniach, ponieważ informacje te nie były rutynowo dostępne. Rozumiemy, że różni producenci stosują różne procesy, które mogą wpływać na faktyczną zawartość zastosowanego probiotyku” – przeczytamy w raporcie.
Od lat nawołujemy, aby wybierać probiotyki produkowane przez doświadczone, dbające o jakość swoich produktów, regularnie badające aktywność bakterii probiotycznych i współpracujące z jednostkami naukowymi firmy oraz zwracać uwagę na formę proponowanych przez nie preparatów (preferujemy formę płynną, która zawiera witalne i aktywne bakterie probiotyczne gotowe do natychmiastowego działania, gdzie długotrwała, kaskadowa hodowla bakterii probiotycznych nie wymaga już dalszych procesów ich utrwalania – przedstawiamy i promujemy te produkty probiotyczne dlatego, że mamy tego całkowitą pewność, zbudowaną na podstawie regularnie i wieloletnie przeprowadzanych badań zarówno w swoim laboratorium jak i w zewnętrznych jednostkach naukowych).
Należy przy tym zwrócić uwagę, że badania, które są uwzględnione w analizowanym raporcie dotyczą w zdecydowanej większości probiotyków dostępnych na rynku w formie liofilizowanej, których hodowla prowadzona jest zaledwie w ciągi 48 do 72 godzin i takie właśnie zalewają światowy rynek.
Tak jak zostało to opisane w powyższym artykule raport Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego nie przedstawia całkowitego odrzucenia probiotyków, a dotyczy tylko następujących schorzeń: choroby związane z Clostridioides difficile, choroba zapalna jelit, zespół jelita drażliwego, zakaźne zapalenie żołądka i jelit oraz martwicze zapalenie jelit. Przy czym w raporcie zostało także przedstawione, że w przypadku wcześniaków (urodzonych przed 37 tygodniami), niemowląt o niskiej masie urodzeniowej (<2500 g), określone probiotyki mogą zapobiegać śmiertelności i martwiczemu zapaleniu jelit, skracać liczbę dni wymaganych do osiągnięcia pełnego karmienia i skracać czas hospitalizacji.
Należy oczywiście podkreślić, co również zostało przedstawione w raporcie, że przeciwskazaniem do stosowania probiotyków są pacjenci krytycznie chorzy, którzy muszą bezwzględnie skonsultować z lekarzem możliwość stosowania probiotyków.
Probiotyki mają bezdyskusyjnie korzystny wpływ na stan równowagi mikrobiologicznej organizmu człowieka i dalej na jego prawidłową funkcjonalność. W marcu roku 2012 odbyło się międzynarodowe sympozjum dot. mikrobioty jelitowej i jej wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wzięli w nim udział naukowcy różnych dziadzin medycyny i mikrobiolodzy. Na koniec wydano wspólne oświadczenie: „Mikrobiota w organizmie człowieka musi być traktowana jako niezależny organ, bez którego organizm ten nie może prawidłowo funkcjonować”.
Jak z powyższego wynika jest zdecydowana potrzeba prowadzenia zarówno dalszych badań nad mechanizmami działania bakterii probiotycznych jak i przeprowadzania wiarygodnych i statystycznie istotnych badań klinicznych z równoległą weryfikacją jakości konkretnych preparatów probiotycznych.
Dlatego pamiętajmy: Należy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i biofunkcjonalność probiotyków, które przyjmujemy. Cieszymy się, że zaczyna się myśleć o jakości probiotyków i nie wrzuca się wszystkich preparatów probiotycznych do jednego worka.
Na naszym blogu opublikowaliśmy wpis, który jest analizą raportu wydanego przez Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne. Zapraszamy do przeczytania: https://living-food.pl/2020/06/probiotyki-dzialaja/
W imieniu firmy LIVING FOOD
dr inż. Dorota Samul

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej